Pénzcentrum • 2014. július 4. 18:12
Az OTP Bank pénteki közleménye szerint 27 milliárd forintos veszteséget szenved el az árfolyamrés kompenzálása miatt. Ezen kívül az egyoldalú szerződésmódosításokból 110-120 milliárd forintos vesztesége keletkezhet. A bank azt is közölte, hogy vizsgálja a törvények által biztosított jogorvoslati lehetőségeket, vagyis kész perre menni.
A parlament ma fogadta el a devizahitelesek megsegítésének első törvényjavaslatát, mely kimondja:
- az árfolyamrés semmis és vissza kell fizetni az ügyfeleknek
- az egyoldalú szerződésmódosításokra (döntően kamatemelésekre) lehetőséget adó szerződési feltételek semmisek, kivéve, ha tisztességességüket a bankok a következő néhány hónapban bíróságon bizonyítani tudják (erre kicsi az esélyük)
Árfolyamrés-bukó
A közlemény szerint - ha változatlan formában lép hatályba a törvény, akkor - a bankcsoport árfolyamrés alkalmazásának semmissége következtében keletkező visszatérítési kötelezettsége várhatóan mintegy 27 milliárd forintot tehet ki.
A bank azt is közölte, hogy ennek nyomán - figyelembe véve a 2013. év során erre a célra már megképzett kockázati költséget - az adózás előtti negatív eredményhatás mintegy 25 milliárd forintot érhet el. Ennek elszámolására a második negyedévben kerül sor. Az OTP arra is felhívja a figyelmet, hogy "ez az összeg mintegy 20 milliárd forinttal magasabb a korábbi várakozásoknál, mivel egy utólagosan benyújtott, önálló képviselői indítvány hatására a törvény felülírja a hatályos új Ptk.-ba is beépült azon korábbi Legfelsőbb Bírósági jogértelmezést, mely szerint az érvénytelenség jogkövetkezményeit csak az ötéves elévülés korlátai között lehet alkalmazni".
És még ez is
A közlemény kitér az egyoldalú szerződésmódosításokat érintő parlamenti döntés következményeire is. Ezek szerint "a bank élni kíván a törvény által biztosított perindítási jogával az egyoldalú szerződésmódosítást tartalmazó szerződési feltétel tisztességessége bizonyítása iránt".
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
"A bank a perrel érintett pénzösszeg nagyságát a deviza alapú hitelek esetében közel 90 milliárd forintban, a forint jelzáloghitelek és fogyasztási hitelek esetében pedig további, nagyságrendileg 20-30 milliárd forintban valószínűsíti. Hasonlóan az árfolyamrés kérdésköréhez az elévülés hatályos joggyakorlattól eltérő értelmezése ebben az esetben is mintegy 40 milliárd forinttal növelte a perrel érintett pénzösszeget" - részletezi a közlemény.
A bank vitatja
Az OTP Bank továbbra is fenntartja azon álláspontját, hogy hitelezési gyakorlatában a mindenkor hatályos törvények és előírások maradéktalan betartásával járt el. A bank bankszakmai alapon vitatja azt az állítást, miszerint az árfolyamrés alkalmazása indokolatlan és ezért érvénytelen lenne, továbbá fenntartja azt az álláspontját, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó rendelkezései a mindenkor hatályos jogszabályi előírásoknak megfeleltek. A bank álláspontja szerint aggályos, hogy a törvény megfelel-e az alkotmányos követelményeknek, ezért vizsgálja a törvények által biztosított jogorvoslati lehetőségeket - olvasható a közleményben.