Pais-Horváth Szilvia • 2025. január 17. 15:15
Nálatok is áll még a karácsonyfa, mert sajnáljátok kidobni? Tudtátok, hogy tüskéje kiváló orvosság lehet ilyenkor télen, hiszen az egyik legjobb csodaszer influenza ellen? Most azt is megmutatjuk, melyik fenyőféléből érdemes teát készíteni!
Mondani is kár, az ünnepek elmúltával a téli időszakban különösen fontos gondoskodni immunrendszerünk megerősítéséről. Nem egy családnál még mindig bent a házban díszeleg a karácsonyfa, vagy kint a kertben komposztálásra vár. Tudtátok, hogy nem egy közkedvelt fenyőféle tüskéjéből kiváló orvosságot készíthetünk?
A fenyőféléket évezredek óta hasznosítják a gyógyászatban, és ez nem véletlen: a fenyőfáknak szinte minden része alkalmas gyógyhatású készítmények előállítására. A tűlevél például rengeteg vitamint és ásványi anyagot, és illóolajat tartalmaz, a friss fenyőhajtások első sorban a bőrbetegségekre hatásosak, gyógyítható velük a rüh és a köszvény is. A fenyőgyantatej jó orvosság az asztmára, és megszünteti a köhögési ingert is. Tavasszal mindenképp érdemes a fenyőrügyet is felhasználnunk, ugyanis számos betegségre gyógyírt jelent. A fenyőrügy szirup a piacon igen drága, jobban járunk, ha magunk készítjük el, mutatjuk, hogyan!
A fenyőtűkben rejlő vitaminok és antioxidánsok igazi téli csodaszerként támogatják az egészséget. Íme, néhány jótékony hatása:
- Megfázás és influenza ellen: Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően hatékonyan támogatja a szervezetet a betegségek leküzdésében.
- Antibakteriális és vírusölő: Véd a különböző fertőzésektől, így csökkentve a téli betegségek kockázatát.
- Légzőszervi panaszokra: Enyhíti a köhögést és segít a hörghurut kezelésében.
- Antioxidáns bomba: Megvédi a sejteket a szabad gyökök károsító hatásaitól, lassítva az öregedési folyamatokat.
- Stresszoldó: A fenyő illóolajai nyugtatóan hatnak az idegrendszerre, segítve a relaxációt.
Milyen fenyőből készíthető tea?
Nem minden fenyőtű alkalmas tea készítésére, de több biztonságos lehetőség is van:
- Lucfenyő
- Erdei fenyő
- Jegenyefenyő
- Vörösfenyő
- Ezüstfenyő
Ezek a fenyőfélék nemcsak biztonságosak, de különösen gazdagok tápanyagokban.
Fontos, hogy csak megfelelő fenyőfajtákat használj, mert egyes növények mérgezőek lehetnek! Ilyen például a
- Tiszafa: Ez nem tartozik a fenyőfélék közé, és tűlevelei mérgezőek!
- Boróka: Ugyancsak nem való teafőzésre, mivel tűlevelei mérgezést okozhatnak.
Mi a helyzet sokak karácsonyi kedvencével, a Nordmann-fenyővel?
A Nordmann-fenyő az egyik legkedveltebb karácsonyfa-fajta. Tűlevelei azonban nem ideálisak teának, mivel nem tartalmaznak jelentős mennyiségű hasznos anyagot, és nem rendelkeznek a gyógyteák készítéséhez használt fenyőfajokra (pl. erdei fenyő, Pinus sylvestris) jellemző illóolajokkal vagy magas C-vitamin tartalommal.
Így készíts magadnak fenyőteát!
A fenyőtűnek magas a C-vitamin tartalma. Ezt a régi időkben is jól tudták, ezért szárítva elraktározták, hogy egész évben legyen belőle. Kiváló túlélési táplálék. Az egyik legegyszerűbb felhasználási módja a fenyőtűleveleknek a teakészítés. Öntsünk forró vizet az enyhén zúzott levelekre, majd ízesítsük egy kevés citrommal és mézzel.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Egyéb gyógynövényekkel és fűszerekkel is megbolondíthatjuk, íme hozzá egy remek recept:
Készíthető belőle fenyőmézet is, úgy, hogy akácmézbe friss fenyőrügyet áztatunk. Az így készült fenyőméz kiváló köhögéscsillapító, segíti a légutak tisztítását, erősíti az immunrendszert, és gyulladáscsökkentő hatású. Kiválóan használható teába keverve vagy önmagában kanállal fogyasztva, különösen megfázásos időszakokban. Ennek azonban tavasszal érdemes nekiállni, amikor az erdőkben friss hajtásokat találunk.
Az se mindegy, hol és hogyan gyűjtöd a fenyőtüskéket!
Ami a legfontosabb, gyűjts friss, tiszta fenyőtűket megbízható helyről, távol a szennyezett területektől. Arról se feledkezzünk meg, hogy az erdei beszerzésnek is komoly korlátai vannak! Jogszabályaink védett terülten alapvetően tiltják a gomba- és virágszedést, erdei gyümölcsök, gyógynövények gyűjtését, úgyhogy a fenyőtüskéket se innen szerezzük be.
A nem védett területekre is észszerű korlátozások vonatkoznak, amelyeket nem csak a jogszabályok szigora, de kedvenc kirándulóhelyünk érdekében is be kell tartanunk. Különben ezek a kincsek megfogyatkoznak, kipusztulnak. Természeti értékeink komoly veszélyben vannak: a hóvirág alighanem végképp kipusztult, és 2012-ben az Anyák Napja előtti napokban lelkiismeretlen virágszedők a 100 ezer forint eszmei értékű, fokozottan védett magyar nőszirom egyetlen virágzó hajtását is letépték!
Ha hazaértél, biztos ami biztos, azért alaposan mosd meg a tűleveleket folyó víz alatt. Majd egy csészényi forró vízhez adj egy maréknyi tűlevelet. Hagyd állni 10-15 percig, majd szűrd le. Ízlés szerint édesítheted mézzel vagy ízesítheted citromlével.