1. Nem tudod, hova folyik el a pénzed
Fizetésed elég jó ahhoz, hogy kényelmesen megélj, mégis pénzszűkébe kerülsz a hónap végére.
Légy önmagad pénzügyminisztere, és írj költségvetést! Írj le mindent hó elején, amire költenél, a BKV-bérlettől kezdve egy csésze kávéig, jegyezz fel minden kiadást és bevételt. A hónap közepén és végén pedig ellenőrizd, mire mennyit költöttél!
2. Elfogy a pénz a bankkártyádról
Hiába figyelsz oda, mégis azt mutatja az egyenlegértesítőd, hogy nincs elég pénz a kártyádon. Ez -amellett hogy anyagilag meglehetősen negatív- a boltban is cikis helyzetet eredményezhet.
Hetente ellenőrizd, mennyi van a számládon, és mindig hagyj valamennyit rajta! Figyelj oda, mikor mennyit veszel ki, és a legjobb, ha kerek összeg marad tartalékként -ahhoz nehezebben nyúlsz.
3. Valamiért nem kapsz hitelt
A bankod megunta, hogy sohasem fizetsz időben, és letiltotta a keretedet. Egyszer csak azt veszed észre, hogy neved felkerült a BAR- listára.
Takarékoskodj jobban 1-2 hónapig, és fizesd be az elmaradt részleteket. Biztos van olyan kiadás, amiről le tudsz mondani pár hétig, és ne feledd: Sok kicsi sokra megy!
4. Új kölcsönt veszel fel
A legrosszabb, ha régi hiteleid törlesztésére veszel fel új hiteleket. Életed pazar kis adósságspirállá alakult.
Valószínűleg Neked találták fel az adósságrendező hiteleket. Ezek lényege, hogy a meglévő tartozásaidat a bank kiváltja és egyetlen hitellé alakítja úgy, hogy közben akár havi terheid is jelentősen csökkenhetnek. Így egy olyan jelzáloghiteled lesz, melynek akár alacsonyabb is lehet a törlesztőrészlete Ha végképp nincs más kiút, legalább fordíts egy kis időt arra, hogy megnézed a kondíciókat. És inkább banktól vegyél fel hitelt, mint egy uzsorástól!
5. Felélted a megtakarításaidat
Minden félretett pénzed a hitelek, számlák befizetésére megy el. Nagyon veszélyes, ha nincs semmi megtakarításod.
Próbálj félretenni, még ha összébb is kell húznod a nadrágszíjat ezért. Ha csak naponta ezer forintot meg tudsz spórolni, okosan befektetve már az is komoly megtakarítást eredményezhet.
6. Rendszeresen későn fizeted be a csekkeket
Naponta kapod a különböző újabb és újabb csekkeket, amiért "elfelejtetted" befizetni az elmúlt havi telefonszámlát, villanyszámlát, gázszámlát...És ez csak egyre rosszabb lesz.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ha nagyon nem megy, keresd meg a közüzemi szolgáltatót, és kérj haladékot. Jó eséllyel megértik a helyzeted, és segítenek Neked megoldást találni. Még mindig jobb, mint hogy görgeted magad előtt a számlalalvinát, ami csak nő, és egyszer maga alá temet.
7. Mindenkinek tartozol
Remélhetőleg, csak a barátaid hívogatnak, és nem az uzsorás lesötétített ablakú kocsija áll egész nap az ablak előtt.
Beszélj velük, és próbáld meg elmagyarázni a helyzetet. Rokonoktól, barátoktól nem a legszerencsésebb kölcsönkérni, de valószínűleg mindenképp megértőbbek, mint a hitelintézetek. A legjobb, ha nem sunyizol, hanem elmondod nekik feketén-fehéren, hogy momentán nem tudsz fizetni. Hidd el, ez a járható út!
8. Nem kapod vissza a kölcsönadott pénzt, pedig szükséged lenne rá
Bújkálnak előled az ismerősök, akik pár hónapja kölcsönkértek. És Te úgy érzed, tehetetlen vagy.
Ez ugyanolyan rossz tud lenni, mintha Te tartoznál. Ne gondold, hogy egyedül Neked nehéz: könnyen lehet, hogy barátod, rokonod is igencsak rossz anyagi helyzetben van. Ha semmiképp nem tud most fizetni, legalább egyezzetek meg egy későbbi, konkrét dátumban. Így Te is jobban tudsz tervezni.
9. Fogalmad sincs, mennyi pénzed is van
Itt egy bankszámla, ott egy kis dugipénz, de mégsem tudod, mennyid is van pontosan.
Egész egyszerűen számold össze a pénzed. És ne csak most, hanem 2-3 hetente fordíts erre egy kis időt. Ne csak a bankszámládat nézd meg, hanem azt is, mennyi van a pénztárcádban!
10. Kevesebbet keresel, mint tavaly ilyenkor
Egyszer csak azt vetted észre, kevesebbet utal munkáltatód a számládra, elmaradnak a jutalmak, a korábbi juttatások is.
Ne ess kétségbe! Számold ki, mennyivel kapsz kevesebbet, mint tavaly, és gondolkozz el azon, mire is költenéd a kieső összeget. Már meg is van, min kell spórolnod. Semmi bajod nem lesz, ha mondjuk idén nem mész külföldre nyaralni, vagy hetente 2 korsó sörrel kevesebbet iszol! Hidd el, a munkáltatódnak sem könnyű, és biztos mindent megtesz azért, hogy megtartsa az állásod.