Pénzcentrum • 2014. május 12. 15:50
Áprilistól új cafeteria elemmel bővült a béren kívüli juttatások köre, ezentúl a lakáshitelt adó és járulékmentesen adhatják a cégek a dolgozóknak. A hiteltámogatás jelentős többletmunkát kíván meg a munkáltatóktól, ezért összeszedtük, hogy pontosan mire van szükség ahhoz, hogy igénybe vehesd ezt a kedvezményes juttatást, ezzel kihasználva a jelentős kedvezményeket.
Áprilistól már a munkáltató is fizetheti a dolgozó lakáshitelét, ráadásul adómentesen. Ugyan az éves 500 ezer forintos cafeteria keretet nem terheli az új juttatási forma, de a béren kívüli juttatásokkal versenyzik az új lehetőség. Egyébként már a közepes, 35,7 százalékos juttatási elemhez képest is sokat spórolhat a munkavállaló és a munkáltató egyaránt,ez egyébként éves szinten akár 414 ezer forintot is jelenthet a munkavállalónak, és 342 ezer forintot a munkaadónak a nettó bérhez képest.
Mik az alapvető szabályok?
Sok szabályt be kell tartani, illetve több feltétele van ennek a juttatási formának az alkalmazásakor. Az támogatás folyósítása ezen keretek között valósulhat meg:
- 5 év alatt 5 millió forint támogatást lehet adni a munkavállalónak. Ez bármilyen felosztásban történhet, de célszerű havi (cafeteria jellegű), éves (az év végi prémiumot ide lehet kérni) vagy egyszeri támogatásként adni.
- A támogatás nem csökkenti az éves félmillió forintos cafeteria keretet.
- A munkabért nem lehet csökkenteni a támogatás javára, ezt az adóhatóság szigorúan ellenőrizni fogja.
- A támogatás adószámonként történik, tehát több különböző hitelt is lehet fizetni egy személynek, illetve több személy is fizethet egy hitelt ilyen módon.
Mik a teendők, ha élni szeretnénk a lehetőséggel?
Hat pontba lehet gyűjteni (lásd kiemelések és táblázat), hogy mire van ahhoz szükség, hogy elinduljon a támogatás folyósítása, és ténylegesen adó és járulékmentesen lehessen elszámolni az átutalt összegeket. Fontos ugyanis, hogy csak utalásként lehet ezt a támogatási formát adni, mivel az átutalásról a munkáltató bankjának igazolást kell kiállítania a cég számára.
Ezen felül a támogatás felső határa az ingatlan adásvételi szerződésben foglalt értékének maximum a 30 százaléka lehet, saját építésű ház esetén a bekerülési érték a mérvadó. Lehetséges ennél magasabb összegű támogatást adni, azonban a túllépés összegére már adóköteles a folyósítás. A munkáltató feladata vizsgálni, hogy milyen értékű volt az ingatlan.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Szintén a munkaadó feladata azt vizsgálni, hogy a támogatás mértéke öt éves periódusban beleférjen az ötmillió forintos keretbe, illetve azt is, hogy a törvényben meghatározott lakáscélra használták fel a támogatott hitelt. Ez utóbbi egyébként lakásvásárlás, -építés, -bővítés, -korszerűsítés, hitelkiváltás és gyűjtőszámlahitel finanszírozása lehet. A lakásfelújításra felvett hitelek tehát nem törleszthetőek támogatás igénybevétele mellett.
Vizsgálandó továbbá a méltányolható lakásméret is, amit a szobaszám, és az együtt élők alapján állapítanak meg. A mennyiség a szocpol számaival megegyező, azonban nagy különbség, hogy a cafeteria támogatás esetében nem kell az ingatlan értékét figyelembe venni.
A hatodik szempont összetettebb, mivel a munkáltatónak azt kell megnéznie, hogy a munkavállaló a hitel törlesztésére fordította-e a neki átutalt összeget. Amennyiben a munkáltató egyenesen a hitelező pénzintézetnek küldi a pénzt, akkor ezt egyszerű vizsgálni. Viszont, ha a munkavállaló pénzforgalmi számlájára érkezik a támogatás, akkor naptári év szerint vizsgálni kell azt, hogy hiteltörlesztésre fordította az összeget vagy sem. Abban az esetben, ha nem törlesztésre költötte el a pénzt a munkavállaló, akkor 51,17 százalékos kulccsal (személyi jövedelemadó és egészségi hozzájárulás) és 20 százalékos büntetéssel kell számolni adófizetéskor.
Ez a tevékenység rengeteg plusz időt emészt fel, de a törvény megengedi, hogy a cégek kiszervezzék a feladatot külső partnerhez. Jelenleg célzottan nem foglalkozik cég ezzel, azonban az OTP a héten indítja be az Adómentes Lakáshitel-támogatási Szolgáltatását, amit röviden "Adlak"-nak neveztek el. Egyelőre más banktól nem kaptunk hasonló szolgáltatás beindításáról információt.