Pénzcentrum • 2010. május 6. 08:36
Csaknem egy éve volt ilyen gyenge a forint a svájci frankkal szemben, mint most, de az euróban eladósodottak is már közel fél éve a legnagyobb havi törlesztési teherrel néznek szembe. Bár nagyon gyorsan gyengült a forint az elmúlt napokban a nemzetközi pénz- és tőkepiaci hangulatromlás miatt, de erősen kérdéses, hogy ezúttal gyorsan talpra is tud-e állni a magyar fizetőeszköz. A jelek nem sok bíztatót vetítenek előre, de persze lehetnek átmenetileg megkönnyebbülést hozó időszakok. Időközben csütörtökön látványos erősödésbe kezdett a svájci frank, melynek következtében a forinttal szemben bő egyéves csúcsára értékelődött fel.
15:20:
A frank új történelmi csúcsára erősödött délután az euróval szemben. Eközben a svájci deviza a forint ellenében is szárnyra kapott: a CHF/HUF jegyzések már csak egy hajszálnyira vannak a 200-as szinttől.
2010.05.06 13:54
Elszabadult a frank árfolyama! - Kihátrált a svájci jegybank? (2.)
2010.05.06 17:45
A svájci jegybank végleg elkaszálta a magyarországi optimizmust?
08:40:
Hirtelen jött
Az elmúlt két napban 3.5%-kal csaknem 195-ig gyengült a svájci frankkal szemben a forint, ami közel 12 hónapos forintmélypontot jelent. Az euróval szembeni 279-es szint 2009 vége óta a leggyengébb forintot jelzi és egyúttal azt, hogy a devizában eladósodott magyar háztartások (és vállalatok) hiteltörlesztési terhei a napokban hosszabb ideje nem látott szintekre emelkednek.
Bár a havi törlesztő részletek az árfolyamgyengülés miatt az előző hónapokhoz képest mindössze néhány százalékkal emelkedhetnek (feltételezve, hogy a futó hitel esetén a kamatkondíciók, illetve egyéb költségek nem változtak), de mégis rossz hír ez most annak tükrében, hogy a benzinkutakon történelmi csúcson lévő üzemanyagárakkal találkozhatunk, és a gáz-és távhőár támogatási rendszer mostani teljes leépítésével a legtöbb család bőven kétszámjegyű áremelkedést tapasztal majd a havi energiaszámlákon.
2010.03.25 14:26
10.1%-os emelést hozott a gázármahina - de mi lesz júliusban?
Nagy nyomás alatt a háztartások
A fenti tényezők, illetve az élelmiszerárak emelkedése nagyban szerepet játszik abban is, hogy éves szinten a fogyasztói árak átlagos drágulási üteme még mindig közel 6%-os. Közben csaknem 12%-ra ugrott a magyar munkanélküliség (650 ezer regisztrált álláskereső van), így - amint szerdai elemzésünkben rámutattunk - nem véletlen, hogy a bankközi hitelinformációs rendszerben soha nem látott számú problémás hitelt tartanak nyilván, családok tömegei küszködnek az esedékes tartozásaik időre való kifizetésével.
2010.05.04 08:55
Vérfagyasztón néz ki a BAR-lista
2010.04.22 05:10
Hirtelen fordulat: tényleg itt az álláskeresők kánaánja?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly év végi adatai szerint történelmi összehasonlításban (az egyik) legmagasabb arányt, mintegy 13%-ot fizetett ki a lakosság havi szinten átlagosan a rendelkezésre álló jövedelméből tőke- és kamattörlesztésre. Ez egyébként nem csak történelmi, hanem nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő arány, ami részben összefügg a viszonylag magas múltbeli forint kamatkörnyezettel.
Amint a jegybank friss hitelezési statisztikáiból látszik:
- már több mint egy éve több a havi devizaalapú hiteltörlesztés a háztartásoknál, mint amennyi összegben új hitelt tudnak felvenni,
- mivel svájci frank alapú hitelt Magyarországon mindössze két hitelintézetnél lehet igényelni, így szerepe az új folyósításokban marginális,
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- a jelentős magyar jegybanki kamatcsökkentéseknek köszönhetően kezdik beérni a forintalapú lakáshitel konstrukciók kamatai az euróét,
- márciustól életbe léptek a szigorúbb banki hitelezési szabályok, amik korlátozzák a devizahitelek újbóli felfutását.
A fentiek miatt érdemes a már meglévő devizahitelekre, azok (várható) törlesztési terheire koncentrálni.
