Előretörésben bíznak a takarékok

Pénzcentrum2010. június 2. 14:00

Mérlegfőösszege, betét, - és hitelállománya, valamint saját tőkéje is növekedett a szövetkezeti hitelintézeteknek az idei első negyedéves előzetes adatok alapján. A pénzügyi felügyelet összesítése szerint ezzel a takarékok szerepe tovább erősödött a magyar bankrendszerben, beleértve a legtöbbjüket tömörítő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) piaci jelenlétét is.

A válság leginkább a pénzügyi szektorban, ezen belül a bankrendszerben éreztette hatását, Magyarországon az elapadt források, és ezzel párhuzamosan a dráguló forrásköltségek befolyásolták negatívan a gazdasági szereplők és a lakosság finanszírozását. A kereskedelemi bankok többsége átmenetileg fel is függesztette egyes hiteltermékei értékesítését, miközben az ügyfelek egy részének komoly problémát jelent a kölcsönök törlesztése.

Ezzel szemben a szövetkezeti hitelintézetek hitelportfólióján belül a legfrissebb, első negyedéves adatok szerint a problémamentes minősítésű kölcsönök állományának aránya nőtt egy év alatt (bár a legutóbbi negyedévhez képest romlás következett be), miközben az általuk kezelt betétállomány fokozatosan bővült, ami a válságban is lehetővé tette a lakosság és a vállalkozások folyamatos finanszírozását.


A takarékok működési modelljükből adódóan sokkal kevésbé kitettek az elsősorban a kereskedelmi bankokra jellemző óriási profitkényszerből adódó agresszív üzletpolitika negatív hatásainak, és kevésbé kiszolgáltatottak a piac változásainak is, amelyre a szektor tavalyi eredményein túl az idei első negyedév adatai is bizonyítékul szolgálnak - mondta el Varga Antal, az OTSZ ügyvezető igazgatója.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) előzetes adatai szerint 2010 első három hónapjában a teljes szövetkezeti hitelintézeti szektor mérlegfőösszege 1578-ról 1612 milliárd fölé emelkedett az előző év azonos időszakához képest, ezzel részarányuk a teljes magyarországi bankszektoron belül 4,6-ról 5,1 százalékra nőtt. Ebből a takarékok döntő többségét tömörítő OTSZ tagszervezetei mintegy 1300 milliárd forintos összesített mérlegfőösszeggel részesednek, 113 szövetkezetet számlálnak, amelyekből kettő már részvénytársaság formájában működik. Komoly versenyelőnyüknek számít az egész országot lefedő fiók, és bankautomata hálózatuk (1600 bankfiók, 750 bankautomata), így olyan kistelepüléseken is elérhetők, ahol más kereskedelmi banki kapcsolat nem áll a lakosság rendelkezésére.


A takarékok a világ legkülönbözőbb pontjain nagyszámú tagsággal, virágzó üzlettel működnek eredményesen, társadalmi szerepük, gazdasági súlyuk pedig várhatóan Magyarországon is tovább erősödik majd - mondja Varga Antal. Működési modelljükből eredő előnyeik egyre többek érdeklődését keltik fel, már nem csak vidéken, hanem a fővárosban is, legyen szó a tulajdonlásról, a számottevő pénzügyi erőforrásokról, a banki díjakról, vagy magáról a termékpalettáról - magyarázza az OTSZ ügyvezetője.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A takarékok erősségei közé tartozik biztos pénzügyi hátterük: a legfrissebb adatok alapján az OTSZ tagszervezetei több mint 1100 milliárd forint betétállományt és csaknem 600 milliárd forint értékű hitelportfóliót kezelnek, saját tőkéjük pedig meghaladja a 115 milliárd forintot. A szövetkezeti hitelintézetek alig több mint 50 százalék hitel-betét aránya és 16 százalékos tőkemegfelelési mutatója ráadásul komoly tartalékot jelent más piaci szereplőkhöz képest. A 100 százalékos magyar tulajdonosi kör, a visszafogott eredményelvárások, illetve az országos lefedettség pedig hozzájárult ahhoz, hogy a takarékok a válságban is bizonyítsák életképességüket.

A takarékok piaci részesedése a lakossági betétgyűjtésben 10 százalék, a mezőgazdasági hitelezésben, lakossági forinthitelezésben, önkormányzati számlavezetésben valamint az ATM-ek üzemeltetésében pedig meghaladja a 15 százalékot. "A szövetkezet hitelintézetek kiegyensúlyozó, stabilizációs szerepet töltenek be az ország, illetve a gazdaság életében." - mondja Varga Antal.

A hazai pénzintézeti piacon a takarékok nagy fejlődési potenciállal rendelkeznek, összehasonlításul a Szövetkezeti Bankok Európai Szövetsége legfrissebb statisztikái szerint például Ausztriában a betéti piacon 29, a hitelpiacon pedig 25 százalékos a takarékok piaci részesedése, Hollandiában a betétek közel felét, a hitelek közel harmadát kezelik,és Franciaországban is hasonlóak az arányok, sőt ott a hitelpiaci részesedésük is megközelíti az 50 százalékot. Az EU 27 tagállamában a takarékok betéti piaci részesedése 10 százalék körüli, a hitelpiacon pedig egyelőre kevesebb mint 4 százalékot tudhat magáénak. (Az OTSZ tagszervezeteinek piaci aránya a betéteknél 8,5, a hiteleknél 3 százalék.)

Címkék:
tőkemegfelelési mutató,