Pénzcentrum • 2012. február 21. 11:45
Március 15-éig van lehetősége a tavaly szeptember végéig 90 napos késedelembe esett devizahiteleseknek igazolni, hogy önhibájukon kívül nem tudták törleszteni hitelüket. A bankok csak a fizetőképességben beállt jelentős romlás esetén engedik el a tartozás 25 százalékát és forintosítják a hiteleket. De még ezek után is nagyobb lesz a törlesztőrészlete a késedelmeseknek, mint amit már egyszer képtelenek voltak fizetni. Csak a kamattámogatás lehet segítség, az is csak néhány évig.
- ingatlan értéke kisebb, mint 20 millió forint.
A PSZÁF jelentése szerint közel 121 ezer olyan devizahiteles lehet, aki 90 napnál nagyobb késedelembe esett tavaly szeptember 30-áig, az ők teljes tartozásának összege december végi árfolyamon 620 milliárd forint. Ennek az állománynak 60 százaléka lehet érintett az MNB becslései szerint, adósok számában kifejezve ez 72-90 ezer fő lehet. A végtörlesztéssel élők közel fele.
Az adósságelengedés után 25-10 százalékos törlesztőrészlet csökkenést tapasztalhatnak a devizahitelesek- állapította meg az MNB jelentése. A gyerekes családok kamattámogatást kapnak 5 évre, ami kezdetben a referenciakamat 50 százaléka, de folyamatosan csökken. Így elsősorban ők, gyerekes családok érezhetnek nagyobb könnyebbséget a kezdetekben. De még az ő törlesztőrészletük is nagyobb lesz annál, mint amit fizetni tudnak. Ráadásul csak kidobott pénz minden fizetett részlet, ha 5 év után már nem tudja fizetni a tartozását és mindenképp elveszíti a házát.
Nem segít az adósságelengedés
A következő táblázatban különböző futamidő és hiteldíj (THM) mellett hasonlítottuk össze mit jelent az adósságelengedés a késedelmes frankhiteleseknek. A százalékos változás a törlesztőrészletekben végbement csökkenést vagy növekedést jelenti a jelenlegi "törlesztőrészlethez" (idézőjelben, hiszen valószínűleg most sem tudják fizetni tartozásukat, kamatok csak tovább növeli tartozásukat) képest, piros háttérrel már a növekvő havi költségeket jelöltük.
Jól látszik, hogy nem mindenkinek fog csökkenni a havi részlete, vannak olyan hitelek, jellemzően alacsony kamatozású és hosszú futamidejű tartozások, melyeknél az elengedés után a forinthitel törlesztőrészlete magasabb, mint a devizahitelé. Ez a nagy kamatkülönbségből ered.
Friss: Nagy változás jöhet az árfolyamgát rendszerében
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ne felejtsük azt sem el, hogy a szeptember végén már 90 napnál nagyobb késedelembe esett adósok legalább 2011 júniusától képtelenek fizetni tartozásukat, akkor viszont még 220 forint körül járt a frank. Ha akkor nem tudták fizetni a tartozásukat, akkor miért tudnák most? Nincs valós könnyebbség az egy évvel ezelőtti törlesztőhöz képest.
A kamattámogatás segíthet a gyerekes családoknak, hiszen kezdetben a referenciakamat 50 százalékával megegyező mértékben csökkenti a kiváltó forinthitel kamatát. Ezzel csökken a különbség a kiváltó forint és az eredeti forinthitel kamata között. Ez a könnyebbség viszont csak 5 évre szól ekkor is évente csökkenő mértékben. Amennyiben az adós 5 év múlva nem fogja tudni fizetni a tartozását, az addig fizetett törlesztőrészletek csak kidobott pénz az ablakon. Az adósok helyzete nem oldódik meg véglegesen, erre csak bevételeinek növekedésével vagy a forintkamatok csökkenésével lehet lehetőség. Jelenleg viszont az a helyzet, hogy egy átlagos hitelestől akár 10 százalékkal is nagyobb összeget kérhetnek így havonta, mint amit már egyszer nem tudott fizetni.