Pénzcentrum • 2009. január 22. 05:40
Sokakban talán felháborodást kelt, mások a hosszú évek gyakorlata alatt már hozzászoktak a gondolathoz, hogy a bankszámlánkon elhelyezett pénz felvételéért, így, vagy úgy, de fizetünk kell. Akadnak persze kivételek, de vérlázítóan magas tranzakciós díjak is!
Ha valaki használni szeretné folyószámláján elhelyezett pénzét, egy bankkártya segítségével elköltheti vásárlásra, felveheti ATM-ből, bankfiókból, vagy postai POS-terminál használatával is. Ezen tranzakcióknak természetesen ára van, kivéve a bankkártyás vásárlást.
Sokan talán nem tudják, hogy miért kerül egyáltalán pénzbe a készpénzkiadó automaták használata. A készpénzfelvételi díjak nem csupán a bank költségeinek fedezetéül szolgálnak, hanem az ügyfelek kártyahasználati szokásainak megváltoztatásául is, vagyis az ingyenes vásárlásra próbálnak ösztönözni. Persze a vásárlás sincs ingyen, de annak költsége nem a bankot, hanem a kereskedőt terheli.
A készpénzfelvétel díjának többféle költséget is fedeznie kell, így például az ATM üzembe helyezésének és karbantartásának a költségeit, a készpénzkezelés addicionális költségeit, vagyis például az automaták biztonságos kiürítésének és feltöltésének, a páncélozott pénzszállítóknak a díját, az ezzel kapcsolatos adminisztrációs és kommunikációs ráfordításokat, de még az automatában tartott pénz kamatveszteségét is.
Idegen ATM-használat esetén a díjak általában magasabbak, ekkor ugyanis a számlavezető bankunk díjat fizet az automata használatárét a banknak.
Ha végignézünk a táblázatban található bankok tranzakciós díjain, láthatjuk, hogy egyes bankok már ingyenessé tették az ATM-használatot, legalábbis havonta egy-két alkalommal, míg mások nem is tesznek különbséget saját, illetve idegen automata használati díja között. Mindez az üzletpolitika része, hiszen akadnak olyan ügyfelek, akik bankkártyájukkal inkább fizetni szoktak, nekik nyilván nem olyan kardinális kérdés az ATM-díj, míg mások inkább a készpénzt szeretik, így fel is veszik számlájukról.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha még nem rendelkezel bankkártyával, illetve számlavezető bankkal, vagy épp váltanál, érdemes lehet végigtekinteni a számokon. Magukért beszélnek.
Nem meglepő módon az OTP bünteti legmagasabb összeggel a hűtlen ATM-használókat, mondjuk ezt azért, mert mint tudjuk, az OTP rendelkezik a legtöbb készpénz-automatával.
A díjak meghatározása, mint látszik, történhet fix összeg formájában, vagy a felvett összeg arányában. Utóbbira akkor érdemes figyelni, mikor nagyobb összeget veszünk fel, hiszen ekkor borsos tételre is rúghat, míg a fix díjas megoldás hátrányaként azt szokták emlegetni, hogy megfosztja a fogyasztókat attól a lehetőségtől, hogy csupán kisebb összegeket vegyenek fel egy-egy alkalommal.