Tóth Viktória • 2024. július 12. 06:30
Habár a boltokban jóformán egész évben kapható, a padlizsán valódi hazai szezonja július végén, augusztus elején kezdődik: hagyományosan ilyenkor jelenik meg a frissen szüretelt magyar padlizsán a piacokon és a boltok polcain – a gyakorlott kertészek azonban saját konyhakertjükben is egyszerűen megtermelhetik. A padlizsán egy igazán ízletes és sokoldalú alapanyag: mutatjuk, mi mindenre használhatjuk a konyhában, illetve, hogy hogyan készítsünk belőle ínycsiklandozó padlizsánkrémet!
Tudtad, hogy a padlizsán a burgonya rokona? És azt, hogy angolul „tojásnövénynek” nevezik? Ha közelebbről is megvizsgáljuk, máris rájövünk, hogy a padlizsán egyike a hazánkban is megtermő legkülönlegesebb konyhai alapanyagoknak. Járjunk utána, milyen érdekességek fűződnek a padlizsánhoz, mióta termesztik a magyarok, illetve, hogy milyen ételekhez használhatjuk! Kipróbált receptjeink során bemutatjuk, hogyan készül a legízletesebb nyári reggelik egyike, a fűszeres padlizsánkrém, illetve azt is eláruljuk, hogyan tehetjük el a padlizsánkrémet télire, tartósítószerek és adalékanyagok használata nélkül!
Amit a padlizsánról eddig nem tudtál
A nyár egyik legnépszerűbb idényzöldsége a padlizsán, amit gyakran neveznek kékparadicsomnak és törökparadicsomnak is – angolul „eggplantnek”, azaz tojásnövénynek hívják, részben jellegzetesen hosszúkás, gömbölyded formája miatt. Habár a mai padlizsánok a legkevésbé sem hasonlítanak a tojásokra, ez nem mindig volt így: a 18. századi változatoknak Európában tipikusan fehéres, sárgás héja volt, így sokakat tyúk- vagy libatojásra emlékeztetett.
Maga a padlizsán kifejezés a bolgár „patladzsan” átvételéből származik, termesztésének nagy hagyománya van Erdélyben és Magyarországon is. Maga a növény egyébként Délkelet-Ázsiából származik, ahol évezredek óta hasznosítják (ma is Kína a legnagyobb előállítója, őt India, majd Egyiptom követi a dobogón), a Távol-Keletről fokozatosan húzódott egyre nyugatabbra a termesztése. A padlizsán Európában először a Balkánon vált népszerűvé; a térségünkben közkedvelt padlizsán-alapú ételek például az erdélyi zakuszka, a vinetta nevű padlizsánkrém és a szerb ajvár is.
Furcsa babonák közepette robbant be a köztudatba
A padlizsán sokkal korábban érkezett meg Nyugat-Európába, mint az amerikai jövevénynövények (pl. burgonya, paradicsom, paprika, kukorica stb.): a kontinensen először még a kora-közékporban, a 12. századi Spanyolországban jegyezték fel a forgalmazását és az ültetését, azonban a várakozásokkal szemben elmaradt a sikere. Cikkünk főszereplője apránként hódította meg a déli országokat, elsőként a spanyol vidékeket, Szicíliát és Itáliát.
Érdekesség, hogy a padlizsánnak eleinte igencsak negatív volt a megítélése Európában: rossz nyelvek szerint ez a furcsa megjelenésű zöldségféle felelt az olyan súlyos betegségekért, mint az epilepszia vagy a lepra, ezét sokáig csak dísznövény gyanánt ültették. A későbbiekben hasonlóképpen vélekedtek például a paradicsomról és a burgonyáról is, amíg a helyiek meg nem tanulták, hogy a növények melyik részét, milyen állapotában kell fogyasztani. A padlizsán a 15-16. század során már a spanyol kereskedőknek köszönhetően jutott el az Újvilágba.
