Lefogadom, ezt te is rosszul tudtad: tényleg meghízol az esti vacsorától? - Lerántjuk a leplet

Pais-Horváth Szilvia2024. december 8. 15:04

Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, vacsorázz úgy, mint egy koldus – tartja a közmondás. De valóban jól tesszük, ha este már szinte semmit sem eszünk? Mindenki tudja, hogy nem érdemes túl későn vacsorázni, de tényleg, mi az ideális időpont a szervezetünk számára? A szakemberek most elárulják a titkot!  

Egy hosszú, munkával teli nap után a vacsora időpontjának kitalálása valóban nehézkes ügy lehet. Ez különösen igaz, ha folyton változik a napirendünk, igazodnunk kell a munkahelyhez, a családi programokhoz. Így aztán könnyen előfordulhat, hogy szinte minden nap más időpontban vacsorázunk – de vajon számít ez egyáltalán? A Realsimple cikkében neves dietetikusok osztják meg véleményüket arról, hogy mi a legideálisabb időpont a vacsora elfogyasztására, és arról, hogy valóban létezik-e olyan, hogy túl későn (vagy túl korán) fogyasztunk ételt.

Ez lenne a vacsora legideálisabb időpontja?!

Általánosságban elmondható, hogy a vacsora ideális időpontja 17 és 19 óra között van

– nyilatkozta a Realsimple-nek Marissa (Meshulam) Karp. Ha ez az időpont nem illeszkedik a napirendünkhöz, Karp arra figyelmeztet, hogy törekedjünk arra, hogy körülbelül három órával lefekvés előtt vacsorázzunk.

Ez lehetővé teszi a megfelelő emésztést, és csökkenti a reflux kockázatát. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az optimális étkezési időpont az étkezés méretétől és összetételétől is függ,

– magyarázza Elizabeth Brown is.

Például egy nagyon magas zsírtartalmú étkezés, mint egy dupla hamburger és egy nagy adag sült krumpli, akár hat órát vagy még többet is igénybe vehet. Ez megnövelheti a gyomorsav mennyiségét, ami nyomást gyakorolhat a gyomorra és a nyelőcsőre, refluxot okozva, és megzavarhatja az alvást.

Lehet túl korán vagy túl későn vacsorázni?

Ha figyelembe vesszük az ételek alvásra gyakorolt hatását, akkor valóban lehetséges, hogy túl korán vagy túl későn vacsorázunk. Ha túl korán vacsorázunk – például délután 3 körül –, akkor előfordulhat, hogy nehezen tudunk elaludni, mert túl éhesek vagyunk. Ebben az esetben egy könnyű harapnivaló fogyasztása ajánlott, lehetőleg olyasmi, ami kiegyensúlyozott szénhidrát-, fehérje- és egy kis zsírtartalommal rendelkezik. A szénhidrátok különösen fontosak, mivel serkentik a szerotonin felszabadulását, amely a melatonin előanyaga – mondja Brown.

Ezzel szemben, ha túl sokáig várunk a vacsorával, akkor alvászavarok is felléphetnek. Ennek oka, hogy a test azon részei, amelyek normál esetben megemésztik az ételt, alvás közben szünetet tartanak – magyarázza Karp.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

De ha lefekvéshez közel eszünk, akkor nem adunk elég időt a szervezetünknek a megfelelő emésztésre

– mondja. Ilyenkor a szervezet egyszerre próbál aludni és emészteni az ételt, ami megnehezíti a kényelmes pihenést.

Minden nap ugyanabban az időben kell vacsorázni?

A szervezet jól bírja a rutint, így, ha van egy szokásos vacsoraidő, az jót tesz a cirkadián ritmusnak (vagyis a belső testórának) – jegyzi meg Karp. A Frontiers in Nutrition című folyóirat szerint az étkezés az egyik legfontosabb környezeti jelző – vagy időzítő –, amely szinkronizálja a test óráját. Ez kulcsfontosságú az általános egészség szempontjából, mivel a belső óra rossz összehangolása megzavarhatja az anyagcsere-folyamatokat, növelve az olyan anyagcserezavarok kockázatát, mint a cukorbetegség és a szívbetegségek.

Van néhány praktika, amivel megkönnyíthetjük az életünket!

Hazatérünk a munkából, és már hat óra is elmúlt. Nekilátunk a konyhában a tennivalóknak, közben segítünk a gyereknek a házi feladatban, gyorsan felporszívózunk, és mire észbe kapunk, már nyolc óra van – a vacsorának pedig még neki sem álltunk! Ismerős helyzet?

Felejtsük el ezt a kapkodást! Kezdjük azzal, hogy az étkezés előkészítését beépítjük a napi rutinunkba. Ez biztosítja, hogy minden este időben kész ételek álljanak a rendelkezésünkre.

Főzzünk előre nagyobb adagokat, és porciózzuk el őket: különítsük el, mi lesz az ebéd és mi a vacsora. Így nem kell az utolsó pillanatban a hozzávalókat keresgélnünk vagy az étel elkészítésével bajlódnunk. Tervezhetünk tudatosabban és egyszerűbben!

A kulcs a tudatos tervezés és az egyszerűség - 6+1 okos tipp:

  1. Előre gondolkodj: Szánj 20-30 percet a hét elején arra, hogy megtervezd a vacsorákat. Így elkerülheted a kapkodást, és tudatosabban vásárolhatsz.
  2. Tervezz be egy-két "mentővacsorát" (pl. gyors tésztaétel vagy fagyasztott leves), arra az esetre, ha változnának a tervek.
  3. Próbálj ki 15-20 perces recepteket, például salátákat, omletteket vagy wokban készült ételeket.
  4. Hétvégi előkészítés: Készíts nagyobb adagokat hétvégén, és tárold őket adagokra osztva. Például sült hús, párolt rizs, zöldségkrémleves.
  5. Alapanyag-előkészítés: Vágj fel zöldségeket, főzz előre rizst vagy tésztát, és tedd dobozokba, hogy gyorsan hozzáférj hétköznap.
  6. Fagyasztás: Ha van hely a mélyhűtőben, porciózz le kész ételeket vagy alapanyagokat (pl. darált hús, mártogató krémek, levesek).
  7. Légmentes tárolás: Használj légmentesen zárható dobozokat, hogy az ételek tovább frissek maradjanak.

Címkék:
étkezés, diéta, tévhitek, vacsora, fogyókúra, hellovidék,