Lassú lesz a megtépázott frankhitelek lemorzsolódása

Pénzcentrum2010. január 5. 08:47

A devizahitelezés korlátozása ellenére a bankok többsége állítja, hogy az új rendelkezések nem igazán hoznak jelentős változást a jelenlegi gyakorlatukhoz képest. A megtépázott frankhitelekre vonatkozóan 45 %-ban előírt hitelmaximum hatására fokozatosan csökken a CHF-hitelek aránya, de az állománya lemorzsolódása lassú folyamat lesz, mivel az alpesi devizában folyósított kölcsönök 97 %-a 5 éven túli lejáratú - írja a Napi.

Az új rendelet értelmében a hitelezőknek a saját belső szabályzatukban kell rögzíteniük, hogy kiknek, milyen feltételekkel nyújtanak hitelt, mit vesznek figyelembe jövedelemként, illetve milyen igazolások, nyilatkozatok meglétét teszik kötelezővé a hitelfelvételhez. Az így rögzített feltételek és a hitelképességi vizsgálat alapján alakul ki az egyes személyek úgynevezett hitelezhetőségi limitje. A bankok csak olyan hitelt adhatnak, amelynek a törlesztőrészlete ezt az összeget nem haladja meg.

Bár a bankok szerint ez nem hoz jelentős változást a jelenlegi gyakorlathoz képest, a hitelközvetítők másként látják a helyzetet. A kötött jövedelem- és hitelfedezet-arányok miatt sokkal nehezebb lesz a hitelkiváltás, sok esetben csak előtörlesztés mellett lehetne egyik banktól a másikhoz átvinni a kölcsönöket. A legnagyobb bankok között ráadásul mára szinte egy sem akad, ahol a korábban oly népszerű svájci frankban adnának hitelt.

Az Erste Banknál elismerték, hogy az eddigi rendszert át kell alakítani. A szabályozás márciusi hatályba lépéséig minden szükséges lépést meg kell tenni a jogszabály szellemében. Az MKB képviseltében elmondták, hogy a bank eddig is kimondottan prudens hitelezési gyakorlatot folytatott, aminek részeként az átlagosnál nagyobb szigorral járt el, eltérő limiteket alkalmazva a különböző típusú ügyletekre. Ettől függetlenül itt is felülvizsgálják hitelezési feltételeik rendszerét a szabályozói környezet megújult elvárásainak megfelelően.

A Budapest Banknál (BB)szintén szigorú hitelezési normák vannak érvényben, így a mostani változtatások várhatóan kevésbé vetik majd vissza a lakossági hitelvolumeneket. A banknál mindig jövedelemigazoláshoz kötötték a jelzálog-hitelezést, euróalapú deviza-jelzáloghitelek esetén eddig is 60 %-os volt a hitel/fedezet szint. Az új szabály értelmében pedig az ingatlan értékéhez viszonyított hitelarány 75 %-ra emelkedhet. Némi változás itt is bekövetkezik, mivel a devizaalapú személyi kölcsönök esetén bizonyos konstrukcióknál a jogszabály szigorúbb kereteket határoz meg a korábbi gyakorlatuknál. A devizaalapú konstrukciók marginális szerepét tekintve azonban a banknál jelentős negatív hatást nem valószínűsítenek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az OTP is maradéktalanul eleget tesz az előírásoknak - tudatták a legnagyobb magyar banknál. A 2008-ban megnövekedett devizakockázatok, valamint a reálgazdasági tendenciák miatt az OTP is szigorította hitelezési feltételeit. A válság hatására kialakított kondíciókhoz képest a most bevezetett határértékek nem jelentenek érdemleges szigorítást, sem a forint- sem az euróalapú hitelek esetében. A jelenlegi szabványos feltételrendszerben forintalapú lakásvásárlási hitel esetén jövedelemigazolással Budapesten és a vidéki nagyvárosokban érhető el a legmagasabb hitelösszeg az ingatlan forgalmi értékéhez viszonyítva; ez a legkedvezőbb kondíció is összhangban van a kormányrendeletben foglalt, e kategóriára vonatkozó limittel.

Címkék: