Ezért sokkal olcsóbb a hitel Romániában, mint nálunk

Pénzcentrum2012. május 9. 05:27

Itthon a szabad felhasználású jelzáloghiteleit adja hasonló áron az OTP, mint Romániában a személyi kölcsönöket. A banki termékek árazását számos tényező befolyásolja; az adott deviza forrásköltségei, a kockázati költségek, a jegybanki alapkamat, a kereslet összetétele, vagy az általános piaci környezet. A két ország (és az OTP helyi viszonyi) között tehát úgy néz ki, épp egy ingatlanfedezet a különbség. A nagyobb bankok közül a legolcsóbb 12,86 százalékos THM-mel nyújt szabad felhasználású jelzáloghitelt, ami 1,11 százalékponttal magasabb, mint a lakáscélú hitelek legolcsóbbika. Egy 8 milliós hitelért 15 év alatt több 17,2 milliót kell visszafizetnünk.

A román hasonló díjjal árult személyi kölcsönök nagy előnye, hogy az ingatlanfedezetű hitelekhez képest alacsonyabb a kezdeti költségük. Nincs értékbecslési díj, tulajdoni lap lekérdezés, energia tanúsítvány stb., amelyeket a jelzáloghitelek nagy részénél itthon ki kell fizetni. Ezeket a kezdeti költségeket is feltüntettük a BankRáció.hu hiteladatai alapján összeállított táblázatunkban.

Mi a különbség a román és a magyar kölcsönök között?

A banki termékek árazását számos tényező befolyásolja; az adott deviza forrásköltségei, a kockázati költségek, a jegybanki alapkamat, a kereslet összetétele, vagy az általános piaci környezet. És ezek szinte mindegyikében Románia áll jobban. Az alapkamat 5,5 százalék a magyar 7 százalékpontnál tehát 1,5 százalékponttal alacsonyabb. A forint forrásköltségek a kormány intézkedései nyomán is nőnek, hiszen a lakossági állampapír vásárlások ösztönzése pénzt visz el a bankszektortól.  A román gazdaság mögött ott áll az IMF, aminek köszönhetően finanszírozása kevésbé kockázatos. Az ország fizetőképtelenségére köthető biztosítás (CDS) jóval olcsóbb, mint a magyar érték, ezek mind olcsóbbá teszik a román hitelezést. Nagy különbség van az OTP piaci helyzetét tekintve is a két országban, ami teljesen más árazási politikát indokol ugyanazon termék esetében.

A végtörlesztés bejelentése után a szabad felhasználású jelzáloghitelek díjai is nőttek, de nem olyan mértékben, mint a lakáshiteleké. A két hiteltípus átlagos díjai közelebb kerültek egymáshoz az elmúlt időszakban. Korábbi cikkünben már írtunk a lakáscélú hitelek díjainak alakulásáról, az alábbi táblázat a szabad felhasználású kölcsönökre vonatkozik. 

 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 

A romániai személyi kölcsönöknél több bank is magasabb díjjal kínálja itthon fedezett hiteleit. A kezdeti költségek bankonként nagyban eltérnek, legolcsóbban a K&H Banknál úszhatjuk meg az ügyintézést, ahol  12 600 forintot kell fizetni. Ezt nagyrészt az ügyintézés során kifizeti az ügyfél, majd a bank visszautalja a számlájára. Az összeállításunkban legdrágább hitel mellett kell a legmagasabb kezdeti költséget is fizetni, a Magnet Bank ajánlata 16 százalék fölötti THM-mel ígér hitelt. Érdemes alaposabban körülnézni a hitel összehasonlító oldalak ajánlatai között. A Budapest Bank Egyenlítő Hitele például kedvező lehet azok számára, akik magas jövedelmet tudnak a bankhoz utalni vagy félre tudnak tenni egy kisebb összeget rendszeresen, amivel nagyban csökkenhet a kölcsön teljes futamideje és a visszafizetett összeg.

 

Címkék:
cds,