Pénzcentrum • 2011. június 6. 18:02
Az eddig ismert részletek alapján négy csatornán keresztül éves szinten mintegy 7-8 milliárd forintnyi kiadása keletkezhet 2012-ben a központi költségvetésnek a múlt héten bejelentett Otthonvédelmi Akcióterv miatt. Ez a központi költségvetés idei kiadási főösszegének 0,05%-a, a lakástámogatásokra fordítandó tétel mintegy 5-6%-a lehet. A következő években a Portfolio.hu kalkulációi szerint az említett 7-8 milliárdos összeg érdemben nem változik majd, ha a szabályozás a jelenleg ismert keretek mellett marad fenn.
A központi költségvetés számára az alábbi négy fő csatornán jelentkezik majd kiadási tétel, ezek közül az első kettő a Nemzeti Eszközkezelőhöz (NET) kötődik. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteki nyilatkozata szerint jövőre mintegy 5 milliárd forintot tehetnek ki a NET-tel összefüggő kiadások.
1.) A NET szigorú feltételek mellett megveszi a 90 napon túli késedelembe esett, azaz "bedőlt" devizaalapú jelzáloghitellel terhelt ingatlanokat a hitelszerződésben rögzített forgalmi érték 35-55 százaléka mellett (településtípustól függ). Az állam számára ezzel a kiadási tétellel szemben az a bevételi forrás áll, amelyet az érintett ingatlanok családok általi visszabérléséből kap. Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a Kossuth Rádió egyik hétvégi műsorában emlékeztetett arra, hogy ha a NET megvásárolja az adós ingatlanát - aki bérlőként továbbra is a lakásban maradhat -, a vételár feletti esetleges tartozást a bank köteles lesz elengedni. Rámutatott: a megoldással terhet vállal a bank, hiszen elesik követelése egy részétől, terhet vállal az állam, mert megveszi az ingatlant, és terhet vállal az adós is, hiszen bérleti díjat fizet. A helyettes államtitkár megjegyezte: a konstrukcióban való részvétel feltételeit szociális szempontokhoz kötik, előnyt élvezhetnek a nagycsaládosok, kisgyermeket nevelők, akik saját erejükből nem képesek megoldani lakhatásukat.
2.) Az Otthonvédelmi Akciótervnek az is része, hogy a NET lakásépítési programot indít (40-80 négyzetméteres, könnyűszerkezetes lakások). A Portfolio.hu kalkulációi szerint a NET működése összesen évente néhány ezer lakást érinthet.
3.) Az állam kamattámogatást nyújt azok hiteléhez, akik nagyobból kisebb ingatlanba költöznek, az első évben a kamattámogatás mértéke 3,5 százalékpont, amely évente fél százalékponttal mérséklődik és összesen 5 évre szól. A kamattámogatás szabályrendszere egyelőre nem pontosan tisztázott, egyelőre a nyilatkozatok alapján annyi tudható, hogy ennek éves mértéke mintegy másfél milliárd forintot tehet ki jövőre.
4.) Az állam 2014 végéig 100%-os készfizető kezességet vállal a bankok felé a forintalapú gyűjtőszámlán halmozódó hitel törlesztésére (amely később 25%-os sortartó kezességgé változik). A Portfolio.hu becslései szerint ez a tétel éves szinten legfeljebb 1-2 milliárd forintos állami kiadási tételt tehet ki (a garanciadíjat, mint néhány milliárdos állami bevételt már figyelembe véve). Ez a tétel egyébként költségvetési kiadási szempontból a csomag legbizonytalanabb része, hiszen az igénybevevők arányától és a devizák jövőbeli árfolyamától is függ.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fentiek összességében mintegy 7-8 milliárd forintos állami kiadást vetítenek előre a jelenleg ismert keretek mellett. A 2011-es költségvetési törvény egyik melléklete részletesen bemutatja a központi alrendszer konszolidált funkcionális kiadásait, ezen belül a "Lakásügyek, települési és közösségi tevékenységek és szolgáltatások" címen idén a büdzsé közel 129 milliárd forintot tervez kifizetni, amelyhez képest az említett 7-8 milliárd forint közel 6%-ot tesz ki. Az idei büdzsé központi költségvetési kiadási főösszegéhez viszonyítva ez a tétel mindössze 0,05%-ot jelent.
Érdemes megjegyezni, hogy az Otthonvédelmi Akcióterv több pontból áll, a fent nem említett intézkedések azonban várhatóan nem érintik érzékelhetően a költségvetés kiadási oldalát. A bevételi oldalra a bankadóval kapcsolatos, későbbre várható, egyezség azonban jóval nagyobb hatást gyakorolhat. Ezentúl a jelzáloghitelezés esetleges fellendülése (részben a csomagnak köszönhetően) a legkülönfélébb adó- járulékbevételek keresztül pozitív hatást gyakorolhat a költségvetési egyenlegre.