Pénzcentrum • 2009. február 19. 16:00
Számos kutatás arra enged következtetni, hogy a gazdasági recesszió idején gyerekkorukat élők későbbi karrierjére jelentős hatással van a nehéz időszak, egyeseket megakadályoz abban, hogy sikereket érjenek el, míg másokat fókuszáltabbá, motiváltabbá tesz a szűkölködés.
Hogy melyik valósul meg a két kimenet közül, nagyban függ a gyerek életkorától, a szülők által felállított mintától, valamint attól is, hogy képes-e a gyermek valamilyen formán segíteni szüleinek a nehéz időszakban.
A mostani fiatal generációk közül az felsőoktatásból frissen kikerültek sínylik meg leginkább a válságot. Az 1980-as években, az olajválság után is az volt megfigyelhető, hogy a frissen végzettek legalább 10 évig kevesebbet kerestek, mint azok, akik prosperáló gazdaság idején kerültek ki az iskolapadból - derül ki egy Yale-en végzett kutatásból.
Hasonló összefüggéseket kerestek azon kutatás során is, amelyben 35 ezer apa-fiú viszonyában vizsgálták meg, hogy hat az apa kirúgás a fiú későbbi fizetésére, karrierjére. Azt találták, hogy ahol az apát elbocsátották, a fiú átlagosan 9 százalékkal kevesebbet keresett, mint akik apja soha nem vált munkanélkülivé.
Ennek az is oka lehet, hogy a fiúk ilyen esetben nem mernek magasabb presztízsű, fizetésű munkát keresni, megrekednek a "biztos" szinten.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A nagy gazdasági világválság idején gyerekkorukat élőkön azt figyelték meg, hogy önképüket jelentősen torzította az azonos nemű szülő általános hangulata. Vagyis ha a kisfiú apját kirúgták, aki ezért szorongott, pénzhiánnyal küzdött, a fiú sem vált kezdeményezővé, magabiztossá a későbbiekben.
Egy tavaly végzett felmérés során 77 elbocsátott szellemi foglalkoztatott nyilatkozott arról, hogyan készítik fel gyermekeiket a nehéz időkre. A legtöbb azt válaszolta, igyekszik tanulásra ösztökélni gyermekét, hogy minél több képességre tegyen szert, vagy akár vállalkozó legyen belőle.