Pénzcentrum • 2009. március 26. 08:45
A nemfizető adósokkal foglalkozó banki részlegek tevékenységét szinte minden pénzintézet üzleti titoknak minősíti. A válság miatt megnövekedett a problémás hitelek száma és állománya, ezért jelentős változások mennek végbe a követeléskezelési területen. A problémás hitelek aránya 2008-ban 2,2 százalékponttal 10,05 %-ra nőtt, idén a banki portfólió javítására irányuló intézkedések ellenére is további emelkedés várható.
A megnövekedett ügyfélszám miatt sok bank új értékkorlátot vezetett be, így akik ennél kevesebb hátralékot halmoztak fel, rögtön a legkeményebb eljárással szembesülnek. Mivel a fizetési késlekedés hatványozottan növeli a tartozást, bizonyos esetekben egy kisebb összegű, de tartós csúszás akár árveréshez is vezethet. A bankok különböző partnerekkel dolgoztatnak, akiknek változatos módszerekkel dolgoznak. Feltételezések szerint a banki portfóliók minősége azért nem romlik látványosabban, mert a kisebb tartozásokat egyszerűen kisöprik az állományból.
A hitelintézetek többsége külön kezeli a lakossági és a vállalati ügyleteket. Néhány pénzintézet az ügyek növekvő számát sem titkolja, bár mindenki csak enyhe romlásról beszél. A legrészletesebb tájékoztatást az OTP Bank adta, amelynek rendszere egyébként nem jellemző a bankpiacra. A bajba került lakossági adósok kérhetik a hitel törlesztésének átmeneti szüneteltetését, a törlesztés mérséklését, a futamidő hosszabbítását. A bank állítólag már a törlesztés első elmaradásakor telefonon, illetve levélben felveszi az ügyféllel a kapcsolatot, és felajánlja az előbbi lehetőségeket.
Ha mindez eredménytelen, akkor felszólító, majd a hitelt felmondó leveleket küldenek. Ha a hitelszerződés felmondásáról szóló értesítésben rögzített 15 napos teljesítési határidő lejár, és az adós a teljes fennálló tartozást nem fizeti meg, a bank a követelést az OTP Faktoring Követeléskezelő Zrt.-nek értékesíti. Ebben a fázisban a követelés egy részének egyösszegű megfizetése mellett köthető részletfizetési megállapodás, amelynek időtartama maximum 36 hónap lehet. Megállapodás hiányában megindítják a jogi eljárást.
A banknál az 50 millió forint alatti, problémássá váló vállalkozói hitelek behajtását a profitcentrumok, illetve engedményezés után az OTP Faktoring, az efölöttit pedig országosan a bank egy külön szervezeti egységének nyolc alkalmazottja végzi. A behajtási tevékenységhez eseti jelleggel külső szakértő cégek munkáját is igénybe veszik.