Pénzcentrum • 2010. augusztus 7. 07:02
Meghozta döntését a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt indult eljárásban a Gazdasági Versenyhivatal. A végzés értelmében az OTP Jelzálogbank Zrt. 2010. november 30-ig köteles visszatéríteni az érintett ügyfeleinek az egyoldalú szerződésmódosítást követően megfizetett elő- és végtörlesztési díjakat.
Az OTP Jelzálogbank Zrt. a szerződéskötéskor 0%-os elő- és végtörlesztési díjjal értékesített jelzáloghitelei esetén a díjakat egyoldalúan 3,6%-ra emelte. A versenyhivatal az ilyen jogcímen levont díjak visszatérítésére kötelezte a pénzintézetet.
A visszafizetendő összeg a 2005. június 15. előtt kötött szerződések esetében a 2005. június 15-től bevezetett és az érintett személy által ténylegesen megfizetett elő- vagy végtörlesztési díj, de legfeljebb 8 ezer forint, míg a 2005. június 15. és 2005. augusztus 15. között megkötött szerződések esetében a 2005. június 15-től bevezetett és a 2005. augusztus 15-től megemelt, az érintett személy által ténylegesen megfizetett díjak különbsége, de legfeljebb 8 ezer forint.
A visszatérítésről az ügyfeleket írásban, közvetlenül kell értesíteni.
A bank a még fennálló lakáskölcsönök végtörlesztéssel történő megszüntetésének lehetőségét végtörlesztési díj nélkül köteles biztosítani azon ügyfeleinek, akik a fent megjelölt időpontok előtt vették fel a hiteleiket.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kötelezettségvállalások mind a forint, mind a deviza alapú kölcsönökre kiterjednek, viszont nem vonatkozik a 2005. augusztus 15. után megkötött kölcsönszerződésekre.
A vizsgálat során a versenyhivatal úgy ítélte meg, hogy a kötelezettségvállalások kötelezővé tételével biztosítható a közérdek védelme. Az ügyfelek egyéni akciókkal jelentős költségek árán sem biztos, hogy visszakapták volna a felszámított díjakat, a döntésnek köszönhetően sokan elkerülhetik a bizonytalan kimenetelű jogvitákat.