Pénzcentrum • 2011. augusztus 23. 21:01
Már két hete annak, hogy elsőnek felmerült, még ha pletyka szintjén is a svájci frank árfolyamának az euróhoz való rögzítése. Azóta is folyamatosan felmerül ez a lehetőség, mint a túl erős frank egyik ellenszere. De mit jelentene egy ilyen eset a devizahiteleseknek?
Amennyiben a piaci pletyka beigazolódik, és valóban egy 1,12-1,15-ös sávban fixálnák az EUR/CHF árfolyamot, az a jelenlegi, 275-ös EUR/HUF árfolyam mellett még mindig nem sok jót ígérne a magyar frankhitelesek számára, hiszen ez 240-245-ös CHF/HUF árfolyamot jelentene. Ez esetben jelentősen csökkenne a 220 forint alatti frank esélye is, hiszen ehhez 250 forintos, vagy ennél is olcsóbb euróra lenne szükség.
Az MNB-nek az EUR/HUF árfolyamra van az intervenciókkal hatása, ami így a CHF/HUF árfolyamot is képes lejjebb nyomni. Egy jelentős forinterősödés azonban nem állna a magyar gazdaság érdekében, és a jegybank eszközei is korlátozottak erre.
Így szinte biztosra vehetné minden devizahiteles, hogy mi vár rá az árfolyamrögzítés után. A havi törlesztők minden egyes frankja után 60 forint kerülne a hiteltartozásként a gyűjtőszámlájára. Ez egy 8 százalékos THM-el rendelkező, 8 millió forint tőketartozású és 10 éves hátralévő futamidejű hitel esetén 1 436 761 Ft lesz 3 év múlva.
Hogy működne az árfolyamrögzítés a gyakorlatban?
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A svájci jegybank az árfolyamküszöb elérése esetén frankgyengítő intervencióba kezd, vagyis eurót vásárol frank ellenében. Vagy esetleges alsó küszöb esetén fordítva. Ezek a műveletek igen költségesek, nem is biztos, hogy tudná tartani a svájci jegybank. Épp ezért valószínűleg csak egy rendkívül szélsőséges esetben vállalná ezt be Svájc, most viszont stabil 240 körüli árfolyamon áll a frank.