Itt a legtutibb megoldás a poloskák ellen: tényleg működik ez a vegyszermentes módszer

Pais-Horváth Szilvia2024. augusztus 29. 15:10

A fránya büdösbogár nemcsak a kertünkben, hanem az otthonainkban is komoly problémát jelenthet. A hobbikertekben most beérő paradicsomot különösen kedvelik, mivel a gyümölcsök nedvével táplálkoznak, ami jelentős kárt okozhat a termésben. A poloskák nemcsak a növények száradásához vezetnek, hanem a lédús zöldségek és gyümölcsök ízét és állagát is elrontják. Egyszóval: védekezésre fel!

Az egyre szélsőségesebb klímánk és az enyhébb telek miatt minden évben egyre több van belőlük, a rossz hír pedig az, hogy a vándorpoloskának hazánkban, mivel invazív fajról van szó, alig van természetes ellensége. Ősszel jelennek meg tömegével, akkor szólnak róluk általában a hírek, de akinek kertje van, az tudja, hogy már most, augusztus végén sincs nyugtunk tőlük. Tényleg, ahová beteszik a lábukat, ott kő kövön nem marad, egy hét alatt képesek tönkre tenni hónapok szorgalmas munkáját. A lédús gyümölcsök és zöldségek, mint a paradicsom vagy a málna, mind mehet a kukába…

Jó hír viszont, hogy viszonylag könnyen lehet védekezni ellenük!

A poloskák vegyszermentes kezelése többféle módszerrel lehetséges, amelyek közül sok otthon is könnyen alkalmazható. A szakemberek szerint érdemes több megoldást is kipróbálni, és megtalálni azt, amelyik a legjobban működik a saját kertedben. A természetes és környezetbarát módszerek nemcsak hatékonyak, hanem biztonságosak is, így segíthetnek megvédeni a kertet és a növényeket a nem kívánt kártevőktől.

Íme, néhány hatékony megoldás, amely segíthet megszabadulni a büdösbogaraktól:

1. Home made bogárűző

A citrusolajok, mint például a citrom- vagy narancsolaj, természetes rovarűző tulajdonságokkal rendelkeznek. Készíts egy keveréket 10-15 csepp citrusolajból és 1 liter vízből, és permetezd be vele a fertőzött területeket.

2. Csak óvatosan a spricceléssel: a fokhagyma és chili, ha találkozik

A fokhagyma és chili természetes rovarriasztók. Készíts egy keveréket 2-3 gerezd fokhagymából, 1-2 friss chilipaprikából és 1 liter vízből. Turmixold össze az összetevőket, majd szűrd le, és permetezd a növényekre.

3. Ezt tutira utálni fogják

Az ecet szintén segíthet távol tartani a poloskákat. Keverj össze egyenlő arányban vizet és almaecetet, és permetezd az oldatot a növényekre. Az ecet szaga taszítja a rovarokat.

4. Poloskagyilkos növények

Bizonyos növények, mint például a menta, levendula vagy rozmaring, természetes rovarűző tulajdonságokkal rendelkeznek. Ültess ilyen növényeket a kertbe, vagy készíts belőlük kivonatot, és permetezd a fertőzött területekre.

5. Almabor vagy sör, mint rovarcsapda - próbáltad már?

Házi rovarcsapdát is könnyedén készíthetsz. Ehhez önts egy tálkába almabort, sört vagy akár mustot, majd helyezd a tálkát a növények közelébe. A folyadék vonzza a poloskákat, amelyek beleesnek, és nem tudnak kijutni.

6. Tökéletes időzítés

A poloskák általában nappal aktívak, így ha reggelente végzel egy alapos ellenőrzést és kezelést, akkor hatékonyan eltávolíthatod őket, mielőtt túl sok kárt okoznának.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

7. Kertünk hasznos terminátorai

A természetes ragadozók bevezetése is segíthet. Katicabogarak és más rovarok, mint például a pókfélék, természetes ellenségei lehetnek a poloskáknak. Ezeket a rovarokat telepítheted a kertbe, hogy segítsenek fenntartani az egyensúlyt.

8. Rendszeres tisztítás titka

Rendszeresen tisztítsd meg a kertet a lehullott levelektől és egyéb növényi maradványoktól, amelyek búvóhelyet jelenthetnek a poloskáknak. Az alapos tisztítás segíthet megelőzni a rovarok szaporodását.

9. Hozz magaddal pár liter tengervizet - aztán tégy vele csodát!

Készíthetsz sóoldatot is (vagy ha tengerparton jársz még idén kora ősszel, hozz magaddal pár liter sós vizet), amelyet permetezhetsz a növényekre. Máskülönben oldj fel 2-3 evőkanál sót 1 liter vízben, és permetezd a növények leveleire. A só elpusztítja a poloskákat, és segít távol tartani őket.

10. Szupererő a szódabikarbónában

Oldj fel 2 evőkanál szódabikarbónát 1 liter vízben. Alaposan keverd el, hogy a szódabikarbóna teljesen feloldódjon. Öntsd a keveréket egy permetező flakonba. Ez lehetővé teszi, hogy könnyedén elérd a nehezen hozzáférhető helyeket is. Alkalmazd a szódabikarbónás oldatot a paradicsom növények leveleire és szárára, ahol a poloskák leggyakrabban előfordulnak. Ügyelj arra, hogy a levelek mindkét oldalát alaposan permetezd be. Ismételd meg a kezelést 7-10 naponta, különösen esős időszakok után, amikor az oldat könnyen lemosódhat.

11. Mechanikai védekezés

Plusz megoldás lehet, ha egyszerűen leporszívózzuk a kártevőket – a másik védekezési mód lehet a mechanikai védelem, amikor fizikai akadályt, például hálót teszünk a paradicsom és a poloska közé

11+1. Egyéb megelőző lépések

  • Tartsd tisztán a kertet: Távolítsd el a lehullott leveleket és a növényi maradványokat, amelyek potenciális búvóhelyet jelenthetnek a poloskáknak.
  • Ellenőrizd a növényeket: Rendszeresen nézd át a paradicsomot, hogy időben észleld a poloska fertőzést, és azonnal alkalmazd a szükséges kezeléseket.
  • Használj természetes ellenségeket: Különféle rovarok, mint például a katicabogarak, természetes ragadozói a poloskáknak, ezért érdemes őket is bevonni a kert védelmébe.

Végezetül következzék egy videós segítség, hogyan is csináljuk:

Címkék:
poloska, hellovidék,