Mennyivel magasabb most a havi törlesztő?
Az MNB egy korábbi elemzése arra mutatott rá, hogy volumenben a legtöbb svájci frank alapú hitelt 165-170 körüli árfolyamon vették fel a magyar háztartások, azaz a mostani 195 körüli árfolyam önmagában is azt eredményezi, hogy a kezdeti havi törlesztő részlethez képest most mintegy 15-20%-kal többet kell havonta fizetni. Ehhez még hozzá kell adni természetesen a válság előtti állapotokhoz képest magasabb felszámított kereskedelmi banki kamatokat és egyéb költségeket is, így nem ritka, hogy a kezdeti törlesztett összeghez képest most 30-35%-kal többet kell valakinek havonta fizetnie. Ez az MNB adatai szerint átlagosan havi 12 ezer forint körüli többletet jelent a kezdeti törlesztő részlethez képest.
Amint a cikk első ábrája rámutatott, 2009 első felében csaknem végig a 190-es szint felett mozgott a svájci frank forinttal szembeni árfolyama és az euróval szembeni kurzus is fél évig volt a 280-as szint felett. A pénzügyi válság legfeszültebb hónapjai az árfolyamon és a kamatokon keresztül tehát sok devizahiteles családnak okoztak nagyon kemény hónapokat.
Mik a kilátások?
A nagy kérdés az, hogy a devizahitelesek számára hozhat-e gyors fájdalomcsökkenést a forint várható mozgása. Sajnos nem sok bíztatót tudunk felsorolni. A múlt héten először, míg most másodszor kialakult gyors (bár még nem drámai) forintgyengülési hullámok döntő részben külső okokkal, a nemzetközi befektetői hangulat határozott romlásával függnek össze.
A hangulatromlás főként olyan tényezőkre vezethető vissza (ld. alább), amelyek rövid távon nem valószínű, hogy megnyugtatóan rendeződni tudnak, így erősen kérdéses, hogy a forint rövid távon vissza tud-e tartósan erősödni az elmúlt hetekre jellemző 185 körüli, illetve 265-270 körüli szintekig a svájci frankkal, illetve euróval szemben. Lehetnek persze átmeneti megnyugvást hozó időszakok, amikor a forint is erősödést mutathat.
Az mindenesetre a külföldi hangulattól függetlenül is várható (volt), hogy a magyar exportszektor érdekei miatt az euróval szemben tartósan nem alakulhat(ott volna) ki 260-nál erősebb forintárfolyam, azaz ebben nem reménykedhettek a devizahitelesek.
A hangulatromlás és a gyors forintgyengülés az alábbi főbb tényezőkkel magyarázható:
- Görögország államcsődje reális eséllyé vált múlt hétre, az ennek elhárítására összeállított nemzetközi hitelcsomagot viszont számos komoly bizonytalanság övezi (pl. kellő időre megérkezik-e a szükséges pénz, elegendő lesz-e a görög állam adósságának finanszírozására, végrehajthatók-e a csomagért cserébe vállalt megszorító intézkedések, csökkenő pályára tud-e állni belátható időn belül a görög államadósság pálya, stb.)
- a görögök rossz befektetői megítélésének fertőző hatása átterjedt más, szintén gyenge lábakon álló, eladósodott dél-európai országra, amelyek adóssága méretében sokkal nagyobb a görögnél, így esetleges megmentésük pénzügyi kivitelezhetősége erős korlátokba ütközik, enélkül pedig az eurózóna életképessége foroghat kockán,
- a fejlett világ államainak sok esetben nagyon magas az eladósodottsága, így a gazdaságélénkítés időszaka után a költekezés visszafogása, megszorító intézkedések időszaka jön, amely mellett kérdéses a kibontakozó gazdasági növekedés tartóssága, ez pedig az adósságrátákra hat vissza.
Jó hír és a forint stabilitása, ereje mellett szóló érv a kétharmados magyar parlamenti Fidesz-többség mellett az, hogy a külkereskedelmi mérleg egyenlegünk még mindig komoly többletet mutat fel hónapról-hónapra, amely többlet forintkeresletet generál, fékezve ezzel a gyengülési hullámok intenzitását és tartósságát.
A fentiek miatt arra van kilátás, hogy a magyarországi devizahiteleseknek most is fel kell készülniük akár több hónapig tartó, kissé magasabb havi törlesztő részletekre úgy, hogy közben egyéb tényezők miatt is nagyon be kell osztaniuk az elkölthető jövedelmet.