Az európai pletykák hamarosan feledésbe merültek, így a padlizsán is egy, a többi jövevénynövényhez hasonlatos módon népszerű zöldségfélévév vált. Hazánkban a padlizsán az 1920-as évek tájékán került be szélesebb körben is a köztudatba és jelent meg ezzel egyetemben a háztáji kiskertekben és az üvegházakban is.
Miért fogyasszuk rendszeresen?
A padlizsánnak több verziójával is találkozhatunk, legyen szó akár az egzotikus növényeket árusító boltokról vagy a magyar kertekről: ilyen például a nálunk hagyományosnak mondható, fényes, sötétlila héjú padlizsán, a kínai „kígyópadlizsán” vagy a fehér héjú verziók. Érdekesség: minél világosabb egy padlizsánfajta héja, általában annál kevésbé keserű a húsa, emellett úgy tartják, hogy a vékonyabb héjú padlizsán is édesebb.
A padlizsán nem csak ízletes, hanem egészséges is: a zöldségek rengeteg B3- B6-, C- és K-vitamint tartalmaznak, emellett a termések gazdagok mangánban, niacinban, magnéziumban, káliumban, folsavban és rézben is. Ahogy ez a legtöbb élénk színű gyümölcsre és zöldségre igaz, a padlizsán kiváló antioxidánsforrás: a lilás héjban található nasunin például sejtvédő, a rákos sejtek szaporodását megfékező hatással bír. Együk bátran, bőségesen, ugyanis a padlizsán magas rosttartalmával hozzájárul emésztőrendszerünk egészségéhez, ráadásul, mivel a kalóriatartalma is alacsony, fogyókúra idején sem szükséges mértéket tartanunk fogyasztásával.
Hogyan nevelhetünk padlizsánt a kertünkben?
A padlizsán rendszertanilag a burgonyafélék családjába tartozik; termése a paradicsoméhoz hasonlóan valójában gyümölcsnek számít, azonban megjelenése és íze miatt a legtöbben egyszerűen csak a zöldségek közé soroljuk. Padlizsánt bárki nevelhet a kertjében, sőt, még a magaságyásban is megterem, legyen szó a padlizsán magvetéséről vagy a már előnevelt padlizsánpalánták elültetéséről. A magról nevelt palántákat május végén érdemes szabadföldbe kiültetni, de akár konténerben, erkélyen is nevelhetjük.
A padlizsán ültetése kapcsán jó, ha tudjuk, hogy a növény a déli fekvésű, napsütéses helyeket kedveli. Hőigénye magas, legalább 22-25°C-os nappali átlaghőmérsékletre van szüksége a fejlődéshez, emellett inkább a semleges/meszes talajokban érzi magát jól, megéri tápoldatozni is. A padlizsán vízigénye nagy, a növény egész tenyészőidőszaka alatt gondoskodni kell a palánták vízellátottságáról, azonban – ahogy ez a legtöbb növényünkre igaz – ő sem viseli jól, ha elárasztjuk, vízben állnak a gyökerei.
A padlizsán termésének méretét befolyásolhatja a termések száma – ezt a hajtásvégek lecsípésével lehet szabályozni. Habár idén szinte mindennek 2-3 héttel korábban jön el a szezonja, a padlizsánok esetében mindig várjuk meg a szüreteléssel a teljes érettségi állapotot! A padlizsán legveszélyesebb kártevője a burgonyabogár - ha meglátjuk jellegzetes, narancssárga petéit és pirosas lárváit, haladéktalanul lépnünk kell ellene.
