Pénzcentrum • 2013. július 4. 14:02
Újra a Kúria előtt a devizahiteles pere, aki azt kifogásolta, hogy hiányzik a szerződéséből egy díjtétel. A június 25-ről mára elnapolt tárgyalás tétje, hogy semmisek-e azok a devizahitel szerződések, melyek nem tartalmazzák a költséget, ami az deviza vételi és eladási árfolyamából ered. Közvetítünk a Kúriáról.
Összefoglalva tehát, a szerződés kis kiegészítést kap, amiben rögzítik az árfolyamkülönbségek mértékét. Ettől a bank elméletileg nem térhetett volna el az elmúlt években, ha mégis, azt az összeget az ügyfél visszakaphatja. De ez elenyésző része a teljes eddig kifizetett törlesztőrészleteknek.
14. 50 A költségeket a felek maguk viselik- hangzott el az utolsó mondatokban és ezzel vége - gyakorlatilag úgy is mondhatjuk, hogy a bankok nyertek. Kint tömegek várnak.
14.35 Már 15 perce olvassák fel az indokolást. A teljes hitelintézeti törvényt és a különböző értelmezéseit is megismerhettük.
14.28 A vételi és eladási árfolyam közötti különbségből eredő költség az ügyfelet terheli, ezt előre tudhatta és számíthatott rá - mondta indokolásában a Kúria. De annak mértéke nem változhat, és ezt a költséget rögzíteni kell a szerződésben.
14.20 Kölcsönszerződés megkötésekor nem volt nyíltan meghatározva, hogy mi számít költségnek. Az akkori THM is tartalmazta ezt a költséget, csak a szerződés nem, ebben a felek még a per elején megegyeztek - hangzott el a Kúria indokolásában. A árfolyamkülönbségekből fakadó költség, ami 1 százalékot jelent, viszont tartalmaznia kell a szerződésnek és ettől később sem térhet el a bank, csakis az egyoldalú szerződésmódosítás feltételei mentén.
14.12Ítélet! Nem semmis a szerződés, de egy kisebb kiegészítéssel élt a testület. Tehát a 2. lehetőséget választotta a Kúria (lásd lent, a lehetséges döntéseknél).
14.02 Kis csúszás lesz. Sokáig tart, amíg átvizsgálják az érkezőket. Az újságíróknak és a fotósosoknak is be kell kapcsolni a laptopjukat, fényképezőgépüket, és csak ezután mehetnek tovább.
Ma dönthet a kúria
A Kúria dönthet úgy is, hogy csak ki kell egészíteni a hiányos
szerződéseket egy újabb ponttal, ami tartalmazza az
árfolyamkülönbözetből eredő költséget, de az OTP háttérbeszélgetésen elhangzottak alapján a bank szerint még csak erre
sincs szükség.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Három döntés születhet tehát ma:
1; Semmi az adott devizahitel szerződés, mert az nem tartalmazza az összes költséget, hiszen az árfolyamkülönbözet az költség.
--> A PSZÁF is fél ettől: Szász: Összeomlás is jöhet a döntés után
2; Ki kell egészíteni a szerződést egy ponttal, így tartalmazni fogja a fent megnevezett költséget.
3; Az árfolyamkülönbözetet nem kell feltüntetni a banknak.
Mi történt június 25-én?
Iratismertetéssel valamint a költség és a szerződés semmisségének meghatározásában mélyültek el a felek, majd elhalasztották a döntést mára.
Egy kis olvasnivaló:
Mit kell tudni a perről?
Horvátoknál már nyertek a devizahitelesek, ott ráadásul pénzt is kaphatnak vissza.