Pénzcentrum • 2009. február 9. 05:55
A kormányzat devizahiteleseket segítő csomagja inkább politikai aktus volt, mint valós segítségnyújtás, ez mostanra nyilvánvalóvá vált. De mit lehetne még tenni, hogy ne fulladjon bele a lakosság a meggondolatlanul felvett hiteleibe?
A kormányzat még november 9-én fogadtatta el kilenc nagy pénzintézettel hogy külön költség nélkül válthatják át forint alapú hitelre fennmaradó tartozásukat a devizahitelesek december 31-ig. Ugyanezen határnapig a bankok "rugalmasan kezelik" a devizahitelesek előtörlesztési kérelmét. Hosszabb távon érvényes, hogy az önhibáján kívül, különösen munkahelye elvesztése miatt nehéz helyzetbe került adós kérésére a törlesztés átmeneti könnyítésére kerülhet sor a bankok egyedi döntése alapján. Ugyancsak hosszabb távon érvényes, hogy amennyiben a devizahitel törlesztőrészlete jelentősen megemelkedne, külön díj nélkül lehetőség nyílik a hitel átütemezésére, a hitel meghosszabbítására, ezáltal a havi részlet csökkentésére.
Már maga a megállapodás kinézete is azt sugallta, hogy kormányzati propagandáról volt csupán szó, hiszen egy fél oldalas dokumentum készült, melynek alsó felét a kilenc pénzintézet vezető szignálták - egyértelműen nem nagy lelkesedéssel. Az azóta eltelt időszak azonban bebizonyította, hogy valóban nem sok haszna volt a paktumnak. Egy magát megnevezni nem kívánó banki forrásunk szerint a mintegy 6-700 ezer magyar devizahiteles lakást mindössze 900-an váltották át devizaalapú hitelüket forintalapúra és 4000-re tehető azok száma, akik előtörlesztettek.
Az előtörlesztési költségek enyhítése nyilvánvalóan csak egy rendkívül szűk réteget érinthet, hiszen a legtöbben nem azért vesznek fel súlyos milliókat, mert van pénzük. Akiknek mégis megszaladt, és megtehetnék, azok pedig dilemmázhatnak azon, vajon ilyen árfolyamon érdemes-e megtenni, vagy inkább kivárnak, hátha egy későbbi időpontban jobb kondíciókkal tehetik ezt meg.
A forintalapú hitelre való váltás külön problémája, hogy akik már rendelkeztek devizahitellel, csak piaci kamatozású forinthitelre válthatják át, melynek törlesztőrészlete még a mostani árfolyamok mellett is 30-40 százalékkal magasabb. Szó sem lehet támogatott lakáshitelről, még akkor sem, ha eredetileg ugyanezzel a lakással jogosult lett volna rá az igénylő.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Banki informátorunk szerint a bankoknak sokkal inkább fedezeti opciókkal kell(ett volna) biztosítani, hogy a hitelek törlesztőrészletei ne szabaduljanak el ennyire. (Az OTP-nél egy ideig volt is ilyen akció.) Ennek költségeit nyilván át kell hárítani az ügyfelekre, de a mostani helyzet egyértelműen bebizonyította azt, hogy igenis van létjogosultsága ennek az opciónak. Sőt, továbbfűzve a gondolatmenetet, maga a nemzeti bank is beszállhatna a forint fedezeti ügyletek kötésébe a kereskedelmi bankok begyűjtött pénzével. Ha már a magyar sajátosságokból adódóan az árfolyamkockázat-mentes forinthiteleknek egyelőre nincs létjogosultsága Magyarországon. Lakni pedig valahol kell.