Pénzcentrum • 2012. augusztus 26. 13:07
Az ismert színész, énekes Gergely Róbertnek sikerült megszabadulnia 8 millió forintos svájci frank hitelétől. Ő a hitele forintosítása mellett döntött még januárban, majd lakását eladva kifizette a teljes adósságát- írja a Blikk. Érdemes másoknak is így rendezni tartozásukat?
"Körülbelül nyolcmillió forintnyi svájcifrank-hitel volt a lakáson. Havi nyolcvanötezerre ment fel a törlesztőm. Hitelcsapdába kerültem. Még huszonöt évig a bank "fogságában" lettem volna, ha nem lépek valamit. Felajánlották, hogy egy összegben kifizethetem a tartozásomat. Januárban átváltottam a hitelt forintalapúra. Azzal, hogy sikerült eladni a lakást, egy összegben ki tudtam fizetni az adósságomat. Szeretném végre jól érezni magam színészként" - mondta a hot! magazinnak az énekes-színész, akinek óriási szerencséje volt. Három hét alatt talált a lakásra vevőt.
Sokaknak lehetősége van a forintosításra még egy hétig
Már csak egy hetük van a devizahiteleseknek, hogy megszabaduljanak régi
hiteleiktől. Legalábbis az átlátható árazás biztosító törvénymódosítás
értelmében augusztus 31-ig kérhetik bankjuktól a kölcsön módosítását,
hogy az megfeleljen az április elsejétől érvényes kritériumoknak. Ez az a
törvény, amivel a kormány el kívánja érni, hogy a banki hitelkínálat
átlátható és összehasonlítható legyen, a pénzügyekben kevésbé
járatosaknak is. Ez és az éves csúcs közelében lévő euró és svájci
frank árfolyam a devizahiteleseknek azt is lehetővé teszi, hogy
forintosítsák hitelüket. Érdemes lecsapni a lehetőségre?
Április elsejétől él a 2011. évi CXLVIII. törvény, ami a kölcsönök kamatai és a teljes hiteldíj mutató korlátozása, valamint az átlátható árazás biztosítása érdekében az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítását tartalmazza. A törvény értelmében egy hitel akkor átlátható, ha az ügyleti kamat legalább 3 évre fixálva van, vagy valamilyen referenciahozamhoz kötött. Akinek hitele, akár devizahitele nem ilyen, egyszer kérheti a szerződésmódosítást.
Forinthitelesek forintra, euróhitelesek euróra vagy forintra, a frankhitelesek mind a három devizanemre válthatják tartozásukat, aminek akkor van a legnagyobb értelme, ha valamilyen mértékben csökken is ezzel a törlesztőrészlet. A magas forinthitel kamatok miatt viszont, az biztos, hogy változatlan árfolyamok mellett többet kell fizetni a forintosítóknak. Azoknak lehet a forintosítás megoldás, akik szerint hosszútávon a forint nagyobb arányú gyengülése várható, így esetlegesen a magasabb kamatok mellett is érdemes a mostani árfolyammal kalkulált forinttartozást fizetni.
A
jelenleg nagyon alacsony díjjal számolt devizahitelek forintra váltása
esetén akár 40-70 százalékos törlesztőrészlet növekedésre is lehet
számítani, még akkor is ha a legolcsóbb elérhető lakáscélú
forinthitellel számolunk. A fenti táblázatban a várható törlesztőrészlet
növekedéseket ábrázoltuk futamidőtől és a THM-től függően.
Mit mondanak a bankok?
A
legtöbb bank arról számolt be, hogy a lehetőség után érdeklődők száma
igen alacsony. Az azonos devizában maradó ügyfelek díjai nem
változhatnak jelentős mértékben. Egy banki
válaszban mellékelt táblázat szerint a következő kamatkondíciókra számíthatnak a különböző devizahitelesek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Új kockázatok
Új kockázatok jelenhetnek meg a szerződésmódosításkor,a például a referenciakamatozásra váltással. Referencia kamathoz (LIBOR, EURIBOR) kötött ügyletek esetében ugyan a kamatfelár mértéke a futamidő végéig nem változhat (csak a jogszabályban meghatározottak szerint pl.:késedelmes fizetés), azonban a referencia kamat mértéke módosulhat, ami kamatfordulókor befolyásolja az ügyfél által fizetendő kamat és egyben a törlesztőrészlet mértékét. Tehát ha az EURIBOR a jelenlegi szintről emelkedik 1%-ot, akkor az 1%-kal magasabb ügyleti kamatot eredményez. Ennek okán az ügyfélnek megfontoltan és körültekintően kell döntést hoznia, változtat-e a jelenlegi szerződésén. Érdemes tisztában lenni avval is, hogy a kölcsön futamideje alatt az ügyfél által választott hiteltípusnak megfelelően 1 vagy 3 éves kamatrögzítést alkalmazunk, amely azt jelenti, hogy a kölcsön kamatlába évente / háromévente, a szerződés évfordulójakor kerül felülvizsgálatra.