Kiknek éri meg a végtörlesztés? - 200 milliárdos veszteség érheti a bankokat

Pénzcentrum2011. november 2. 14:53

A Magyar Nemzeti Bank szakértői alap forgatókönyvként azzal számolnak, hogy az érintett kör (hitelállomány szerint) mintegy 15-20%-a tud élni a kedvezményes árfolyam melletti végtörlesztés lehetőségével, de amennyiben 12-13% körüli maradnak hitelkiváltást segítő forintalapú hitelek THM-jei, akkor ez az arány nem jön össze - hangzott el a jegybank Pénzügyi Stabilitási jelentését ma bemutató sajtótájékoztatón. A jegybank kalkulációi szerint alap forgatókönyvként mintegy 207 milliárd forintos veszteséggel kell szembe nézniük a bankoknak a végtörlesztés miatt és a részvételi arány minden 10%-pontos emelkedése mintegy 100-150 milliárd forinttal emelné a veszteség mértékét.

Balás Tamás, a pénzügyi stabilitási szakterület vezető közgazdasági elemzője a pénzügyi stabilitási jelentés főbb üzeneteinek összefoglalója kapcsán a végtörlesztési témánál az alábbiakra hívta fel a figyelmet:

- várhatóan nem lesz a bankok között verseny a gyenge hitelképességű adósokért (hozzávetőleg 60-70 százalék)

- potenciálisan az állomány 30-40 százalékát (1500-2000 Mrd Ft) érintheti a végtörlesztés

- kapacitáskorlátok és a hitelkiváltásnál a kis mértékű törlesztőrészlet-csökkenés miatt 20 százalék körüli részvételi arány várható

- a részvételi arány a rendelkezésre álló időszak elején és végén lesz magas.

A fenti harmadik ponttal kapcsolatban Nagy Márton, az MNB igazgatója a tájékozatón megjegyezte: azzal kalkulálnak, hogy önerőből (forinthitel igénybe vétele nélkül) az érintetteknek csak mintegy 5%-a tud végtörleszteni. Az, hogy ezen felül még mennyien tudnak majd élni a végtörlesztéssel, a devizahiteleket kiváltó forinthitelek kamatlábától jelentősen függ. Az MNB szakértői készítettek egy táblázatot, amelyben a zöld cellák jelentik azokat a kombinációkat, amelyek mellett elméletileg megérné forinthitelt felvenni a végtörlesztés végrehajtásához. Balás Tamás arra hívta fel azonban a figyelmet, hogy sokaknak annyira kifeszített jelenleg a családi költségvetése, hogy 3-10 ezer forintos havi törlesztő részlet csökkenés nem jelentene igazi könnyebbséget. Emiatt tehát ezen emberek egy része nem tud majd élni a végtörlesztés lehetőségével, emiatt pedig a 20%-os feltételezett részvételi arány a valóságban kevesebb lehet.

A jegybanki szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a 20%-os részvételi arány nem a devizahitelesek létszámában, hanem az általuk felvett hitelek állományában értendő. Amint az alábbi táblázatból kiderül: sokan tartoznak relatív kis összeggel, illetve nagy tartozása relatív keveseknek van.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Balás Tamás a fentiek mellett azt is megjegyezte: véleményük szerint a devizahitelt kiváltó forinthitelek felvételénél nem az LTV-re, hanem inkább a jövedelemre vonatkozó előírás jelentheti a tényleges korlátot.

Mivel a jegybank számításai szerint a végtörlesztési lehetőséggel az érintetteknek csak egy viszonylag szűk köre tud majd ténylegesen élni, emiatt (egyéb kormányzati mentőcsomagok ismerete hiányában) azzal lehet kalkulálni, hogy a lakossági devizahitelek állománya csak időben elhúzódva fog leépülni.

 

 

 

Címkék: