Pénzcentrum • 2012. június 5. 15:32
Még mindig nem érhetőek el az Otthonteremtési kerekasztal által tavaly kidolgozott új kamattámogatott lakáshitelek. A bankok többsége a szükséges rendszer kiépítésének időigényessége miatt késlekedik a használt lakás vásárlására is igényelhető hitelek bevezetésével, de sejthető, hogy a törvényben foglalt kamatplafon miatt sem sietnek a piacra lépéssel. A Pénzcentrum.hu-nak választ adó hitelintézetek közül is a legkonkrétabb ígéret is csak az év második felére vonatkozott a termék bevezetésével kapcsolatban.
A bankok a fejlesztés időigényességére hivatkozva nem vezették még be eddig az új kamattámogatott hiteleket, bár a törvény által megfogalmazott kamatelvárás is akadálya lehet a gyors piaci megjelenésnek.
Ugyanis a törvény értelmében a hitelintézet kizárólag olyan ügyleti kamatot számít fel, amely legalább egy éves időtartamban fixált. Mértéke nem lehet nagyobb, mint megelőző három naptári hónapban tartott 12 hónapos névleges futamidejű diszkont kincstárjegy aukcióin hozam kialakult számtani átlagának 3 százalékponttal növelt mértéke. Az egy évnél hosszabb időszakra állandó kamatozású kölcsön esetén három naptári hónapban tartott 5 éves névleges futamidejű államkötvény átlaghozama 3 százalékponttal növelt mértékét nem haladhatja meg.
Az ügyleti kamatra vonatkozó felső korlát jelenleg 10,49 százalék, illetve egy évnél hosszabb fixálás esetén 11,56 százalék lenne. Ezzel szemben a legolcsóbb lakáscélú kölcsönt is 11,14 százalékos kamattal kínálja legjobb ügyfeleinek például a BankRáció.hu hitelkalkulátor oldal adatai szerint kedvező kamatot kínáló K&H bank, (ennek THM értéke 11,87 százalék). Ráadásul ez a hitel nem fixált kamatozású, a törlesztőrészlet alakulása a 3 havi buborhoz van kötve. A hosszabb időtávra történő fixálás plusz kockázatot jelent a hitelintézetnek, ami megjelenik a kamatokban is. A legolcsóbb 1 éves kamatperiódusú hitel kamata 11,8 százalék, ami több, mint 1 százalékponttal magasabb a kamatplafonnál.
Ezek alapján valószínűsíthető, hogy a jelenleg a magas forrásköltségek miatt a bankok nincsenek is abban a helyzetben, hogy az új kamattámogatásnak megfelelő konstrukciót dolgozzanak ki. Ehhez a forrásköltségek csökkenésére vagy a piaci körülmények változására lenne szükség.
De nézzük a bankok válaszait arra a kérdésünkre, hogy mikor tervezik az új kamattámogatás bevezetését.
Az Unicredit Bank tervei szerint az otthonteremtési kamattámogatott hitellel is - amely használt lakás vásárlására is biztosít kamattámogatást - ügyfelei rendelkezésére kíván állni annak érdekében, hogy teljes körű kiszolgálást nyújthassunk számukra. A konstrukció kidolgozásának és a bevezetéséhez szükséges rendszer- és egyéb fejlesztések elkezdődtek.
Az állami támogatások nyújtásához egyelőre nem szerződött le a CIB Bank sem a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Államkincstárral. Folyamatosan vizsgálják viszont a piaci környezetet és az ügyfelek igényeit, és ez alapján hoznak döntést a jövőben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kihirdetett törvény alapján a Budapest Bank megkezdte a konstrukció kialakítását, rendszereinek fejlesztését, jelenleg ez a termék még nem igényelhető.
A K&H Bank 2012 második félévben vezeti be a terméket. A bevezetéshez a rendszerek fejlesztése szükséges.
Az OTP Bank sem szerződött még Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Államkincstárral , ami az otthonteremtési kamattámogatás nyújtásához szükséges, ezt követően viszont az ügyfelek számára lehetővé válik majd az új kamattámogatott hitelek igénylése.
Az Erste Banknál továbbra sincs döntés az új támogatott hitel bevezetéséről.