Hihetetlen videó: éhes kárókatonák rendeztek törpeharcsa-lakomát Tatán

HelloVidék2025. január 21. 18:16

A videó külön érdekessége, hogy épp két hazánkban invazívnak számító faj küzd egymással. Ahogy a fekete törpeharcsa, úgy a nagy kárókatonák is szintén jelentős kárt tesznek a hazai halgazdaságokban.

„Ha csak rövid időd van elcsendesedni és közelről csodálni a vadvilágot Tatán, irány a vár és környéke, ahol a langyos vizű karsztforrások menedéke most is várja az érkezőket. Táplálkozó- és pihenőhely, sok érdekes faj testközelből. Nekem ma alig 40 percem volt minderre” – írta Ballabás Gábor geográfus, aki közösségi oldalán osztott meg gyönyörűséges képeket és videókat a tatai Öreg-tóról.

Az egyik videóban - amit a Pecaverzum bökött ki - épp azt láthatjuk, ahogy a kormoránok törpeharcsa-lakomát rendeznek. Egymás után buknak le a víz alá, és jönnek fel hallal a szájukban:

Loading...

 

Egy másik videóban egy dankasirály próbált megküzdeni egy törpeharcsával, kisebb erőlködés után végül legyűrte.

Csak a jég csúszik. A törpeharcsa úszókban lévő tüskéi életveszélyesek még egy éhes dankasirálynak is

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

– magyarázta Ballabás Gábor.

Loading...

A törpeharcsa és a kárókatonák is komoly problémákat okoznak

A fekete törpeharcsa Észak-Amerika középső és keleti részéről származó invazív halfaj, amely a 19. század végén került Európába. Magyarországra az 1980-as években, Olaszországból telepítették be. Mivel hazánk vizeinek környezeti feltételei kedveznek ennek a fajnak, gyorsan elterjedt, és mára az ország teljes területén jelen van.  A törpeharcsa évtizedek óta komoly problémát okoz a Balaton és más vizek ökoszisztémájában. Ezeket a halakat hatalmas seregekben támadva varsákkal gyérítik, hogy csökkentsék populációjukat. A faj közvetlen ragadozással veszélyezteti az őshonos halakat, jelentős ökológiai károkat okozva.

Ezzel párhuzamosan a nagy kárókatonák, amelyek szintén invazív ragadozónak számítanak, szintén jelentős kárt tesznek a halgazdaságokban. Ezeket a madarakat évente engedéllyel gyérítik, hogy mérsékeljék a halállományra gyakorolt nyomást - erről a HelloVidék itt írt nemrégiben.

Címkék:
halgazdálkodás, hellovidék, fajpusztulás, kárókatona, törpeharcsa, tata,