Pénzcentrum • 2009. szeptember 30. 12:32
Annak ellenére, hogy az alapkamat nyár óta folyamatosan csökken, a jelzálog alapú forinthitelek kamatai nem hogy csökkentek volna, inkább nőttek az elmúlt hónap során.
A forintalapú lakáshitelek állományát taglaló táblázatból jól látszik, hogy a kereslet nyár közepén jelentősen megugrott, köszönhetően a támogatott lakáshitelek, valamint a "szocpol" megszüntetése előtti rohamnak. Bár a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a nyár közepe óta több lépésben is csökkentette az alapkamatot, a bankok nem hogy csökkentették volna a hitelek kamatterheit, inkább növelték, ezzel is kompenzálva valószínűleg a szokottnál jóval magasabb betéti kamatok kifizetését.
A tendencia jól látszik a szabad felhasználású forint alapú jelzáloghitelek piacán is: a szezonális szinten mérve is magas magasabb júliusi folyósítási összeg után augusztusban megugrott az átlagos THM.
Igaz, a szabad felhasználású jelzáloghitelek terén a forint csak minimális súlyt képvisel, a legnagyobb piaci részesedése tavaly év vége óta töretlenül az eurónak van.
Az euró alapú hitelek esetében viszonylag stabilan alakult az utóbbi 9 hónapban a THM: 10 és 11 százalék között. Ugyanakkor ez idő alatt az eurózóna alapkamata 2,5 százalékról 1,0 százalékra csökkent, vagyis a banki kamatok itt sem tükrözik túl markánsan a monetáris politikában végbement változásokat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A személyi hitelek piacát gyakorlatilag a forint uralja a tavalyi év vége óta. A svájci frank eltűnt, az euró állomány töredéke a forinténak.
E területen sem érzékelhető komoly változás a kamatok területén, igaz a személyi hitelek kamata egészen messze fekszik az alapkamattól. A tavaly őszi pénzpiaci felfordulás idején 25-ről 30 százalékra ugrott az átlagos kamat mértéke, s azóta is 30-32 százalék körül ingadozik, függetlenül attól, hogy az MNB alapkamat ez idő alatt 11,5 százalékról 8,0 százalékra csökkent.