HelloVidék • 2025. január 16. 16:21
A legrégebbi és legnépszerűbb hazai farsangi karneválján idén is több száz maskarás és busó búcsúztatja majd a telet Mohácson. A több száz programra százezernél több látogatót várnak. Most kiderült, mikor rendezik a tél legnagyobb vidéki fesztiválját!
A Mohácsi Busójárás az egyik legjelentősebb és leglátványosabb néphagyomány, amely minden évben több tízezer látogatót vonz. A fesztivál időpontja évente változik, a sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás idejét mindig a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Régen Farsangvasárnap reggelétől Húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A 2025-ös eseményt - tette közzé a fesztivál saját honlapján - február 27. és március 4. között rendezik.
A Busójárás gyökerei a délszláv sokácok hagyományaiból erednek, akik a 18. században telepedtek le Mohács környékén. A legismertebb legenda szerint a busók ijesztő maszkokban és birkabőrbe öltözve űzték el a törököket a városból, bár történelmileg ez nem igazolható. A valóságban a Busójárás a tél elűzését és a tavasz köszöntését szolgáló rituálé, amely 2012 óta a hungarikumok közé tartozik.
Programok és látnivalók Mohácson 2025-ben
A többnapos hagyományörző fesztiválon többszáz programmal várnak, amelyek közül kiemelkednek:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Busócsoportok felvonulása: A busók és jankelék (fehér ruhás alakok) a Duna túlpartjáról csónakokkal érkeznek, majd a város főutcáján vonulnak végig, hangos zajkeltéssel és tréfás jelenetekkel szórakoztatva a közönséget.
- Máglyagyújtás: A főtéren felállított hatalmas máglya meggyújtása a tél búcsúztatását és a tavasz érkezését jelképezi. A busók és a résztvevők körbetáncolják a tüzet, ünnepelve a megújulást.
- Kézműves vásár és gasztronómiai élmények: A rendezvény ideje alatt a látogatók megkóstolhatják a helyi finomságokat, mint például a farsangi fánkot, és megismerkedhetnek a népi kézművesek portékáival.
A színes programkínálat közül az egyik legnépszerűbb a szombati farsangi felvonulás, a különféle busó bemutatók, a látványfőzés és a különféle néptánccsoportok bemutatkozása. De a busójárás leglátványosabb programjait a hagyományoknak megfelelően az idén is farsangvasárnap tartják. A fesztivál március 4-én, Húshagyókedden, farsangtemetéssel ér véget, amikor máglyagyújtás, koporsóégetés is lesz a Széchenyi téren.