Így menti meg a kormány a devizahiteleseket

Pénzcentrum2013. november 4. 12:32

Benyújtotta a Fidesz a saját devizahiteles javaslatát az Országgyűlésnek, amely ezt már holnap elfogadhatja - jelentette be Rogán Antal egy mai sajtótájékoztatón. A Parlament honlapján megjelent javaslatnak három fő eleme van: 1. lehetővé tennék, hogy a 90 napon túli késedelemben és a fizetéskönnyítő program hatálya alatt lévők is beléphessenek az árfolyamgátba 2. a 20 millió forintnál nagyobb összegű hitelt felvevők is élhetnének a lehetőséggel 3. a kormány 2014. április 30-áig kilakoltatási moratóriumot hirdet.

A javaslat lényege

A parlament honlapján megjelent javaslat fő elemei:

1. lehetővé tennék, hogy a 90 napon túli késedelemben és a fizetéskönnyítő program hatálya alatt lévők is beléphessenek az árfolyamgátba

Jelenleg mintegy 150 ezer olyan devizahiteles van, amely azért nem tud belépni az árfolyamgátba, mert erre 90 napon túli késedelme miatt nem jogosult. Rájuk terjesztenék ki a lehetőséget, továbbá azokra, akik banki fizetéskönnyítést vettek igénybe, ezért nem voltak eddig jogosultak. Az árfolyamgáttal kapcsolatban Rogán Antal az MTI tudósítása szerint azt mondta: javaslatuk úgy szól, hogy a már működő árfolyamgát - amely egyszerre vonatkozik a lakáscélú és a szabad felhasználású devizahitelekre - mindenkinek váljon hozzáférhetővé, aki eddig nem léphetett be. A jelenlegi feltételek lennének továbbra is hatályosak.

  
Azon ügyfelek számára, akik azért nem tudtak eddig törleszteni, mert az árfolyam elszaladt, már eddig is számos lehetőséget nyújtottak a bankok, amelyek enyhítették rövid- és középtávon törlesztési terhüket. Akik tehát most 90 napon túl késedelmesek, azok döntő része valószínűleg a rögzített árfolyam (180 forint) mellett sem nyeri vissza fizetőképességét, így a döntésnek kis hatása lehet csak a bankokra.


2. a 20 millió forintnál nagyobb összegű hitelt felvevők is élhetnének a lehetőséggel

A 20 milliónál nagyobb eredeti tartozással rendelkező ügyfelek eddig a törvény erejénél fogva nem léphettek be az árfolyamgátba, nekik is megnyitnák a lehetőséget.

  
Az érintett ügyfelek száma elenyésző a devizahitelesek teljes számához képest, tartozásuk viszont már érzékelhető nagyságrendű. Korábbi becslések szerint azonban nem nagyobb 20%-nál, így az intézkedés növelheti az árfolyamgátban résztvevő ügyfelek számát, de nem lesz számottevő hatása a bankok pénzügyi helyzetére.


3. a kormány 2014. április 30-áig kilakoltatási moratóriumot hirdet

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Minden olyan végrehajtásra alkalmazni kell ezt, amelyekben a kilakoltatás foganatosítására még nem került sor.

  
A kilakoltatási moratórium legfontosabb hatása, hogy minden esetben növeli az erkölcsi kockázatot: erősíti a nem fizetés mellett szóló érveket az adósok számára. Idén a bankok a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek 4%-át kényszerértékesíthetik negyedévente. Első értelmezésünk szerint a kényszerértékesítéseket nem függesztené fel a javaslat, csupán a 2014. április 30-ai határidő utáni időszakra tolná ki az ezekhez kapcsolódó kilakoltatásokat, amelyekből évente egyébként "csak" néhány száz akad.


Devizahiteles kampány indul?

  Varga Mihály a múlt héten azt jelezte, hogy a kormány a saját devizahiteles csomagjával megvárja a jogi ügyek (ellenmondásos bírósági ítéletek) rendeződését. Ettől a bejelentéstől független javaslatnak látszik az, amelyet most a Fidesz benyújtott.

Nagy a valószínűsége, hogy a mostani javaslat nem egyezik a kormány korábban jelzett "végleges" devizahiteles csomagjával, és több kisebb-nagyobb, jelentős részben politikai célokat szolgáló javaslat lát napvilágot a választásokig hátralévő hónapokban. Amennyiben nem így lenne, az kedvező hír lenne a bankszektor (benne a tőzsdén forgó OTP) számára. Nagyon úgy fest azonban, hogy ez csak a "pénzügyi rezsicsökkentés" első állomása.

 

Címkék:
devizahitel, mentőcsomag,