A Tesco és az Auchan kártyáinak titkai: ezt biztosan nem tudtad

Pénzcentrum2014. március 19. 05:27

Legyen szó a heti nagybevásárlásról az áruházunkban hó végén, drága elektronikai eszközök beszerzéséről, vagy valamilyen váratlan kiadásról, bárkivel előfordulhat, hogy átmenetileg szüksége lenne egy kis plusz pénzre. Ilyenkor nagy segítséget jelenthetnek a vásárlói hitelkártyák, melyek nemcsak pénzszűke esetén jönnek jól, de az egyre elterjedtebb és népszerűbb pontgyűjtési/pénzvisszatérítési akcióknak köszönhetően még pénzt is kereshetünk a kisebb-nagyobb kiadásainkkal. Persze ehhez nem árt, ha a buktatókkal is tisztában vagyunk.

A mindennapi bevásárlások során fizetéskor egyre többször kerülnek elő a kártyák. De nem csak a bankkártya, hanem a hűségkártyák, pontgyűjtő kártyák a különféle kedvezményre jogosító plasztikok is egyre nagyobb számban domborítják a tárcánkat. Van, hogy úgy tukmálnak ránk a boltban egy-egy vásárlói kártyát, hogy a nagy hévvel elhadart - az előnyöket kidomborító - mondókából épp csak az marad ki, hogy valójában egy (áru)hitelkártyáról van szó. Sokan ilyenkor kétségbeesve hívják a bankot, hogy szeretnék visszamondani a szerződést, pedig az ilyen plasztikoknak - tudatosan használva - számos előnye lehet.

Főleg az olyan nagyobb áruházláncok üzleteiben, elektronikai boltokban kínálnak áruvásárlási kártyát, ahol jellemzően magasabb összegben, vagy elég gyakran vásárolunk. Ezt alátámasztja a Cetelem Bank lapunknak küldött válasza, melyben elmondták, hogy a hitelkártya értékesítés döntő többsége a kereskedő partnereken keresztül történik. A legtöbb igénylés az elektronikai boltokból érkezik. Leggyakrabban számítástechnikai eszközök, szórakoztatóelektronikai eszközök, háztartási gépek, szerszámok és kerti eszközök vásárlására használják ezen üzleteket. A legnépszerűbb a lapostévé, a mobiltelefon és a tablet. Azonban egyre többen vásárolnak fitneszgépet, szobakerékpárt is áruvásárlási kártyával.

Áruvásárlási hitelkártya vagy áruhitel?

Szemben az áruhitellel, ezek a kártyák számos kedvezményre jogosítanak, és gyakran nem csak az adott boltban. Ráadásul - mivel hitelkártyáról van szó - lehetőségünk van kamatmentesen vásárolni nagyobb összegben is, ami különösen egy hó végi nagybevásárlásnál, vagy egy elromló hűtő mielőbbi cseréjénél lehet nagy előny. Ha a megadott határidőre visszafizetjük a levásárolt összeget, akkor nemcsak kamatmentes volt a fizetés, akár 5-10 százalékos visszatérítést is kaphatunk. A hitelkártyákkal szemben további előnye az ilyen vásárlókártyáknak, hogy többségükhöz kapcsolódik olyan lehetőség, hogy egy-egy nagyobb kiadás esetén a vásárlást átalakíthatjuk fix futamidejű és fix törlesztésű kölcsönné. Ilyen például a Cetelem Joker24 szolgáltatása, melyet minden 30 ezer forint feletti, egyösszegű kártyás vásárlás esetén igénybe vehetünk.

A Pénzcentrum.hu kérdésére a Celetem elmondta, hogy mivel az ügyfelek számára nagyon fontos, hogy a visszafizetés kiszámítható legyen, ezért egyre többen élnek a Joker24-gyel. 2014. első három hónapjában megduplázódni látszik a bármely, akár külföldi kártyás vásárlás átalakítására használható Joker24 darabszáma (igaz, a forgalom döntő többsége (90%) Cetelem partner-üzletekben igényelhető Áruhitel Expressz). A Budapest Bank ügyfeleinek körében is különösen az ún. Részletformáló lehetőségnek köszönhetően népszerűek az áruvásárlási hitelkártyák, hiszen így a hitelkártya-tartozást az ügyfél zárt végű hitelként fizetheti vissza.

Őrület! Sok hitelkártyásnak fogalma sincs, mennyit bukik - KATTINTS!