A padlizsán szüretelése, tárolása, feldolgozása
Alapszabály, hogy a padlizsánt csak akkor szabad leszüretelni, ha megérett, ugyanis a zöld darabok akár mérgezést is okozhatnak. A padlizsán Magyarországon tipikusan július végén, augusztus elején kezd érni (az idei meleg tavasznak köszönhetően ebben az esetben is számíthatunk arra, hogy a szezon korábban kezdődik) és egészen a nyár végéig eltart. A frissen leszüretelt vagy megvásárolt padlizsánt tároljuk hűtőszekrényben és lehetőleg dolgozzuk fel, vagy fogyasszuk el 4-6 napon belül, ugyanis a padlizsán könnyen megromlik.
Vásárláskor mindig a feszes, fényes héjú darabokat válasszuk, a fonnyadt, sérült, benyomható állagú darabokat kerüljük el. Tárolás előtt ne mossuk meg, csak feldolgozás előtt, ugyanis így növelhetjük a zöldség eltarthatósági idejét. Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy a beszerzett padlizsán még zöld, hagyjuk szobahőmérsékleten utóérni néhány napig. A már elkészített (pl. sült, főtt) padlizsán eltarthatósága hűtőszekrényben körülbelül 3 nap.
A padlizsán feldolgozása egyszerű: egyben is megsüthetjük, ha például krémet szeretnénk készíteni belőle (utólag hámozzuk), de héjával együtt, felszeletelve, felkockázva is nagyszerű alapanyag (mindössze a szárát és a padlizsán alját kell levágnunk, a többi része mehet is az ételbe). Tipp: dolgozzuk fel a padlizsánt acél konyhakéssel, így elkerülhetjük a vágott felület elszíneződését. Nyersen a padlizsánt soha nem fogyasztjuk.
Keserű a padlizsánod? Így szabadulj meg a kellemetlen íztől!
A magyar háziasszonyok gyakran szembesülnek azzal, hogy – legyen szó akár saját nevelésű, akár bolti padlizsánról – az elkészített padlizsános étel furcsa, kesernyés mellékízzel rendelkezik. Azt, hogy melyik padlizsán lesz keserű, sajnos nehéz előre megmondani, azonban számos okos házi praktika létezik a keserűség „eltávolítására”. Ilyen praktika például a sült padlizsán levének a lecsepegtetése (a későbbiekben mi is ezt a módszert alkalmazzuk), illetve a nyers padlizsán felhasználás előtti besózása.
Mi mindenre jó a padlizsán?
A padlizsán számtalan ízletes receptünk elengedhetetlen alapanyaga, Kínától kezdve Indián keresztül egészen Franciaországig, bármelyik autentikus szakácskönyvben találkozhatunk vele. A padlizsánból készíthetünk ízletes, akár vegán zöldségragukat, de elfogyaszthatjuk egészséges reggeli padlizsánkrém vagy rakott padlizsán formájában is – a leghíresebb rakott padlizsán receptek közé tartozik a görög muszaka és a francia lecsó, azaz a ratatouille. A mediterrán térségben gyakran találkozhatunk padlizsános előételekkel: ilyen például az olasz caponata vagy az arab baba ghanoush, ami keresztezi a padlizsánkrémet a humusszal.
Padlizsánból készíthetünk még mediterrán stílusú köreteket is, legyen szó egy szimpla sült padlizsánról, töltött padlizsánról vagy bármilyen ízgazdag padlizsánsalátáról. A legtöbb európai országban a padlizsánkrém mellett a grillezett padlizsán tartozik a legnépszerűbb receptek közé, ugyanis pillanatok alatt el lehet készíteni, ráadásul jól áll neki a szabadtűzi sütés füstössége és a pörzsanyag is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A padlizsánt párosítsuk bátran bármilyen szezonális zöldségfélével: illik hozzá a kápia paprika (vagy bármilyen más paprika), a cukkini, a paradicsom, a hagyma és a fokhagyma, emellett remekül kiemelhetjük az ízeit az olyan friss zöldfűszerekkel, mint a petrezselyem- vagy zellerzöld, a rozmaring, a kakukkfű, a bazsalikom vagy például az oregánó. Ha padlizsánt sütünk vagy párolunk, bánjunk bőkezűen az olívaolajjal, ugyanis nem csak illik hozzá az olíva aromája, hanem maga a padlizsán is igényli a zsiradékot, sokat szív magába.
