Nem is gondolnák a devizahitelesek, milyen sokat kaphatnak vissza

Pénzcentrum2014. június 25. 16:38

Kész van a devizahiteles mentőcsomag, és a kormány már a héten benyújtja a törvényjavaslatot a parlamentnek. Az árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítás miatt nagy összeg járhat vissza a devizahiteleseknek, de pontosan mennyire számítsunk, mennyivel csökkenhet a törlesztőrészlet?

Varga Mihály Nemzetgazdasági Miniszter ma bejelentette, hogy a kormány elkészült a devizahiteles mentőcsomag első intézkedésével. A Kúria múlt heti döntése alapján az árfolyamrés tisztességtelen alkalmazása és az egyoldalú kamatemelések miatt hoznak törvényt.

Ennek alapján pénz járhat vissza a devizaadósoknak, azonban ennek mértéke több mindentől függ. Mennyi pénz járhat vissza egy átlagosnak mondható devizaszerződés esetében? Példánkban egy 2007-ben felvett nyolc millió forintos svájci frank alapú hitel esetén visszajáró összegeket számoltuk ki.

Ennyi járhat vissza az egyoldalú kamatemelés miatt

Egy átlagos devizahitelnél a törlesztőrészletek nagyjából 90 százalékkal nőttek meg, ennek nagy része az árfolyam elszállásának tudható be, azonban a bankok egyoldalú kamatemelése is hozzátett a növekedéshez. A kamatemelés nélkül ugyanis a havi fizetendő "csupán" 70 százalékkal ugrott volna meg. De mennyit jelent ez forintban kifejezve?


A fenti példát alapul véve eddig 8,53 millió forintot fizettünk vissza, míg a kamatemelések nélkül 7,64 milliót kellett volna, vagyis 895 ezer forinttal többet fizettünk a hitelintézetnek. Ez az összeg, ami visszajárhat, amennyiben az országgyűlés elfogadja a törvényjavaslatot.

Ekkora visszatérítést kapnak a devizahitelesek az árfolyam miatt

A Kúria múlt heti határozata szerint a jegybanki középárfolyamot kellett volna alkalmaznia a bankoknak a pénzintézetek által meghatározott vételi és eladási árfolyam helyett. A fenti példát alapul véve a folyósításkor alkalmazott árfolyamrésen 64 ezer forintot, míg a későbbi részleteken 48 ezer forintot bukott egy átlagos devizaadós (a lakáscélú hitelek esetén 2010 óta nincs árfolyamrés). Ez azt jelenti, hogy a törvény alapján most összesen 112 ezer forint jár vissza.


Mennyit kapok összesen?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A visszatérítést még egy tényező befolyásolja, ez nem más, mint az elévülés. A miniszteri tájékoztatóból kiderült, hogy a még élő szerződések esetén minden visszajár, tehát nem évül el sem az árfolyamrés, sem az egyoldalú kamatemelés. A már lezárt szerződéseknél viszont csak az öt éven belüli szabálytalanság után kell visszatérítést fizetni.


A fenti példa esetén élő szerződésről beszélhetünk, vagyis minden jogtalan elvonás visszajár, ez azt jelenti, hogy összesen több, mint 1 millió forint jár vissza. Bizonytalan viszont, hogy mikor lép hatályba az intézkedés, illetve, milyen formában jár vissza a pénz. Ezek a kérdések a törvény benyújtásakor már kiderülhetnek, ami (a bejelentés szerint) napokon belül megtörténik.

Mennyivel csökken a törlesztőrészletem?

A havi törlesztőrészlet csökkenésére is lehet számítani, ami a kamatemelésből származó többletből fakad (lakáshitelek esetén az árfolyamrés 2010 óta nincsen). A példahitel jelenlegi havi fizetendője 124 ezer forint, ami 109 ezerre csökken, ez több, mint 12 százalékos enyhülést jelent az ügyfeleknek.

 

Címkék:
devizahitel, devizacsomag,