Elbírálás nélküli és online áruhitel

Ugyanakkor ha már rendelkezünk vásárlói hitelkártyával, szükség esetén áruhitelhez is könnyebben juthatunk. A Cetelemes kártyák esetén például ott van az Áruhitel Expressz szolgáltatás, amellyel a hitelkártyán felhasználható hitelkeret erejéig lehet áruhitelt igényelni hitelbírálat, dokumentum és igazolás nélkül. Ennek népszerűségét jól mutatja, hogy a Cetelem által kibocsátott hitelkártyák közel 20 százalékát az áruhitel expressz szolgáltatással együtt igénylik az ügyfelek, valamint az, hogy további 10 százalék azok aránya, akik az első 12 hónapon belül újra használják kártyájukat erre a célra.

Habár nem tekinthetjük kifejezetten áruhitelkártyának a Cetelem plasztikjait, a hozzájuk kapcsolódó részletfizetési-, és áruhitel szolgáltatások, valamint a kedvezményt nyújtó partnerek széles köre miatt mégis bevettük a felsorolásba. A Cetelem közel 300 ezer kibocsátott hitelkártyával rendelkezik, amellyel a hitelkártya kibocsátás terén piacvezetővé vált. 2013-ban pedig 15 százalékkal több áruhitelt folyósítottak, mint 2012-ben. Mivel egyre többen vásárolnak olyan webáruházakban, melyek nem rendelkeznek hagyományos értelemben vett üzlettel, ezért az online kereskedelem fejlődéséhez alkalmazkodva online áruhitel szolgáltatást is nyújt a Cetelem. Ennek keretében az interneten igényelhetjük a webshop honlapján a hitelt, melyet pozitív elbírálása esetén a kinyomtatva vissza kell küldenünk, és már postázzák is az árut. Idén több mint másfélszeresére nőtt az online áruhitelek aránya a múlt évhez viszonyítva. Online részletre főként értékesebb eszközöket vásárolnak, átlagosan 120 ezer forintot költve egy-egy kiszemelt termékre. Folyamatosan tapasztalják a kereskedők részéről a növekvő érdeklődést, 2013-ban 2 milliárd forint értékben érkezett online áruhitel hiteligénylés a Cetelemhez. az online csatornán keresztül évente közel 5 ezer db hitelkártya igénylés érkezik.

Amire érdemes figyelni

Habár a vásárlói kártyák számos kedvezményt nyújtanak, és tudatosan használva éves szinten valóban több tízezer forintot spórolhatunk/nyerhetünk velük, ehhez nagyon fontos, hogy néhány dologra kiemelten figyeljünk. A határidőket mindig tartsuk szem előtt. Ahhoz, hogy tényleg kamatmentesen vásárolhassuk a bank pénzén (amivel még pénzt is keresünk), egy napot sem szabad csúsznunk, különben az igen magas (40 százalék körüli) kamaton kívül több ezer (3-4000) forintos késedelmi díjat is fel fognak még számolni. Ugyanígy igyekezzünk mindig a teljes elkölött összeget rendezni, mert amíg ez nem történik meg, addig hiába fizettük vissza a kintlévőség 90 százalékát, továbbra is az eredeti, teljes tartozásra ketyeg a kamat. Általában így kezdenek annyira felgyűlni a kamatok, késedelmi díjak, hogy néhány hónap múlva nem értjük, hogy kerülhettünk ekkora csapdába. Érdeklődjünk, hogy melyikvisszafizetési mód a legolcsóbb, ugyanis sok bank a postai csekkes befizetésért felszámol néhány száz forintot. Sok bank felszámol több ezer forintos felmondási díjat, ha egy éven belül szeretnénk lemondani a kártyát, ezért jól nézzük meg, hogy mit írunk alá. És persze sose vegyünk fel készpénzt hitelkártyával, mert nemcsak drága, hanem az ilyen tranzakciókra nem vonatkozik a kamatmentes periódus, így a felvétel napjától kezdve elkezd terhelődni a kamat.

A hitelkártyások 5+1 főbűne: ezért buknak tízezreket - KATTINTS!

