Ennyit nyernek a devizahitelesek: végre itt vannak a számok!

Pénzcentrum2014. augusztus 1. 05:29

A héten megjelent jegybanki ajánlás alapján tartozásuk és törlesztőrészletük csökkenésére számíthatnak a devizahitelesek. Az MNB útmutatásából kiszámítható, hogy az árfolyamrés miatt mennyivel csökken a tőketartozásunk. Ez alapján számoltuk ki mi is, hogy mennyivel csökken a tartozása és a törlesztője egy átlagos devizahitelesnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) útmutatásának köszönhetően megnyílt az út, hogy pontosan kiszámolhassuk, hogy mekkora volt az árfolyamrés miatti jogosulatlan elvonás a devizahitelek esetében. A közzétett képlet azonban bonyolult, ezért cikkünkkel támpontot adunk ahhoz, hogy mire számíthat egy átlagos devizahiteles.

Az összehasonlíthatóság kedvéért visszanyúltunk korábbi számításainkhoz, aminek az alapja a jelenleg hatályos Polgári törvénykönyv, viszont a jegybank ettől eltérő számítási módszert ajánl, erről részletesebben ITT és ITT olvashatsz. Megnéztük, hogy az MNB ajánlása alapján, egy átlagos devizahitel (2007-ben 15 évre felvett, nyolc millió forint, svájci frank alapon) esetén mennyivel lesz alacsonyabb a törlesztőrészletünk, mennyivel csökken a tőketartozásunk az eredeti hitelhez képest.

Ennyivel fizetünk kevesebbet

A számítások alapján az árfolyamrés miatt a törlesztőrészletünk nagyjából öt és fél százalékkal csökken (hamarosan ennyivel kevesebbet kell fizetnünk), a tartozásunk pedig valamivel több, mint négy százalékkal lesz alacsonyabb. A tartozásunk ez alapján 348 ezer forinttal csökken, míg a törlesztőrészlet 129 ezerről 122 ezerre esik. Ne felejtsük el, hogy a kamatemelésből járó pénzt ez a számítás nem tartalmazza, ezt várhatóan a perek lezárása, vagy az új törvény megszavazása után teszi közzé a jegybank.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Loading...

A számításunk lépései

  • A folyósított összeget felszorozzuk a folyósítási árfolyamrés mértékével, így megkapjuk azt a tartozást, amit folyósítania kellett volna a banknak.
  • A devizában megadott tőketartozás alapján ki kell számolni a törlesztőrészleteket.
  • A ténylegesen kifizetett törlesztőrészletekből ki kell vonni az átszámolt hitel törlesztőrészleteit, így megkapjuk a többletfizetés mértékét.
  • A többletet minden hónapban le kell vonni a tőketartozásból.
  • A most fennálló tőketartozásból ki kell vonni az átszámolt tőketartozást, így megkapjuk azt az összeget, amennyivel a tőketartozásunk csökken, ez az összeg "jár vissza" az ügyfeleknek.

 

Címkék:
devizahitel, devizacsomag,