Erre még időben kell minden kertes ház tulajdonosnak gondolni: egy rakás pénzt bukhatnak rajta

HelloVidék2024. október 13. 07:10

A hideg és a fagy komoly károkat okozhat a talajban, vagy a fűtetlen pincékben található vízmérőkben. Tanácsos idejében készülni és megtenni a szükséges óvintézkedéseket, amivel elkerülhetjük a pénztárcánkat sújtó, esetleges plusz kiadásokat. A hatályos jogszabályok szerint a fagy kiengedésekor elfolyt vizet, a mérőcsere költségeit, és a szétfagyott, nem javítható vízmérőt a felhasználóknak kell megfizetnie, ugyanis a törvény szerint kötelesek a vízmérő fagy elleni, megfelelő védelméről gondoskodni.

Hamarosan érkezik a hűvösebb, téli idő, főleg éjszakánként, emiatt pedig már most érdemes megtenni a vízmérők, valamint a vízvezetékek és a szerelvények téliesítését.

Mit is jelent ez a mindennapokban?

A télen nem lakott ingatlanoknál fontos a vízhálózat és a vízmérők víztelenítése, valamint a vízmérőakna letakarása, szigetelése, de javasolt az ingatlan rendszeres időközönkénti ellenőrzése is, az esetleges károk megelőzése – és mihamarabbi észlelése - végett.

A télen is lakott ingatlanoknál fontos, hogy a vízmérőakna szigetelése megtörténjen. Ugyanakkor azokra a vezetékszakaszokra is kiemelt figyelemmel kell lenni, amelyek kevésbé védett helyen (pincében, falon kívül) vannak, ezeket is célszerű szigetelőanyaggal védeni.

A kerti csapokat vízteleníteni kell, valamint a telepített öntözőberendezésekre is érdemes jobban odafigyelni, mert ezek bár fagyállóak, az élettartamukat meghosszabbíthatja, ha víztelenítve vannak.

Amikor az idő – a nagy hideg után – enyhülni kezd, érdemes ellenőrizni a vízmérőt. Amennyiben forog a vízmérő csillagkereke akkor is ha nem nyitja meg a csapot, vagy szilánkosra tört a vízmérő üvege, esetleg eldeformálódott a számlálószerkezet vagy a lakásban nem folyik a víz – ezekben az esetekben valószínűleg csőtörés történt, amelyről a szolgáltatót értesíteni kell. A vízdíjszámlán szereplő víziközmű szolgáltató hibabejelentő számát kell tárcsázni és érdeklődni a további feladatokra vonatkozóan.

Fontos még felhívni a figyelmet arra, hogy minden olyan vízelfolyás, amely a szolgáltatási pont utáni hálózaton keletkezett, a felhasználó számláját terheli, mert az ő birtokán lévő hálózat meghibásodása okozta a veszteséget. Erre a hatályos jogszabályok kötelezik a felhasználókat.

Érdemes tehát mindenkinek odafigyelni a vízmérőkre, hiszen azok rendeltetésszerű működtetése mindenkinek közös érdeke.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A legfontosabb kérdés:

mit spórolunk azzal, ha védjük vízmérőnket a hideg és a fagy ellen? Nézzük!

  • Az elfolyt víz árát.
  • Az új vízmérő árát (mely kiszállással és beszereléssel együtt, 20 mm átfolyási átmérőig 16 878 Ft).
  • Üzembe helyezés díja: munkaidőben: 18 857 Ft, 15 óra után: 22 612 Ft, szombaton: 23 506 Ft.
  • A számlázásba vételt és üzembe helyezést díj ellenében végzik. Ennek regisztrációs díja 4 237 Ft.

  • A vízmérő hitelesítésének költségét.
  • A vezeték elfagyása esetén a felújítást.
  • Időt, bosszúságot.

Mire érdemes mindenképp figyelni?

Annak jelei, hogy télen mégis elfagyott a vízmérő a következők:

A lakásban nem, vagy csak alig jön víz a csapból. Nem forog a vízmérő, ha megnyitja a csapot. A mérőlapon szilánkokra tört az üveg. Eldeformálódott a számláló szerkezet.

Következő fontos kérdés: mit tehetünk, hogy elkerüljük a hideg okozta jelentős károkat és vízveszteségeket?

  • Győződjünk meg arról, jól záródik – e vízmérő akna fedele!
  • Az aknák sérült fedőlapját cseréljük ki, ha hiányzik, azt pótoljuk.
  • Az aknát és a vízmérőt szigeteljük nikecellel, vagy más szigetelőanyaggal.
  • A tél folyamán többször ellenőrizzük nincs-e víz az aknában, és a fedele is jól le van zárva.
  • A pincében és a zárt helyen lévő vízmérők, vízvezetékek esetén ellenőrizzük a pinceablak épségét, szigetelését, és tartsuk azt zárva!
  • A télen nem használt ingatlanokat víztelenítsük, az ott lévő aknát is szigeteljük.
  • Figyeljünk arra, hogy a vízmérőben a víztelenítést követően is maradhat víz, ezért a vízmérőakna szigetelését mindenképp meg kell oldani.

Hogyan zajlik a téliesítés?

Itt egy kis videó arról, hogyan tudjuk megóvni vízmérőinket. Ehhez szakemberek adnak segítséget:

Címkék:
kert, vízóra, fagyás, hellovidék, új vízmérő ára, üzembehelyezés költsége,