Pais-Horváth Szilvia • 2024. december 14. 07:09
A méz nemcsak egészséges, hanem a hozzá köthető szimbólumok (például bőség, gazdagság) miatt karácsony táján a magyar háziasszonyok előszeretettel választják cukor helyett az ünnepi sütemények alapanyagául. Milyen édességet készíthetünk, ami mutatós és finom is, ráadásul nem kerül sokba? Dédanyáink receptes könyve ebben is segít! Most mézes finomságokat gyűjtöttünk össze egy csokorba!
Ha fellapozzuk dédanyáink receptes füzeteit, láthatjuk, hogy még 40-50 évvel ezelőtt még az egyik leggyakrabban használt alapanyag a sütemények készítésénél nem is a cukor, hanem a méz volt. Nem csoda, hiszen az átlagos magyar konyhában a cukor, különösen a fehér cukor, ellentétben a mézzel, sokáig drága és nehezen hozzáférhető alapanyagnak számított. A méz ráadásul nemcsak megédesíti a desszerteket, hanem segít a tészta elkészítésében is. A mézes sütemények, mint például a mézeskalács, hosszabb ideig puhábbak és frissebbek maradnak, mivel a méz nedvességtartalmának köszönhetően nem száradnak ki olyan gyorsan, mint a cukorral készült társaik. Ez különösen fontos volt régen, amikor nem álltak rendelkezésre modern tárolási megoldások, mint a hűtőszekrények vagy légmentesen zárható edények.
A méz mindig is különleges jelentőséggel bírt a magyar népi hagyományokban, karácsony táján pedig a mézes sütemények készítése – ahogy látni fogjuk – mind a mai napig hozzátartozik az ünnepi készülődéshez. Mit süssünk hát, ha elegünk van az év végi plusz kiadásokból, ha unjuk vagy drágáljuk a bejglit? Milyen olcsóbb édességet készíthetünk, ami mutatós, finom, és ráadásul a méznek köszönhetően egészséges is? Dédanyáink receptes könyve ebben is segít!
1. Mézes puszedli, ahogy a magyar vidéken készítették
A mézes puszedli mind Magyarországon, mind Európában ez egyik legelterjedtebb ünnepi édesség, amit kifejezetten a hideg, télies hónapokban, illetve karácsony tájékán szokás készíteni. A mézes puszedli nem összekeverendő a mézeskaláccsal, bolti verziója is nagyon elterjedt, azonban mindig akkor a legfinomabb a puszedli, ha azt mi magunk készítjük. Vigyázat, ne süssük túl, különben kiszárad!
A mézes puszedli recept nagyon egyszerű: egy kellemesen fűszeres tésztát sütünk ki, a süteményeket pedig a végén mázzal borítjuk be az intenzívebb ízélményért. Mint számos más sütemény recept, a mézes puszedli is variálható: bolondítsuk meg azt a mézes puszedli közepébe rejtett aszalvánnyal, lekvárral, vagy akár csokoládéval, az ízlésünknek megfelelően.
Hozzávalók:
- 50 dkg finomliszt
- 30 dkg virágméz
- 13 dkg vaj (puha)
- 2 db tojás (közepes)
- 15 g szódabikarbóna
- 2 ek cukor
- 1.5 tk gyömbér (friss, de lehet por is)
- 1 kávéskanál szegfűszeg (őrölt)
- 1 kávéskanál kardamom (lehetőleg mi magunk törjük meg a kis magokat)
- 1 ek fahéj (őrölt, csapott ek)
- 1 citromból nyert citromhéj (lehet narancshéj is)
Fogjuk a felsorolt hozzávalókat, majd egy tálban kézzel dolgozzuk őket össze alaposan, míg homogén mézes puszedli tésztát nem kapunk. Béleljünk ki egy nagyobb tepsit sütőpapírral, majd helyezzünk el rajta 1-1 evőkanálnyi, golyócskákká gyúrt mézes puszedli tésztákat. Ügyeljünk rá, hogy a sütőben növekedni fognak, ezért helyezzük őket legalább 2 cm távolságra egymástól. 190°-ra előmelegített sütőben süljön aranybarnára a mézes puszedli kb. 12 perc alatt. Ízlés szerint vonjuk be őket tojáshabos cukormázzal vagy csokoládéval.
2. A nagyi mézes zserbója, amihez még dió sem kell
Hozzávalók
- 50 dkg liszt
- 6 dkg zsír
- 15dkg cukor
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- 4 kanál olvasztott méz
- 2 egész tojás
- 2 evőkanál tejfel,
- 1 nagy tej
Összegyúrjuk a lisztet, a zsírt és cukrot (a többi összetevővel), 4 része osztjuk a tésztát, és késnyi vastagságúra megnyújtjuk, tepsi hátán kisütjük.
