Pénzcentrum • 2010. május 7. 14:10
"Hatalmas vihar jön a világban" és nem engedhetjük meg, hogy ennek kitegyük a magyarországi jelzáloghitellel rendelkező családokat a forintgyengülésen keresztül - hangsúlyozta a TV2 ma reggeli műsorában Matolcsy György. A felkért nemzetgazdasági miniszter szavai szerint fel fogják kínálni az érintett családoknak, hogy váltsák forint alapúra a meglévő hitelüket. Jelzése szerint "ez sokba kerül majd a bankrendszernek, talán az államnak is".
Matolcsy az interjú elején ismét támadta a Magyar Nemzeti Bankot, illetve a most távozó kormányt, hogy egyrészt nem akadályozta meg szabályokkal a magyarországi devizaalapú hitelezés jelentős elterjedését, másrészt azért, mert az elmúlt években "nem csökkentette kellően gyorsan a kamatot".
A görög adósságválság tovagyűrűző hatásaként "hatalmas vihar jön a világban" - vetítette előre a gazdaságpolitikus, ezért hangsúlyozta a költségvetési fegyelem fontosságát. Nem szabad olyan költségvetési számot produkálnunk idén év végére, mint ami kétszerese az új kormány által megjelölt számnak - hangsúlyozta, de a konkrét új államháztartási hiánycélt nem nevezte meg a műsorban. Azt azonban elmondta, hogy a Varga Mihály féle gazdasági tényfeltáró bizottság május végi jelentésének tükrében legkésőbb júliustól, például pótköltségvetés keretében módosítják az idei büdzsétörvényt (ami még 3.8%-os GDP-arányos államháztartási hiányt engedélyez). Azt követően ősztől akár kétéves költségvetést is letehet majd az asztalra az új kormány - vetítette előre.
A világban készülődő viharra visszatérve Matolcsy emlékeztetett arra, hogy Magyarországon mintegy 900 ezer család, másfél millió ember érintett közvetlenül a devizaalapú hitelek témájában és a közel 7000 milliárd forintnyi lakossági hitelből bő 2000 milliárd forint devizaalapú lakáshitelnél fognak egy lényeges változtatást végrehajtani.
Szintén a jegybank adatai szerint március végén 2570 milliárd forintnyi devizaalapú fogyasztási célú hitel volt a magyar gazdaságban. Nem világos tehát, hogy Matolcsy mai bejelentése a 2500 milliárdnyi lakáscélú, vagy az 5100 milliárd forintnyi összes devizaalapú kölcsönre vonatkozik.
Az ötlettel kapcsolatban további komoly fenntartásaink vannak, erről később írunk.
Matolcsy bejelentése szerint "Fel fogunk kínálni egy olyan lehetőséget, amely már 8 országban van" (pl. egyes Európai Uniós országban, emellett Törökországban és egyes dél-kelet-ázsiai országokban), azaz az említett devizaadósok bejelentkezhetnek egy "Állami devizakövetelési alapba" és kérhetik a hitelük forintosítását. Hozzátette: "Ez sokba kerül majd a bankrendszernek, talán az államnak is, de a devizahiteleseket ebből a helyzetből ki kell mentenünk, az a vihar, ami most jön, nem érinthet másfél millió magyart."
A leendő miniszter jelzése nagyjából összhangban van azzal a, napokban újságcikkben megfogalmazott javaslat csomaggal, amelyben a szerzők egy 3 hónapos időintervallumot adnának a devizahiteleseknek arra, hogy forintra váltassák kölcsönüket. Az emiatt megugró havi törlesztő részleteket egy állami kamattámogatási programmal javasolják mérsékelni a szerzők.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
2010.05.05 18:14
3 hónap alatt forintra kellene váltani a lakossági devizahiteleket?
A devizahitelekkel kapcsolatban saját vélemény cikkünk itt található:
2010.05.06 07:59
Lemondjunk-e az euróról?
A nemzetgazdasági miniszter-jelölt szavai szerint a felkínált devizahitelesi konstrukció és más csatornák (pl. öröklakásból bérlakásba átköltözés) alapján nem fordulhat elő majd Magyarországon, hogy bárki feje fölül elvigyék a házát.
Lesz új Széchenyi-terv - erősítette meg a korábbi jelzést Matolcsy. A program az első terv 10 éves évfordulóján, 2011. január 15-én indul el, és sokkal több pénzkerettel (EU-s támogatások) több célra fordíthatnak majd belőle támogatást. Példaként említette, hogy el fog indulni a Magyar Fejélesztési Bank keretein belül, mintegy 300 milliárd forintos alaptőkével egy ún. zöld bank, amely a következő 4 év alatt 1 millió lakás energiatakarékos programok keretében való felújítását finanszírozná majd azért, hogy mérséklődjön hazánk energiaigénye, illetve gázfogyasztástól való függősége.