Banki svájci frank hitelek (2004-2010) - az utolsó mohikán is megadta magát

Pénzcentrum2010. június 19. 07:02

Mint arról a Pénzcentrum.hu folyamatosan beszámolt, a válság kirobbanását követően a bankok sorra függesztették fel a svájci frank alapú hitelek nyújtását. Márciusban még arról írhattunk, hogy néhány pénzügyi vállalkozás mellett a bankok közül egyedül az AXA értékesít még CHF-hiteleket, júniustól azonban ők is engedtek a nyomásnak és megszüntették a frankhitelt.

A bankok már 170-es árfolyamnál tudták, hogy dobbantani kell

A válsággal érkező fenyegető árfolyamkockázatra való hivatkozással elsőként az MKB Bank függesztette fel a svájci frank alapú hitelezést még 2008. október 13-án, azóta a bankok sorra követték a példájukat. Alig egy hétre tel az MKB Bank után a Raiffeisen Bank intett búcsút a frankhitelezésnek. 2008. november 17-én annak ellenére csatlakozott hozzájuk a K&H Bank, hogy alig egy hónappal korábban még úgy nyilatkoztak, hogy náluk nincs napirenden a frankhitelek korlátozása. A bank 2009. június 17-én az euró alapú hitelezést is felfüggesztette, ezt a korlátozást február közepén oldották fel.

Összehasonlítottuk az új forinthiteleket - frissítve!

Az OTP Bank egészen 2009 tavaszáig fenntartotta a 2004. július elsején bevezetett konstrukciót, de olyan kedvezőtlen árazás mellett kínálták ezt a korábban oly népszerű hitelterméket, hogy az ilyen irányú ügyféligények gyakorlatilag maguktól megszűntek, majd kiszállt a CIB és az Erste Bank is. Tavaly nyáron még az Allianz és az FHB is kínált frank alapú hiteleket, de később ők is levették a palettáról. A sort augusztus közepén Budapest Bank folytatta, majd ősszel az UniCredit Bank is csatlakozott a többséghez.

Végül az AXA Bank is döntött és 2010. június 1. napjától megszüntette a CHF alapú hitelek értékesítését, ettől a hónaptól a bank ezirányú hitelkérelmet nem fogad be. A döntést elsősorban az indokolja, hogy az életbe lépett jogszabályi változások gyakorlatilag befagyasztották a devizaalapú hitelezési piacot, és az AXA vezetése az új kormány legutóbbi kezdeményezéseit a magyarországi devizahitelezés megszüntetésére irányuló törekvésként értelmezi. Az AXA úttörő volt a magyarországi forinthitelezés újraindításában, hiszen 2009. szeptember 16-án vezette be a BUBOR-hoz kötött HAZAI elnevezésű jelzáloghitelt. A hazai jelzáloghitelezés ma döntően forintban történik és a bank várakozásai szerint az elkövetkezendő években ez így is marad.

Jelenleg két pénzügyi vállalkozás - az UCB Ingatlanhitel Zrt. és az AEGON Magyarország Hitel Zrt. - svájci frank alapú jelzáloghiteléről tudunk beszámolni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A jelenlegi portfolió több mint 90%-át svájci frank alapú hitelek teszik ki az UCB Ingatlanhitel Zrt-nél. Az euro alapú konstrukció 2010. február elsejétől került bevezetésre, ez teszi ki portfólió fennmaradó részét. A forint-termékek bevezetését a közeljövőben tervezik. Elmondásuk szerint mivel az új kihelyezéseik zöme hitelkiváltáshoz kapcsolódik, ezen a területen az elmúlt időszakban nem érzékeltek ügyféligényt a forint alapú hitelek iránt.

Az Aegon Hitel Zrt. képviseletében Harnos András vezérigazgató elmondta, hogy idén jelentősen nőtt az euró alapú hitelek száma, a forinthitelek minimálisan nőttek, míg a portfolión belül a svájci frank hitelekszáma jelentősen csökkent. Az év első öt hónapjában a lakáshitel állomány 59 %-a svájci frank, 40 %-a euró alapú, 1%-a forint. Áprilisban és májusban a lakáshitel portfolió megoszlása: 31 %-a svájci frank, 65 %-a euró alapú,4 %-a forint.

A frankhitelek nagysága március elsejétől nem haladhatja meg a fedezetként felkínált ingatlan hitelbiztosítéki értékének 45%-át. Ennek megfelelően egy 5 millió forintos lakáshitelhez legalább 11,1 millió forint értékű fedezetet kell biztosítani. Júniustól tovább szigorodott a lakáshitelezés, a hitelezhetőségi limit alapján amennyiben egy ügyfél forint alapú hitel igénylése esetén 80 ezer forint terhelhető jövedelemmel rendelkezik, akkor, ha frankhitel mellett dönt, akkor csak annyi hitelt kaphat, melynek a havi részlete nem haladja meg a 48 ezer forintot.

Címkék: