Pénzcentrum • 2011. december 30. 11:28
Ma ér véget a végtörlesztési kérvények beadása. A hitelintézetek holnaptól összeszámolják veszteségeiket, majd döntenek arról, elbocsátanak-e alkalmazottakat, bezárnak-e fiókokat és növelik-e díjaikat. Az év legnagyobb pénzügyi ámokfutásával van, aki jól járt, de sokkal többen lesznek olyanok, akik szép lassan többszörösen fizetik ki kevesek nyereségét. (VÉLEMÉNY)
Nem várhatja el egy bank sem, hogy minden ügyfele tisztában legyen a devizahitelek összes kockázatával; úgy tűnik egész apparátusok sem képesek erre. Mégpedig, ha őket így át lehet verni, akkor mindenki veszélyben van, és aki veszélyben van azt meg kell védeni. De leginkább azokat kell megvédeni, akiket a hitel bedőlésén túl a teljes egzisztenciájuk elvesztése fenyeget. Ők azok, akik a bankok devizahitel áradatában adósodtak el, többnyire megfelelő tájékoztatás nélkül. A végtörlesztés intézménye sajnálatos módon mégsem rajtuk segít elsősorban. Nem a legtehetősebb réteg megmentése a legsürgetőbb, hiszen ők azok, akik a devizában eladósodottak közül leginkább tisztában lehettek a kockázatokkal.
Felmerül viszont a kérdés, hogy ki mindenkit kell még megmenteni a jövőben. A devizahitelek kockázata csak az árfolyamváltozásból eredően tér el a sima forinthitelekétől. Azt meg sokmindenki tudja, aki egyszer is külföldön nyaralt vagy kapott egy dollárt az emerikai nagybácsikájától, hogy a frank, jen, dollár, euró értéke változik. Ha ezzel a hitelt felvevők valóban tisztában voltak, akkor gyakorlatilag tisztában voltak a veszélyekkel is. Spekulált az egész ország, a spekulációs lázat pedig tovább tüzelte a bankok üzletpolitikája is.
Ám részben a kedvezőtlen külső körülményeknek, részben a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikának köszönhetően a spekuláció egyre nagyobb veszteségeket termelt. De a politikusok ahelyett, hogy az igazán rászorulóknak segítettek volna a szükséges pillanatban (akár egy stabil gazdaságpolitikával), előrukkoltak a végtörlesztés ötletével. Mellyel végleg ellehetetlenített sokakat. Szeptember óta becslések szerint közel 100 ezer végtörlesztő nyújthatta be kérelmét, így ennyien válthatták ki kedvező árfolyamon devizahitelüket. Tapasztalatok szerint többek között a gazdag vállalkozók, akár 9 lakásra felvett devizahitele került így kiváltásra, vagy menedzserek, vezérigazgatók áldozták fel megtakarításaikat a kedvezményes lehetőségért. Azoknak, a tényleg rászoruló rétegeknek, akiknek egyre nagyobb terhet jelent a havi törlesztő befizetése semmi sem jutott, se megtakarításból, se új forinthitelből végtörleszteni nem tudnak.
Ez volt az ára
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egyes vélemények szerint sarokba kellett szorítani a bankokat, hogy végre egyenlő tárgyalófélnek tekintsék az államot és rendeződhessen a devizahitelesek ügye, ennek az eszköze volt a bankaadó és a végtörlesztés. Utóbbi olyan mély döfést vitt be gyomortájon, mellyel nemcsak egyenlő tárgyalóféllé tette a bankszektort, de térdre is kényszerítette. Így jöhetett létre a bankszektor és a kormány közös mentőcsomagja, mely tényleges segítséget jelenthet immár minden devizahitelesnek.