Pénzcentrum • 2011. február 22. 15:02
A lakossági hiteleknél 11, a vállalati hitelek esetében pedig 12,4% volt év végén a nem fizető hitelek aránya a magyar bankszektorban az MNB számításai szerint, és tavaly 73 milliárd forint volt a bankszektor adózás előtti eredménye. A hitelintézeti szektor 2010. végi összesített, részletes adatait várhatóan szerdán teszi közzé a PSZÁF.
Tavaly év végére a 90 napon túli nem fizető hitelek állománya a lakossági szektorban az egy évvel korábbi 7,7 százalékról 11 százalékra, a vállalati szektorban 10,1 százalékról 12,4 százalékra romlott, miközben a nem fizető hitelek körében jelentős átütemezés is történt - közölte a Magyar Nemzeti Bank sajtótájékoztatóján Simor András jegybankelnök.
A Simor András által közölt adatok azt jelzik, a vállalati szektorban elérkezett a fordulat, a lakosság esetében ugyanakkor - igaz, lassuló ütemben - tovább nőtt a nem fizető ügyfelek hitelállomány szerinti aránya 2010 végén. Az arányt nem csupán a frissen késedelembe eső ügyfelek száma és az érintett hitelösszeg nagysága, hanem a bankok (egyébként lassú) portfóliótisztítási tevékenysége és az ugyancsak rendkívül alacsony ütemű hitelezés (illetve az árfolyamhatással tisztítva csökkenő hitelállomány) is felfelé befolyásolja.
Simor elmondta azt is, hogy tavaly a bankok külföldi forrásállománya 2009-hez képest 1.400 milliárd forinttal csökkent, s ennek megfelelően csökkent hitelállományuk is. Romlott a bankok jövedelmezősége: az adózás előtti összesített eredményük a 2009. évi 300 milliárd forinttal szemben tavaly 73 milliárd forint volt - jelezte az elnök az MTI beszámolója szerint, hozzátéve, hogy ugyanakkor a bankok tőkemegfelelési mutatója javult: a 2009. évi 13,1 százalékról 2010-re 13,4 százalékra.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének bankszektorra vonatkozó statisztikái az intézmény ez évi publikációs naptára szerint február 23-án, szerdán jelennek meg.