Pénzcentrum • 2014. augusztus 12. 17:03
Az árfolyamréssel és az egyoldalú kamatemelésekkel foglalkozó devizahiteles törvény előtt is létezett olyan konstrukció, amely segítséget nyújtott az ügyfeleknek: összesen közel 184 ezren léptek be az árfolyamgátba, közülük 172 ezren nyitották meg gyűjtőszámlahitel-számlájukat. Egy átlagos árfolyamgátasnak eddig 231 ezer forintnyi tartozását engedték el, miközben 128 ezer forint gyűlt a gyűjtőszámláján.
A már megkötött Árfolyamgát I. és II. szerződések száma 183 974 darab volt 2014. június végén, ebből a megnyitott gyűjtőszámlahitel-számlák száma 172 102 volt, vagyis 1177 darabbal több, mint május utolsó napján.
Az új gyűjtőszámlahitel-szerződések száma júniusban 1510 darab volt, 330-cal kevesebb, mint egy hónappal korábban.
A hitelintézeteknél megnyitott gyűjtőszámlák aránya a lakossági deviza jelzáloghitelek számához viszonyítva ezzel kis mértékben tovább nőtt.
A már rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsönök állománya idén június végén 1 488 milliárd forint volt. A hitelintézeteknél ez az összes lakossági deviza jelzáloghitel állományának körülbelül 41 százaléka.
A gyűjtőszámlák állománya június végén valamivel több, mint 22 milliárd forint volt (ez a rögzített árfolyam feletti tőkerész, amit nem engednek el végleg az adósoknak, hanem később piaci alapon vissza kell fizetni). Egy átlagos árfolyamgátba lépett devizahiteles gyűjtőszámlás tartozása a hónap végén 128,2 ezer forintot tett ki.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az árfolyamgát védelmét élvező ügyfelek júniusban 2 354 millió forint, eddig összesen 39,8 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek végleg, ezt a pénzügyi intézmények a hiteladósokkal szemben nem jogosultak érvényesíteni (mentesített követelésrész). Egy átlagos árfolyamgátas ügyfél ezzel eddig 231 ezer forint visszafizetése alól mentesült végleg (melyet a bankok és az állam fele-fele arányban enged el).
Mit kell tudni az árfolyamgátról?
- a deviza jelzáloghitel az árfolyamrögzítés végéig (a friss jogszabályi javaslatok alapján mindenkinél 60 hónapig) rögzített árfolyamon törleszthető
- a rögzített árfolyam nagysága: CHF: 180, EUR: 250, JPY: 2,5 forint
- a rögzített árfolyam fölött a kamattörlesztést a bank és az állam fele-fele arányban teljesen elengedi, a tőketörlesztés pedig egy gyűjtőszámlán halmozódik
- a gyűjtőszámlán fokozatosan felhalmozódó összeg mint a bank által felszámított hitel a bankközi kamatlábnak megfelelően (Bubor) kamatozódik
- az ún. legmagasabb árfolyam fölött (CHF: 270, EUR: 340, JPY: 3,3 forint) nem nő tovább a gyűjtőszámla-tartozás, ezt az állam állja
- az árfolyamrögzítést követően a devizahitel és a forint alapú gyűjtőszámla-hitel párhuzamosan, a piaci feltételeknek megfelelően törlesztendő tovább.
- mindenki igénybe veheti, akinek fel nem mondott és végrehajtás alatt nem álló, lakáscélú vagy szabad felhasználású devizaalapú (frank, euró, jen) jelzáloghitel-szerződése van, amelyet forintban törleszt.