Kiút a hitelcsapdából: a devizaadósok esélyei

Pénzcentrum2010. október 18. 05:22

Az elmúlt hat évben rendkívül dinamikusan bővült a lakossági devizahitelek állománya, amely az árfolyamok kedvezőtlen változása miatt már a jegybank szerint is a pénzügyi stabilitási kockázatok egyik fő forrásává vált. A devizaalapú hitelezésre vonatkozó kormányzati szigorítások egyik napról a másikra sorompót állítottak a további bővülés elé, egy lehetőséget azonban nyitva hagytak, mely szerint hitelkiváltás esetén továbbra is lehet devizában hitelezni.

Az idei második negyedév végén körülbelül 550 ezer deviza alapú lakáshitel szerződést tartott nyilván a Magyar Nemzeti Bank, átszámítva 3 089 milliárd forint értékben (a forintalapú lakáshitel szerződések száma 295 ezer körül volt, 1 527 milliárd forintos állományban). A lakáshitelek átlagos futamideje a Pénzcentrum.hu által készített körkép szerint megközelítőleg 20 év, így ez az állomány csak hosszú évek alatt tud majd leépülni. Annak fényében, hogy a futamidő első harmadának végén hazánkban is bevezetésre kerülhet az euró, nem is kell teljesen leépíteni, racionális megoldásnak tűnhet a kedvezőtlen (frank)hitelek euróra történő átváltása.

A forintra történő átváltás egyik legfontosabb akadálya, hogy az adósok elsősorban az alacsonyabb törlesztőrészlet reményében hajlandóak váltani, ami a jelenlegi kamat- és árfolyamkörnyezetben nem valósítható meg. Az átlagadós tartozása frankhitel esetén még késedelem nélküli törlesztés mellett is közel 30%-kal emelkedett a válság alatt, ekkora árfolyamveszteség realizálása nehezen eredményezné a havi részletek csökkenését. A forintkamatok még a történelmi mélyponton nyugvó alapkamat ellenére is magasabbak, mint a devizahitelek átlagos hiteldíja (árfolyamváltozás nélkül).

Több mint félmillió magyar háztartás vágott bele devizaalapú lakáshitelbe, ami akkor nem tűnt rossz döntésnek. A bankok folyamatos akciók mellett egymás alá licitáltak a THM-ek, a kamatok és a havi részletek tekintetében, ugyanakkor kétszámjegyű THM-ek mellett és érdeklődés híján gyakorlatilag csak kényszerből tartották a termékpalettán a forinthiteleket. A devizakockázatokra néhány mondatban felhívták ugyan az ügyfelek figyelmét ("Ha gyengül a forint, akkor emelkedik a törlesztőrészlet! Érti?"), de ekkora árfolyamváltozásra nyilván egyik hitelező sem számított.

Ingyen hitelkiváltás! Euróba menekülhet a frankadós

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Sok devizahiteles a nyomatékosított kormányzati kommunikáció következtében (Orbán-akcióterv: Megszüntetjük a jelzálogalapú devizahitelezést) úgy érezheti, hogy csapdába került, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy nyitva maradt egy kiskapu. Hitelkiváltás esetén továbbra is lehet devizában hitelezni, ráadásul erre a műveletre nem vonatkozik a korábbi kormányrendeletben meghatározott 60%-os (EUR), hitel/fedezet arány. Svájci frank alapon a hitelkiváltás specialistájaként ismert UCB Ingatlanhitel Zrt., valamint az Aegon Hitel Zrt. foglalkozik hitelkiváltással, euró alapon a két pénzügyi vállalkozás mellett - a Pénzcentrum.hu információi szerint - az FHB Bank és a Budapest bank kínál hitelterméket.

Címkék: