Pénzcentrum • 2012. május 24. 16:15
Délután 3 óra előtt 1 perccel megmozdult a svájci frank hetek óta gyakorlatilag mozdulatan árfolyama az euróval szemben, a jegyzések egyik pillanatról a másikra 1,2010-ről 1,2050 körülig ugrottak, majd csapkodóvá vált a kereskedés. A mozgás az euró/dollár keresztárfolyamban is euróerősödést váltott ki. Később részben visszaerősödött a frank. Hír, jegybanki bejelentés nem érkezett, inkább a piacokon terjedő nézetek lehettek az ugrás mögött.
15:55 Pillanatok alatt látványos mozgás, majd visszacsorgás
A frank esési hulláma visszafordult, a jegyzések újra közelebb járnak az 1,20-as árfolyamküszöbhöz.
A
svájci frank hullámszerű gyengülése a frank/forint jegyzésekben is
meglátszott: átmenetileg 247-ig estek, majd 250 közelébe
visszaemelkedtek a bankközi piacon.
Lehetséges magyarázatok
15:05
Elképzelhető, hogy a mostanában többször is előforduló "elütési" hibáról van szó, azaz egy hibás megbízás az aktuális árfolyam szintnél jóval magasabb szinten teljesült, ami miatt hirtelen az árfolyam is elkezd ugrani.
Az EUR/CHF-ben látott ugrás hirtelen erősödést váltott ki az EUR/USD keresztben is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
15:25
Ellentmond azonban ennek a magyarázatnak, hogy a hullámszerű frankgyengülés nem múlt el, az euró/frank jegyzések fél négyhez közeledve már 1,2070 körül járnak némi csapkodás után. A mozgást valamilyen, a piacon terjedő spekuláció magyarázhatja. Szóba jöhet például a Svájcban elhelyezett nagy összegű betétek utáni esetleges adófizetés, vagy valamilyen, az alpesi országba irányuló tőkeáramlási korlátozás is.
Egy harmadik lehetséges magyarázat az, hogy a piaci szereplők az Európai Központi Bank felől további monetáris élénkítő lépésre spekulálnak (pl. kamatcsökkentés, újabb értékpapír fedezet melletti korlátlan hitelnyújtás, azaz LTRO 3. forduló, mindezt a JPMorgan most kiadott anyaga veti fel), ami csökkentené a feszültséget a piacokon, így gyengítené a frank, mint menedékdeviza iránti keresletet.
Érdemes azonban belegondolni, hogy az EKB felőli esetleges kamatvágás mérsékelné az euró és a frank közötti pozitív kamatkülönbözetet, így az éppen az euró vonzerejét csökkentené. Az sem mellékes, hogy Mario Draghi, az EKB elnöke egy ma délutáni római előadásában arról beszél: látni kell az első két LTRO teljes hatásait, eredményeit (addig nem várható újabb lépés, amíg ezzel nincs tisztában a jegybank - a szerk.).