Pénzcentrum • 2010. augusztus 25. 09:02
8,1% a lakossági, 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya a részvénytársasági hitelintézetek körében - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett június végi adatokból. Első látásra meglepő, hogy a devizahitelek körében jobb az arány (7,4%), mint a forinthiteleknél (9,4%), árnyalja azonban a képet, hogy az átstrukturált és a 90 napon belül nem fizető hitelek aránya a devizahitelek esetében jóval nagyobb.
Most először tett közzé a PSZÁF olyan statisztikákat, melyből a részvénytársasági hitelintézetek 90 napon túli késedelmes hitelállományáról kaphatunk pontos képet. Ezek szerint március végéről június végére 6,2%-ről 7,4%-ra nőtt az érintett bankok nem teljesítő hiteleinek aránya (NPL). Fontos felhívni ugyanakkor a figyelmet, hogy az NPL-mutatót számos egyszeri hatás, például a bankok portfóliótisztítása befolyásolja (egy portfólióeladással vagy veszteségleírással hirtelen csökkenteni tudja NPL-mutatóját egy hitelintézet).
A fenti ábrán látható, hogy a legnagyobb problémák a lakossági devizahitelek körében jelentkeznek, ezek esetében a hitelek közel harmadát nem fizetik szerződés szerint az ügyfelek. Óvatosságra inti a bankokat, hogy különösen nagy, mintegy 21%-os a 90 napot nem meghaladó késedelembe esett hitelek aránya, ám a bankok intenzív adósvédelmi tevékenységét jelzi, hogy ebben a devizahitelek körében már a hitelek 5,4%-át tárgyalták újra.
Az érintett bankok teljes hitelállományán, illetve a devizahiteleken belül a 90 napon túli késedelemben lévő hiteleket nézve egyaránt elmondható, hogy a vállalatok rosszabbul állnak, árnyalja viszont a képet, hogy körükben csekélyebb a kisebb késedelembe esett és az újratárgyalt hitelek aránya, így a szerződés szerint teljesítő hitelek nagyobb szeletet hasítanak ki a tortából.
A forinthitelek körében nagyobb az NPL-mutató, a szerződés szerint teljesítő hitelek aránya mégis magasabb (a devizahitelek 79%-ával szemben 81%) annak köszönhetően, hogy itt kevesebb átstrukturálás és rövidebb késedelembe esés történt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jövőbe tekintve a reálgazdasági és fogalkoztatási mutatókon túl különösen fontos lesz az is, hogy alakul majd a frank árfolyama, ez ugyanis ismét drámaian képes befolyásolni az ügyfelek fizetőképességét, tartós aggodalmakat okozva a bankpiacon.