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Auchan-kártya: csütörtökre és saját márkás termékekhez

Az Auchannak saját pénzügyi leánycége van, így a francia élelmiszer-nagykereskedési láncnak nem kellett egy nagyobb hazai bankkal sem leszerződnie, hogy áruvásárlási kártyát vagy hitelt tudjon biztosítani. A Oney Magyarország által kibocsátott Auchan-kártya nagyon népszerű az áruházlánc vásárlói között, az ügyfélállomány pedig stabilnak mondható - tájékoztatta lapunkat az Auchan. Pénzvisszatérítés az Auchanban történő vásárlások után csütörtöki napokon jár, illetve az Auchan márkás termékek minden nap kedvezménnyel vásárolhatók meg a kártyával. Sok ügyfelük igyekszik csütörtöki napra időzíteni vásárlását, hogy kedvezményesen vásárolhasson. Az Auchan Privatív kártya kizárólag Auchan áruházban, vagy Auchan benzinkúton történő fizetéshez használható, míg az Auchan MasterCard egy nemzetközileg elfogadott hitelkártya, amellyel bármely elfogadóhelyen - akár az interneten is - lehet fizetni, vagy készpénzt felvenni itthon és külföldön egyaránt. Közüzemi vagy egyéb számlák csoportos beszedési megbízásos teljesítése az Auchan-kártya terhére nem lehetséges.

Tesco Vásárlókártya: Clubcardos pontgyűjtéshez

A hazai bankok közül a Budapest Bank az, amelyik két nagyobb kereskedőnek, a Tescónak és a Euronics-nak is biztosítja a pénzügyi hátteret az áruvásárlási kártyák kibocsátásához. Amikor például a Tescóban vásárlás után odajön hozzánk az értékesítő, és megpróbálja eladni a Tesco Vásárlókártyát, akkor bizony nem mindenkinek tűnik fel, hogy éppen egy Budapest Bankos hitelkártya-szerződést ír alá. A Pénzcentrum.hu kérdésére, miszerint többen mondják-e vissza még aktiválás előtt az igényelt kártyát, a bank válaszából kiderül, hogy a kibocsátott kártyák aktiválási arányát az ügyfelek megfelelő tájékoztatásának köszönhetően a partnereik által is elfogadott szinten tartja a bank. Ezen felül az értékesítők folyamatos képzése és a kibocsátott, aktivált és használt kártyák arányának figyelése megoldást jelent ennek kezelésére és visszaszorítására.

A Tesco Vásárlókártya tehát hitelkártya, mellyel a Clubcard hűségprogramban gyűjthető pontokat tudjuk megsokszorozni. Először is 1000 Clubcard pontot kapunk, majd minden további Tescós vásárlás esetén 3x, bárhol máshol történő vásárlás esetén 2x Clubcard pontot írnak jóvá. Clubcard kártyánkkal egyrészt olcsóbban tudunk vásárolni, másrészt az összegyűjtöt pontok után vásárlási utalványt kapunk.

Brutálisan drága a sárga csekk: mutatjuk, mi a jobb megoldás - KATTINTS!

Jobban megéri a "sima" hitelkártya?

Ma már a legtöbb bank által kibocsátott hitelkártya biztosít bizonyos partnerüzletekben kisebb-nagyobb visszatérítéseket, így a határ a vásárlói kártyák és a "normál" hitelkártyák között egyre inkább elmosódik. Főleg, hogy a "sima" hitelkártyákkal is magas visszatérítést érhetünk el az élelmiszerüzletekben, elektronikai boltokban vagy barkácsáruházakban. A Citibank CitiLife kártyájával például a Lidlben (2%), a Baumaxban (3%), a Euronics-ban (3%), Kikában (2%) is visszajár a kifizetett összeg 2-3 százaléka, ezen felül minden egyéb vásárlás esetén 1 Citipontot gyűjthetünk 100 forintonként.

Az Erste Bank SuperShopos hitelkártyája pedig egyesíti a törzsvásárlói-, és a  hitelkártya funkcióit, a SuperShop partnerüzleteiben történő vásárlások után két százalékot fizet vissza. Ugyanennek a banknak a Joker hitelkártyája az általunk választott három üzlettípusban négy százalékos visszatérítést ígér, a többiben pedig egy százalékot. A Raiffeisen Bank OneCard hitelkártyája pedig 100 forintonként ötöt fizet vissza, negyedévente megújuló ajánlatokkal, élelmiszerüzletekben pedig három forint jár vissza 100 forintonként, minden további költésből és csoportos beszedéi megbízásból egy százalékot nyerhetünk (partnerüzletekben pedig 2-15 százalék kedvezmény jár).

Címkék:
hitel, Tesco, hitelkártya, aruhitel, cetelem, auchan, mol törzsvásárlói kártya, auchan pontgyűjtés,