Pénzcentrum • 2009. február 10. 05:55
Egy év alatt a másfélszeresére emelkedett, a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) lakossági részlegében nyilvántartott hitelmulasztások száma. Becslések szerint január végére az aktív feketelistások száma elérte a 700 ezret, az összes nyilvántartott mulasztás pedig átlépte az egymilliós szintet. A potenciális hitelfelvevőnek számító 18-70 év közötti korosztály lélekszáma a statisztikák szerint 7 millió főre tehető, ennek fényében még aggasztóbbak a számok.
A rossz adósok listáján 2006-ban 281 ezer, 2007-ben 433 ezer, 2008-ban pedig 670 ezer élő mulasztást tartottak nyilván. Figyelembe véve, hogy a korábbi havi 10-15 ezres növekedéssel szemben havonta már 20-30 ezer fővel nő a mulasztók száma, jelenleg körülbelül 700 ezer aktív feketelistás lehet az országban.
Az aktív mulasztók száma a 2007-es év harmadik negyedévében kezdett megugrani, de tavaly júliusban például 39 ezerrel duzzadt a lista. A hazánkat októberben elérő hitelválság családok ezreit sodorta nehéz helyzetbe, ennek következtében az első negyedévben rohamosan növekedhet a rossz adósok száma. Ezek a családok nem a fizetési hajlandóságuk romlása, hanem a jelenlegi piaci körülmények következtében megváltozott fizetési képességük miatt kerülhetnek a képzeletbeli szégyenfalra.
A listára azok az adósok kerülnek fel, akik legalább a mindenkori minimálbér összegének (jelenleg 71,5 ezer forint) megfelelő törlesztés megfizetésével több, mint 90 napon át késnek. A bekerülési szabályok következtében a szakértők szerint a néhány tízezres nagyságrendű törlesztőrészlettel megkésett adósok várhatóan csak a negyedév végére, illetve a második negyedév elejére szegik meg a szabályokat és kerülnek fel a listára.
A minimálbéren és a 90 napos szabályon túl további esetekben is felkerülhetnek a listára az adósok. Ezek közé tartozik, ha valaki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatokat közöl, vagy bankkártyával való visszaélést követ el. A rendszerben a mulasztás megszüntetését követően még 5 évig tartják nyilván az adatokat.
A listát nyilvántartó szervezet vezetője szerint a lekérdezések számának csökkenéséből a lakossági hitelezés megtorpanására lehet következtetni. A potenciális hitelfelvevőknek számító 18 és 70 év között korosztály lélekszáma körülbelül 7 millió főre tehető, ebből - feltételezve, hogy a feketelistások döntő többsége is innen kerül ki - jelenleg 700 ezer fő egyáltalán nem hitelezhető, a háromszázezer passzív KHR-est pedig még kamatfelárral sem szívesen hitelezik meg a bankok.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az 15-64 év közötti magyar lakosság körében alig 57 %-os foglalkoztatási ráta tovább szűkíti az aktív banki ügyletekre jogosult ügyfelek körét. Nem beszélve arról, hogy a foglalkoztatottak többsége nem a készpénzfelvételen kívül semmilyen egyéb banki műveletet nem hajt végre. Sokan még mindig félnek bankkártyával fizetni, továbbá gyerekcipőben jár az elektronikus bankolás.
A pénzügyi tervezés és a pénzügyi szolgáltatások aktív használatától sokan a mai napig idegenkednek, de hitelezési szempontból az is aggasztó, hogy sokan előre leszögezik, hogy még ha tudnak, akkor sem vesznek fel hitelt különösen a közelmúltban történtek után.
A bankok hitelezési politikája egyre inkább a megfelelő jövedelemmel rendelkező ügyfélkör irányába tolódik, csak az adósminősítést követően mérlegelik majd az ingatlanfedezetet. A célpiac egyre szűkül, az ügyfelek közül sokan már most is jelentős terhet viselnek, ezért a hitelintézetek között tovább fokozódhat a verseny a fogyasztók kegyeiért.