Pais-Horváth Szilvia • 2024. december 26. 15:05
Számodra is uncsi kicsit a pezsgőzés és a forralt borozás, valami izgalmasabbal dobnád fel az ünnepi hangulatot? Próbáld ki a krampampulit, amely különleges karácsonyi vagy akár szilveszteri vendégváró ital és egyben látványos attrakció is! Különlegességét a speciális karamellizálási folyamat adja. Az elkészítéséhez nincs szükség másra, mint rumra, borra, süvegcukorra és egy nokedliszaggatóra. Ja, és egy gyufára, hogy meggyújthassuk vele az italunkat. Jól hangzik, igaz?
A téli hónapokban sokak számára a forralt bor jelenti a forró italok alfáját és omegáját, de mi van akkor ha valami különlegesebbre vágyunk? A válasz a krampampuli, egy hagyományos közép-európai italkülönlegesség, amely a forralt borhoz hasonlóan meleg, fűszeres és alkoholos, de egy különleges karamellizálási technikával igen látványos lehet az elkészítési módja. De mi is pontosan a krampampuli, honnan ered, és mi a különbség a forralt borhoz képest? Ezt is elárulunk róla!
Miért hívják az ördög italának?
A krampampuli egy forró, alkoholos ital, amely különleges, fűszeres összetevőivel és látványos karamellizálási eljárásával nyűgözi le a fogyasztókat. Az ital alapját száraz bor adja, amelyhez különféle fűszereket – mint csillagánizs, szegfűszeg, fahéj – és citrusfélék, például narancs és citrom kerülnek. A lényeg azonban nem csupán az alapanyagokban rejlik, hanem a készítési folyamatban: a cukorsüveg karamellizálása rum segítségével adja meg az ital egyedi karakterét.
Magyarország számos területén egyébként a forralt bort is krampampulinak, azaz az ördög italának hívják – de ez, ahogy látni fogjuk elég nagy tévedés.
Országszerte fogyasztják a 19. század első fele óta
A selmeci hagyománykör elengedhetetlen itala. Az ital német közvetítéssel kerülhetett Magyarországra, de lehetséges eredete Észak-Olaszország is, Biorgo Valsugana, ahol parampampoli, vagy carampampoli néven ismernek hasonló módon készített hagyományos italt. A szó eredete feltehetően a crampus (ördög) szóból származtatható, és jelzi az ital pokoli mivoltát.
A krampampuli hagyományosan a karácsonyi ünnepek környékén és szilveszterkor került asztalra, mint a hideg téli napokon fogyasztható különleges ital, mások úgy vélik, hogy az ital neve a "krampusz" elnevezésre utal, mivel a szertartás, mely során az italt elkészítik, izgalmas, akár egy kis misztikumot sugalló esemény.
Mi a különbség a krampampuli és a forralt bor között?
Bár mindkét ital alkoholos és meleg, a krampampuli és a forralt bor között több fontos különbség is van:
- Alapanyagok: A forralt bor alapja a bor, amelyet különféle fűszerekkel (például fahéjjal, szegfűszeggel, narancs- vagy citromhéjjal) és cukorral forralnak. Ezzel szemben a krampampuli alapja szintén bor, de a receptje sokkal szofisztikáltabb, hiszen a fűszerek és citrusok mellett a cukorsüveg is szerepet kap.
- Karamellizálás: A legnagyobb különbség a krampampuli és a forralt bor között a készítési módszerben rejlik. Míg a forralt bort egyszerűen összeforralják, addig a krampampuliban a cukorsüveg karamellizálásához egy látványos, rumos flambírozást is alkalmaznak. Ez a szertartás egyedülálló élményt ad a fogyasztóknak.
- • Alkoholos összetevők: Míg a forralt bor alapvetően borból készül, a krampampulihoz gyakran rumot is hozzáadnak, amely a készítés során karamellizálódik, és így különleges ízt ad az italnak.
Hogyan álljunk neki?
A krampampuli elkészítése valódi szertartás, és bár nem nehéz, mégis külön figyelmet igényel. Az alábbiakban bemutatjuk a hagyományos receptet.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Hozzávalók:
- apróra vágott cukrozott narancshéj
- aszalt szilva
- datolya
- füge
- mazsola
- darabos dió, mandula
- 50 dkg kockacukor
- 3-4 dl rum
- 1 liter vörösbor
- 1 l sötétre főzött tea
Helyezzük az összes gyümölcsöt egy nagy tálba, majd tegyünk a tetejére egy fémrácsot (megteszi egy nokedliszaggató is), erre pedig egy fémszűrőt. A szűrőbe helyezzük a kockacukrot. Öntsük le jó erős rummal, majd gyújtsuk meg. Az égő rum hatására a cukor megolvad, és a tálban lévő gyümölcsökre csepeg. Amikor a láng kialszik, öntsünk a tálba 1 liter száraz vörösbort, valamint adjuk hozzá az esetlegesen megmaradt cukrot is.
Hogy ne legyen túl tömény az ital, keverjünk hozzá 1 liter sötétre főzött teát. Tálaljuk vastagfalú csészékben, mindegyikbe gyümölcsöt is téve.
Ha elakadnánk, íme egy kis videós segítség: