Eladták az MKB Bankot: mi lesz most a hitelemmel?

Pénzcentrum2014. július 24. 16:35

Az előzetes várakozásokkal szemben nem az OTP Bank veszi meg az MKB Bankot, hanem a magyar állam lesz az új tulajdonos. Egy banki felvásárlás sok kérdést felvet, különösen, ha a vevő oldalán az állam áll. Államosítják a bankbetéteket? Elengedik a hiteleket?

Óriási meglepetésre a magyar állam veszi meg az MKB Bankot, annak ellenére, hogy korábban az OTP Bankkal folytattak tárgyalásokat. Ezzel egy jelentős pénzintézet kerül az állam tulajdonába. De felmerül a kérdés, hogy mi lesz az ügyfelekkel? Elengedhetik a hiteleket? Államosítják a betéteket?

Nem kell kifizetni a hitelemet, ha eladják a bankom?

De, ki kell fizetni. Egy bank eladása mindig rendezett folyamat, aminek része a teljes ügyfélbázis átadása egy másik hitelintézet számára. A hiteleket is az eredeti feltételek mellett kell majd visszafizetni, ebben az esetben az MKB nem beolvad, hanem egy másik tulajdonos alatt működik tovább. Ezért az ügyfelek semmit nem vesznek észre a változásból. A csekkek azonos logóval érkeznek, ugyanoda kell fizetni a törlesztőrészleteket.

Mi lesz a betétemmel?

Annak ellenére, hogy az MKB tulajdonosa a magyar állam lesz, nem államosítják a betéteket. Az állomány felvásárlása történik meg, és a betétek a korábbi feltételeket nyújtják, szerződés szerint. A betétek ráadásul sok esetben rövid időtávra szólnak, így, ha nem vagyunk megelégedve a betéti kamatokkal, akkor könnyen válthatunk szolgáltatót.

Előfordulhat, hogy más bankhoz kerül a hitelem és a megtakarításom?

Korábban a tárgyalások alapján elképzelhető volt ilyen forgatókönyv is, azonban a mai bejelentéssel nyilvánvaló lett, hogy egyben kerül eladásra a bank, így a különböző banki termékek továbbra is egy és ugyanazon szolgáltatónál, az MKB-nál lesznek elérhetőek.


Akkor semmit nem fogunk érezni az MKB eladásából?

Dehogynem, kevesebb versenyző kisebb versenyt is jelent. Ez a már így is magas bankolási költségekre hat kedvezőtlenül. Ha egyre kevesebb bankban tudunk megtakarítani, folyószámlát vezetni, vagy hitelt felvenni, akkor számíthatunk (az egyébként is alacsony) betéti kamatok csökkenésére, a díjak emelkedésére és a hitelkamatok megugrására.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ennek ellentmond Varga Mihály Nemzetgazdasági miniszter nyilatkozata, aki szerint a "kormány célja, hogy az MKB-t aktív, jövedelmező bankká alakítsa át, ezért kiemelten fontos a jelenlegi ügyfélkör megtartása, sőt bővítése". Ennek ellenére nem rendezkedik be hosszú távra az állam, ugyanis a célok között szerepel az is, hogy a bankot jövedelmezővé tegyék néhány év alatt, majd azt a piacon értékesítsék. A miniszter szerint az MKB megvásárlásával lehetőség adódik arra, hogy a hitelezést közvetlenül élénkíteni tudja a kormány.

 

Címkék:
hitel, lakáshitel, betét, bankbetét,