Pais-Horváth Szilvia • 2024. november 2. 07:03
Most van csak igazán jó idő az őszi kertészkedéshez, de hallottál már a mikorrhiza gombákról? Ismerd meg, hogyan tehetik ellenállóbbá és egészségesebbé a kerted növényeit, mindezt teljesen természetes módon! Kósa Dániel kertészmérnök válaszol a kérdésekre, és elárulja azt is, hogyan alkalmazhatod őket sikerrel.
A mikorrhiza gombák olyan csodás kis élőlények, amelyek szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a növények gyökereivel. Ez az együttműködés rendkívül fontos szerepet játszik a kertben, mivel hozzájárul a növények egészségéhez, növekedéséhez és ellenállóképességéhez. Ahogy Kósa Dániel kertészmérnök a HelloVidéknek elmondta ezeknek a különleges gombáknak a fő feladata, hogy elősegítsék a tápanyagok, különösen a foszfor felvételét:
A gombák hyfái azaz a gombafonalai rendkívül vékonyak és kibővítik a növény gyökérzetét, így megnövelik a tápanyagok felszívódási felületét. A foszfor elengedhetetlen a növények fejlődéséhez, mivel részt vesz a fotoszintézisben és a sejtosztódásban. A mikorrhiza gombák segítenek a növényeknek abban, hogy tápanyagokhoz jussanak, amelyek a talajban nem mindig állnak rendelkezésre.
Ezen kívül javítják a vízfelvételt is. A gombafonalak képesek a víz tárolására és szállítására, így a növények könnyebben jutnak vízhez, különösen száraz időszakokban. Ez a tulajdonság segítheti a növényeket a kedvezőtlen környezeti feltételek, például aszály esetén.
A mikorrhiza gombák – emelte még ki a szakember - a talaj egészségi állapotát is javítják. Mikor a gombák jelen vannak, a talaj szerkezete javul, ami hozzájárul a levegőztetéshez és a víz bejutásához a talajrétegekbe. A gombák által termelt természetes anyagok segítik a talaj termékenységét.
Összességében a mikorrhiza gombák létfontosságúak a kert ökoszisztémájában. Nemcsak a növények növekedését segítik elő, hanem révén a talaj egészsége is jelentősen javul, ami pozitívan hat a kert teljes biodiverzitására. Ezeknek a gombáknak a jelenlétét tudjuk serkenteni, illetve ki is tudjuk juttatni a gombákat
- tette hozzá.
Egyes a gyümölcsökkel mások a szőlővel alkotnak szimbiózist
Ahogy Kósa Dénel elmondta, a mikorrhizákat morfológia alapján csoportosíthatjuk:
Ilyenek például az ektomikorrhizák és az endomikorrhizák, amelyek különböző növényfajokkal lépnek kölcsönhatásba. Az ektomikorrhizák leginkább a fák körül találkozhatók, ahol a gombafonalak a gyökerek körül egyfajta borítást, köpenyt alkot, míg az endomikorrhizák a legtöbb zöldségnövény, egyes gyümölcsökkel és a szőlővel alkotnak szimbiózist. Amíg az ektomikorrhizák csak köpenyt alkotnak, addig az endomikorrhiza gombák behatolnak a gyökerek sejt közötti járataiba, és egyes esetekben a sejtekbe is. Ezek a gombák jelentősen javítják a növények tápanyagfelvételét, különösen a foszfor és a nitrogén esetében, ami elengedhetetlen a növekedéshez.
Hogyan telepíthetjük a mikorrhiza gombákat a kertünkbe?
A mikorrhiza gombák telepítése egyszerű folyamat, amelyet bárki elvégezhet, legyen akár tapasztalt kertész, akár hobbi kertbarát. Az alábbi lépések segítenek abban, hogy fellendítsük kertünket ezekkel a hasznos gombákkal.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az első lépés a megfelelő típusú mikorrhiza gomba kiválasztása, amely illik a kertünk növényeihez. Különböző gombafajták léteznek, ezért érdemes előzőleg utánajárni, hogy mely gombák a legjobbak az adott növényekhez. Például, ha fák ültetéséről van szó, az ectomikorrhizák a legmegfelelőbbek. Azonban vannak kivételek, ugyanis bizonyos fafajok, egyidejűleg ekto- és endomikorrhizákkal is együtt tud élni. Ilyen többek között a bükk, nyár, tölgy, fűz, hárs.
A mikorrhiza gombák legjobban egy egészséges, tápanyagban gazdag talajban fejlődnek. A talaj előkészítése magában foglalja a levegőztetést és a szerves anyagok, például komposzt vagy trágyák beépítését. Fontos, hogy kerüljük a mesterséges műtrágyák használatát, mivel ezek gátolhatják a mikorrhiza gombák fejlődését.
Általában por vagy granulátum formájában kaphatók
A mikorrhiza gombákat leggyakrabban por és granulátum formában kínálják, amelyek telepítése könnyen elvégezhető a növény gyökerei köré hintve, majd a talajba dolgozva.
2024 őszén ezeknek a termékeknek az ára 2 500 Ft-tól 10 000 Ft-ig terjedhet, a csomagolás méretétől függően. Például a Symbivit® mikorrhiza gomba ára 750 grammos kiszerelésben körülbelül 8 590 Ft, míg kisebb mennyiségek ennél olcsóbban elérhetők. Általában a gyártók megadják az ajánlott mennyiséget is, például zöldségek és gyep esetén 150 g/m² mennyiséget javasolnak, míg szőlő és gyümölcsök telepítéséhez 30-60 g szükséges növényenként
Végezetül pár jó tanács, amit még érdemes betartani!
Az alkalmazás során érdemes betartani a termék leírásában található utasításokat, hogy a lehető legjobb hatást érjük el. A gombákat a gyökerekhez kell adni, amikor a növényeket ültetjük. Ha már meglévő növényekhez szeretnénk telepíteni, a gomba port egyenletesen szórjuk a gyökerek köré, majd óvatosan dolgozzuk a talajba.
Ezek a gombák aktívan fejlődnek, ha elegendő nedvességet biztosítunk számukra. Fontos, hogy az újonnan telepített gombákat rendszeresen öntözzük, de ne áztassuk el a talajt, mivel a túlzott vízroncsolás kedvezőtlen hatással lehet a gombákra.
- tanácsolta a szakember, aki hozzátette még azt is, hogyha már kijuttattuk, akkor csak ápolnunk kell. Az egészséges fejlődésének fenntartása érdekében a kertünket szerves anyagokkal, például mulccsal érdemes bőségesen ellátni. A mulcs segít a talajnedvesség megőrzésében, valamint a gyomok elnyomásában is.