Meghalt anya, apa: csak a hitel maradt és az értéktelen ház

Pénzcentrum2011. április 21. 04:42

Legtöbben nem tudják hogyan is járhatnak el haláleset, válás, baleset vagy más nehézség esetén a hitelintézetüknél. Kihez forduljunk, ha bajba kerülünk? Elsősorban a bankunkhoz! A Pénzcentrum.hu megkérdezte a hitelintézeteket: milyen esetekben, hogyan tudnak segíteni az igazán bajbajutott ügyfeleknek?

Szinte minden bank kidolgozott valamilyen adósmentési stratégiát, melyeknek része a tőkefizetési moratórium, futamidő hosszabbítás, halasztás (törlesztés időszakos felfüggesztése), felhalmozott (késedelmes) tartozás részletfizetése, devizahitel forintban, fix törlesztőrészlet fizetése. Ezekkel a lehetőségekkel szinte minden ügyfél élhet. Vannak viszont olyan esetek, amikor ezek a lehetőségek nem elegendőek.

A bankok válaszai szerint a több tízmilliós veszteséget okozó vallati ügyfelek után azokat is megsegítik, akik igazán nehéz helyzetbe kerültek, önhibájukon kívül. Lássuk, milyen egyedi esetek voltak a hitelesek megsegítésére.

Meghalt anya, apa: csak a hitel maradt és az értéktelen ház

A Sopron Bank hitelfelvevői (férj és feleség) egyidejűleg elhaláloztak, 2 kiskorú gyermeket maguk után hagyva. Így a két kisgyerekre maradt az ingatlan, amit a szülők még a devizahitelből vásároltak és az adósság (amit innentől kezdve fizetni nem tudtak). A két kiskorú nem tudta értékesíteni az ingatlant, mivel annak piaci értéke már nem fedezte a megnövekedett devizatartozást, hiszen a forint gyengülésének következtében tartozásuk csak nőtt, miközben az ingatlanárak zuhantak. A bank, hogy a gyerekek mentesüljenek a hiteltartozás terheitől megvásárolta tőlük az ingatlant a hiteltartozás összegéért. Ezzel elveszítették ugyan a gyerekek a szüleik által vásárolt ingatlant (gyámjukhoz költöztek), de megszabadulhattak minden tartozástól, amit sokáig göngyölhettek volna maguk előtt.

Műtét után segített a bank

A Sopron Bank másik ügyfele, egy házaspár női tagja orvosi műtéten esett át, ami miatt még ma is rendszeres kezelésekre szorul, a táppénz jogosultsága lejárt, jelenleg fizetés nélküli szabadságon van. A kialakult egészségügyi probléma miatt hitelük törlesztő részletének átütemezését kérték, melyet a bank jóváhagyott. Ilyen esetekben mi is nyugodtan fordulhatunk a bankunkhoz.

Százezreket bukott bankkártyájával, pedig csak ártatlanul használta - KATTINTS!



Már az akarást is értékelte a bank és segített

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az MKB Bank mesélte el kérdésünkre, hogy egy esetben már az ügyfél igyekezetét is értékelte, amivel megszabadulni kívánt a fennálló tartozásaitól, bár kevés sikerrel. Egy másik banknál is tartozást halmozott fel az ügyfél egy fogyasztási hitel miatt. Sem ezt sem a lakáshitelét nem tudta már rendesen fizetni az úr, de legalább minden alkalommal egy kis összeget megpróbált eljuttatni a bankoknak. Értékelve az ügyfél azon igyekezetét, hogy eladósodottságának mértékét csökkentse, a másik kölcsön visszafizetéséig a standardnál (50%) nagyobb mértékben csökkentette az MKB a havi törlesztő.

A MKB Bank több esetben elengedte azon hitellel rendelkező lakossági ügyfeleinél, akik elvesztették otthonukat a természeti csapás következtében.

Válás után nem tudták eladni az ingatlant, a bank segített

A Budapest Bank ügyfelének problémája egy válásból adódott: itt az ingatlanban maradt fél törlesztési nehézségeire a lakás eladása jelenthetett megoldást. A lejárt tartozás miatt a hitelszerződést a banknak fel kellett ugyan mondania, azonban a bank a végrehajtási eljárás elindítása helyett megvárta, hogy az ügyfél értékesíteni tudja a lakást. Ezzel többek között a végrehajtással járó költségek és a végrehajtó által felszámolt jutalék megfizetésétől is megkímélte az ügyfelet. A Budapest Bank arról tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t, hogy az ingatlant azóta sikerült értékesíteni és az ügyfél is újrakezdte az életét.

A rokon verte át, az ő ingatlanán volt a nem fizetett hitel

Volt olyan eset is, ahol az ügyfél egyik rokonának ingatlanfedezete mellett vett fel hitelt, a törlesztőrészleteket azonban nem fizette. A zálogkötelezett hajlandó volt az együttműködésre, a bank pedig engedélyezte, hogy a lejárt tartozást részletekben fizesse meg.

Címkék: