Pénzcentrum • 2009. augusztus 12. 15:02
Évtizedek óta először fordult elő, hogy csökkenést mutatott a német fogyasztói árindex. Egyes elemzők a deflációt egy elnyúló recesszió jeleként értelmezik, mások csak átmeneti jelenségnek tartják az árszínvonal csökkenést.
A német statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint júliusban mintegy fél százalékkal csökkentek az árak az előző év hasonló időszakához képest, amire utoljára 1987. márciusában volt példa, közvetlenül a ország újraegyesítése előtt - írja a német Spiegel magazin.
Eközben a nagyker árak is csökkenést mutattak, méghozzá 10,6 százalékot júliusban, éves összevetésben, ami a legnagyobb esés 1986 óta, mióta adatgyűjtést végeznek.
A vártnál nagyobb áresést több tényező magyarázza, például a nyersolaj árának elmúlt évben tapasztalt megfeleződése, csakúgy mint 1987-ben, mikor utoljára tapasztaltak Németországban deflációt.
Eközben az élelmiszerárak is csökkentek, ami tavaly még történelmi csúcsokat döntögetett. Persze a válság is magyarázatot ad az áresésre, hiszen az áruk és szolgáltatások túlkínálata, a hitelválság, az egyre romló foglalkoztatási adatok, a csökkenő gazdasági növekedés mind lefelé nyomják az árakat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A tartós árcsökkenés márpedig veszélyes tud lenni: mivel a vállalatoknak a csökkenő profitkilátásokra nincs más válaszuk, mint a termelés csökkentése, így a foglalkoztatottság tovább csökken, a lakosság elkölthető jövedelme is megcsappan, és mint látjuk, vagyis előáll egy lefelé tartó spirál, ami ráadásul a recessziót is csak tovább erősíti.
Sajnos a német defláció nem csak a németeket érinti kellemetlenül, hiszen az euró árfolyamára is komoly hatással van. Mivel Németország gazdasága a legnagyobb az eurózónán belül, az ottani inflációs adatok jelentősen befolyásolták a valutaárfolyamot, gyengítették a dollárral és a fonttal szemben is.