HelloVidék • 2025. január 9. 16:44
Te megcsókolnád? Ez csak egy vicc, de érdemes jobban szemügyre venni ezt a különleges állatot, a sárgahasú unkát, amely 2025-ben Magyarország év kétéltűje lett. A faj külleméről, előfordulásáról, életmódjáról és természetvédelmi programjáról bővebben az MME - Magyar Madártani Egyesület honlapján írt.
A sárgahasú unka (Bombina variegata) hazánk középhegységeiben és dombvidékein, főként erdei tavak, pocsolyák környékén él. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2025-ben az Év Kétéltűjének választotta, mivel a faj magyarországi fennmaradása komoly veszélyekkel néz szembe.
Különleges, hegyvidéki faj, amely a Kárpátok és a Balkán területein él
Ahogy írják róla, Magyarországon elterjedése szigetszerű, a Dunántúlon megtalálható az Alpokalján, az Őrségben, a Zalai-dombságban, a Zselicben, a Mecsekben és a Tolna-Baranyai-dombvidéken, továbbá a Bakonyban és a Visegrádi-hegységben. A Dunától keletre a Mátrában, az Aggteleki-karsztvidéken és a Zempléni-hegységben él, a Börzsönyből és a Bükkből viszont hiányzik. Általában 300 méteres tengerszint feletti magasság felett fordul elő, de például az Őrségben vagy a Tolna-Baranyai-dombvidéken helyenként 200 méternél alacsonyabban is él. Előfordulását nem kizárólag a tengerszint feletti magasság határozza meg, fontos számára a hűvös mikroklíma és a megfelelő csapadékmennyiség is. Középhegységeink lábánál elterjedése találkozik a síkvidéken előforduló vöröshasú unkáéval, itt kevert állományokat alkotnak
Így ismerhetjük fel
Hátoldala szürkésbarna, a bőrét tüskés szaruszemölcsök borítják. A közeli rokon vöröshasú unka hátoldala hasonló színű, bőrét ellenben lekerekített, lencse alakú szaruszemölcsök borítják. A szemölcsök formája fontos határozóbélyegként szolgálhat a két faj elkülönítése során. Mindkét fajnak előfordul zöldhátú színváltozata is, gyakran normál színezetű egyedek társaságában – írják róla.
A sárga szín a hátán, a lábain és a hasán is megjelenik, melyek elriasztó szerepet szolgálnak a ragadozók ellen. A kis békák 4-6 cm-es hosszúságot érhetnek el, és nappal is aktívak, főként vízben vagy annak közelében élnek.
A sárgahasú unka számára különösen fontosak az időszakos vizes élőhelyek, mint az erdészeti utakon lévő keréknyomok, pocsolyák és forrásmedencék. Szaporodási időszaka tavasztól őszig terjed, és a hímek a nőstényekkel párosodnak, amelyek kis csomókban 50-100 petét raknak.
Klímaváltozás is komolyan veszélyezteti
Élőhelyei komoly veszélyekkel néznek szembe, amelyek középpontjában a klímaváltozás áll. A megnövekedett nyári aszályok és az erdészeti munkálatok következtében a víztestek gyakran kiszáradnak, ami súlyosan fenyegeti a faj fennmaradását. Emellett az inváziós betegségeket terjesztő kitridgomba is súlyos veszélyt jelent.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A sárgahasú unka védelmét különböző természetvédelmi programok segítik, így például a „Kisvízi élőhelyek – források, forráslápok és a kapcsolódó élőhelyek védelme a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén” projekt, amely több mint 200 mesterséges víztestet hozott létre. A sárgahasú unkát a Berni Egyezmény a II. függelékébe sorolta. Az Európai Unió Élőhelyvédelmi Irányelvének II. mellékletében is szerepel, ezért előfordulási helyei bekerültek a Natura2000 Hálózatba.
Hazánkban védett, természetvédelmi értéke: 50.000 Ft.
függeléke is.