Pénzcentrum • 2011. szeptember 9. 12:01
Egyösszegű végtörlesztés esetén a devizahitelesek mentésére szolgáló korábbi csomagban rögzített 180 forintos frank- és 250 forintos euró árfolyamon kell biztosítaniuk a bankoknak a hitelből való kiszállást, minden ezzel kapcsolatos költség őket terheli - ezt a javaslatot jelentette be Lázár János a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok kétnapos frakcióülése után Hajdúszoboszlón - írja az Index. A frakcióvezető nem említett külön a jenhiteleseket, de a javaslat nyilván rájuk is vonatkozik, a jen rögzített árfolyam 2 forint/jen.
Mit mondott pontosan Lázár?
"Rögzített árfolyamon egyösszegű végtörlesztés lehetőségét javasolja a Fidesz-frakció, a frankhitelek esetében 180 forintos, az euróhitelek esetében 250 forintos árfolyamon. Ez a mi megítélésünk szerint a kockázat közös vállalását fogja majd jelenteni" - mondta Lázár János a sajtótájékoztatóján. "Mind a hitel felvevőjének, mind a hitel adójának viselnie kell a kockázatot, hiszen ennek a tranzakciónak az összes költsége és az összes pénzügyi következménye a bankokat terheli" - tette hozzá.
"Mi ragaszkodunk ahhoz, hogy ennek a tranzakciónak az ügyfél számára ne legyen költsége és a terheket pedig a bankok viseljék" - hangsúlyozta a frakcióvezető, aki szerint ezt az ügyfelek megtakarításaikból vagy forinthitelből valósíthatják meg.
"Ez a lehetőség nemcsak azoknak áll fent, akik jelen pillanatban érvényes szerződéssel rendelkeznek, hanem ha elfogadjuk ezt a jogszabályt, onnantól kezdve három hónapig az eddig felmondott szerződések tekintetében is megnyitjuk ezt a lehetőséget" - mondta Lázár, aki szerint ezen kívül felmerült egy másik kérdés is a mostani kihelyezett frakcióülésen, nevezetesen: ki a felelős a devizahitelezés elterjedéséért.
A kormány elvileg vasárnap dönt arról, támogatja-e a javaslatot. Orbán Viktor ugyanakkor korábban is célzott arra, hogy a devizahitelesek mentésében van még tennivaló, az ősz arról fog szólni, hogy a veszteségmegosztást hogyan rendeznék a bankokkal. A felvázolt javaslat mindenesetre kis túlzással lenullázza az adósok veszteségét, és annak döntő részét a bankokra terheli: a bankok számára nemcsak az árfolyamkülönbség okozta tényleges veszteség, hanem a hitelekből kalkulált jövőbeni nyereség lenullázását is jelenti javaslat.
A kormány nem egyeztetett a Bankszövetséggel a rögzített árfolyamon való törlesztés lehetőségéről - közölte Müller János, a bankszövetség főtitkára. Az Index nem tud arról sem, hogy akár a frakcióban számítások készültek volna a javaslat következményeiről, mindenesetre a bankszektor egészére vetítve, tömeges visszaadás esetén százmilliárdokról, a bankadó okozta veszteséget jóval meghaladó tételről lehet szó.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Kérdés persze, ki tud előtörleszteni: a javaslat szerint ehhez valamilyen formában lehetővé tennék forinthitel felvételét, ami lényegesen kitágíthatja az igénybevevől körét. Így ugyanis biztosítható lehetne, hogy nemcsak a szükséges tőkével most rendelkező - így nehéz helyzetűnek aliga minősíthető adósók - járjanak jól. A bankoknak egyébként ez az egy dolog jelenthet, igaz meglehetősen sovány vigaszt, a teljes állomány lecserélése a forinthitelezést nyilván jelentősen felpörgetné.
Az átlagos, durván 15 éves hátralévő futamidejű, 27 ezer svájci frankos, tehát 6,5 millió forintos tőketartozásra vetítve ez óriási könnyebbség lenne az adósoknak, miközben nagyon megterhelné a bankok mérlegét. Aki a fenti paraméterekkel rendelkező svájci frank alapú hitelét a mostani piaci áron törlesztené, 6,21 millió forintot kellene fizessen a bankjának. A rögzített árfolyamon a tartozás 4,86 millió forint lenne, a megtakarítás tehát 1,35 millió lenne.
A nagy kérdés, ami előttünk áll, hogy van-e egyébként a kormánynak vagy a parlamentnek lehetősége arra, hogy beleavatkozzon a polgárjogi szerződésekbe - mutatott rá a kormányfő, aki ennek megválaszolásához kis türelmet kért az újságíróktól. A 3 napos frakcióülés végén többet tudhatunk meg - vetítette előre pár nappal korábban a kormányfő.