Csak a devizahitelesek harmada lépett be az árfolyamgátba

Pénzcentrum2014. március 12. 15:32

A deviza-jelzáloghitellel rendelkezők harmada lépett be január végéig az árfolyamgátba: az MNB szerdán közzétett statisztikája 163 451 gyűjtőszámlahitelt mutat. Nem sokan használták ki a rendszer novemberi kiszélesítését, és egyelőre a forint év eleje óta tartó gyengülése sem terelt nagy tömeget a programba. Aki viszont belépett, átlagosan 173 ezer forint megfizetésétől mentesült eddig végleg.

A hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások deviza alapú jelzáloghiteles ügyfeleik igénylése alapján 2014. januárban 1 524 db árfolyamgát szerződést kötöttek - közölte szerdán az MNB. Ez a szám mindössze 181-gyel magasabb az egy hónappal korábbinál a forint további gyengülése ellenére (igaz, ennek teljes hatása a több hónapos átfutás miatt várhatóan csak később érvényesül). Tény azonban, hogy az őszinél kissé magasabb az új szerződések száma annak köszönhetően, hogy a 20 millió forintnál nagyobb hitelt felvevők és a 90 napon túli késedelemben lévők is beléphetnek a programba november óta.


2012. április és 2014. január között összesen 168 961 db árfolyamgát szerződést kötöttek, amely a korábbi 5 712 db árfolyamgát I. szerződéssel együtt 174 673 db. Ebből a már megnyitott gyűjtőszámlahitel-számlák száma 2014. január végén 163 451 db volt, amely 1 525 darabbal több, mint 2013. december végén.

A hitelintézeteknél az összes lakossági deviza jelzáloghitel szerződésszáma 486 ezer darab volt január végén, így a hitelintézeteknél a már megnyitott gyűjtőszámlák aránya az összes lakossági deviza jelzáloghitel szerződésszámához viszonyítva 33% volt - közölte az MNB.

Január végén a rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsön állománya 1 408 milliárd forintra rúgott, a hitelintézeteknél 1 357 milliárd forint, a pénzügyi vállalkozásoknál pedig 50,5 milliárd forint . A hitelintézeteknél ez az összes lakossági deviza jelzáloghitel állomány 37%-a.

A gyűjtőszámlahitel állomány januárban 1,168 milliárd forinttal nőtt, így január végére elérte a 14,791 milliárd forintot. Szerződésenként 90 ezer forintos tartozásról van szó, amit az árfolyamgát lejárta után lesz esedékes törleszteni (a be nem fizetett tőketörlesztés gyűlik addig e számlán).

Az árfolyamgát konstrukcióban résztvevő devizahiteles ügyfelek januárban 1,997 milliárd forint, eddig összesen pedig 28,281 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek, amelyet a pénzügyi intézmények a hiteladósokkal szemben nem jogosultak érvényesíteni ("mentesített követelésrész"). Ez szerőzdésenként átlagosan 173 ezer forintot jelent.

Árfolyamgát
a deviza jelzáloghitel az árfolyamrögzítés végéig (a friss jogszabályi javaslatok alapján mindenkinél 60 hónapig) rögzített árfolyamon törleszthető

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

a rögzített árfolyam nagysága: CHF: 180, EUR: 250, JPY: 2,5 forint
a rögzített árfolyam fölött a kamattörlesztést a bank és az állam fele-fele arányban teljesen elengedi, a tőketörlesztés pedig egy gyűjtőszámlán halmozódik

a gyűjtőszámlán fokozatosan felhalmozódó összeg mint a bank által felszámított hitel a bankközi kamatlábnak megfelelően (Bubor) kamatozódik

az ún. legmagasabb árfolyam fölött (CHF: 270, EUR: 340, JPY: 3,3 forint) nem nő tovább a gyűjtőszámla-tartozás, ezt az állam állja

az árfolyamrögzítést követően a devizahitel és a forint alapú gyűjtőszámla-hitel párhuzamosan, a piaci feltételeknek megfelelően törlesztendő tovább

mindenki igénybe veheti, akinek fel nem mondott és végrehajtás alatt nem álló, lakáscélú vagy szabad felhasználású devizaalapú (frank, euró, jen) jelzáloghitel-szerződése van, amelyet forintban törleszt.

Címkék:
hitel, devizahitel, árfolyamgát,