A krémje
- 4 deci tej
- 2 tojás sárgája
- 2 evőkanál cukor
- 2 evőkanál liszt
- 1 csomag vanília
Ebből gőz felett sűrű krémet főzünk. Ha kihűlt, 2 tojás keményre vert habját tesszük hozzá, 15 dkg cukrot, 20 dkg vajat jó habosra kikeverjük és a krémmel összekavarjuk. Megtöltjük a krémmel a lapokat, végezetül a tetejét csokoládé mázzal leöntjük. A csokimázhoz használjunk 2 kanál vizet, 2 kanál cukrot és 2 kanál kakaó.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
3. Az igazi kókuszkocka - mézzel
A megunhatatlan kókuszkocka számos elkészítési módja közül a kókuszkocka mézzel számít az eredetinek és egyben a legnépszerűbbnek is. A kókuszkocka a méznek köszönhetően nem szárad ki, így már pár nappal a fogyasztás előtt kisüthető.
A mézes kókuszkocka tésztához:
- 20 dkg cukor
- 5 dkg vaj
- 1 db tojás
- 2 evőkanál méz
- 1 csomag sütőpor
- 30 dkg liszt
- 2 dl tej
A kókuszkocka mázhoz:
- 20 dkg vaj
- 6 evőkanál cukor
- 3 evőkanál kakaópor
- 1 dl tej
- 100 g kókuszreszelék
Egy robotgép segítségével a cukrot és a vajat krémesre keverjük, majd beleöntjük a tojást és a mézet. Hozzáadjuk a sütőport, majd keverés mellett, fokozatosan a lisztet végül pedig a tejet. Ha csomómentesre kevertük sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a kókuszkocka tésztát és fél órán át sütjük kb. 180 fokon. A kókuszkocka öntethez egy lábasba megolvasztjuk a vajat és hozzákeverjük a cukrot, a kakaót és a tejet. A fenti kókuszkocka piskótából recepthez hasonlóan a kihűlt tésztát felkockázzuk, a kókuszkocka mázba mártjuk és kókuszreszelékbe forgatjuk.
3+1. Babapiskótás mézes krémes
Hozzávalók
- 1 ek cukrozatlan kakaópor
- 2 ek méz
- 2 db tojás
- 20 dkg porcukor
- 5 dkg vaj (vagy margarin)
- 1 kk szódabikarbóna (mokkáskanálnyi)
- 40 dkg finomliszt
Krém
- 3 tasak vaníliás pudingpor (12 dkg)
- 1 l tej
- 25 dkg vaj
- 10 dkg margarin
- 4 csomag vaníliás cukor
- 20 dkg porcukor
Rétegezéshez
- 20 dkg babapiskóta
- 2 dl tej
- 1 ek rum
- 5 csepp rumaroma (vagy meggyaroma)
Máz
- 15 dkg tortabevonó (ét)
- 6 dkg margarin
Elkészítés
- Mézes lapok: Egy tálban a kakaóport, mézet, tojásokat, porcukrot, vajat és szódabikarbónát gőz felett 5 percig keverjük. A lisztet a tűzről levett masszával összegyúrjuk, kettéosztjuk, és két lapot sütünk belőle úgy, hogy kb. 35x24 cm nagyságúra nyújtjuk, villával megszurkáljuk, és egy sütőpapíros tepsi hátlapján 180 fokon pár perc alatt megsütjük. De vigyázzunk, nehogy kiszárítsuk!!!
- Krém: A tejet, 2 cs vaníliás cukrot és a pudingport a szokásos módon megfőzzük, és teljesen kihűtjük. A vajat, margarint, porcukrot és 2 cs vaníliás cukrot habosra keverünk, majd adagokban hozzáadjuk a kihűlt pudingot is, ezután a felhasználásig hidegre tesszük.
- Összeállítás: egy tálcára tesszük az egyik kihűlt mézes lapot, rákenjük a fele vaníliás krémet, erre egy sor rumos, aromás tejbe mártogatott piskóta következik, majd a krém másik felével óvatosan bekenjük. Végül betakarjuk a másik mézes lapunkkal, kicsit lenyomjuk a tetejét, de csak finoman, nehogy kinyomjuk a krémet belőle. Ezután alufóliával betakarva másnapig hidegre tesszük.
- Máz: a csokoládét darabokra tördeljük, és egy tálba rakjuk, a szintén kisebb kockákra vágott margarinnal együtt. Egy fazékban kevés vizet melegítünk, a gőz fölé rakjuk a tálat, és összeolvasztjuk a csokit a margarinnal, végül a sütemény tetejére simítjuk.