Reggeli zöldségkrémek: laktatóak és egészségesek
A magyarok köztudottan ragaszkodnak a laktató, ízgazdag reggelihez: a legtöbb család reggelizőasztaláról nem maradhat le a virsli, a kolbász, a tojás vagy például a bundáskenyér, és a szendvicseinket is szeretjük jó gazdagon megpakolni különféle felvágottakkal és szószokkal. Azonban a kiegyensúlyozott táplálkozásról sem szabad megfeledkeznünk: az olyan reggeli krémek, mint például a fűszeres padlizsánkrém, nem csak finomak, hanem egészségesek is, kiváltképp akkor, ha mindenféle adalékanyagtól mentesen, mi magunk készítjük el azokat.
A padlizsánkrém mellett más reggeli krémeket, melegszendvicskrémeket is készíthetünk: ilyen például a házi ajvár vagy például a lecsókrém, amiből nem érdemes kisajnálnunk az ízletes nyári cukkinit sem. Készíthetünk továbbá házi humuszt, sőt, dió-, mandula- vagy éppen mogyoróalapú házi krémeket. Abban az esetben, ha nem használtunk hozzájuk majonézt vagy tejterméket (pl. tejfölt, joghurtot), egyszerűen el is rakhatjuk őket télire: nincs másra szükség, mint néhány tiszta befőttesüvegre és egy fazék forró vízre!
Recept: Friss padlizsánkrém reggelire, uzsonnára
Így, hogy javában dübörög a padlizsánszezon, elsőként készítsünk egy friss padlizsánkrémet, aminek hűtőben 3-4 nap az eltarthatósága, ugyanis állati eredetű hozzávalót, egészen pontosan majonézt is fogunk hozzá használni. A hozzávalókkal bánjunk rugalmasan, legfőképpen akkor, ha nem szeretjük a fokhagymát: ha mérsékelni akarjuk a fokhagymás ízt, használjunk csak egy gerezdet, vagy egy csipet fokhagyma granulátumot helyette. Lássunk neki!
Hozzávalók
- 4 db padlizsán
- 1-2 gerezd fokhagyma
- ½ citrom leve
- 4 ek olívaolaj
- 4 ek majonéz
- só, bors ízlés szerint
A friss padlizsánkrém elkészítése
Mossuk meg a padlizsánokat, szurkáljuk meg egy éles késsel minden irányból, majd helyezzük sütőpapírral kibélelt tepsibe és süssük addig, amíg teljesen meg nem puhulnak, a héjuk szinte meg is feketedik (kb. 1-1,5 óra 200°C-on). Vegyük ki a megpuhult padlizsánokat, hagyjuk annyira elhűlni, hogy meg lehessen fogni őket, majd még melegépen húzzuk le a héjukat és vágjuk le a szárukat (ki is kanalazhatjuk), hogy csak a belseje maradjon. A padlizsánbelsőket helyezzük szűrőbe vagy sütőrácsra és hagyjuk kicsepegni a levüket, ugyanis ettől kevésbé lesz kesernyés a padlizsánkrém íze.
Ha kicsepegtek, tegyük egy nagyobb tálba a padlizsánok belsejét, majd adjuk hozzá a fokhagymát, a citromlevet, az olívaolajat és a majonézt, végül pedig sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Fogjunk egy botmixert és dolgozzuk az egészet simára, majd fogyasztásig tartsuk hűtőben. A padlizsánkrém esetében mindig előnyös, ha egy kicsit hagyjuk állni, hogy „összeérjenek” az ízek. Fogyasszuk pirítóssal vagy használjuk mártogatós gyanánt.
Recept: Padlizsánkrém télire
A télire eltett padlizsánkrém befőtt ízvilága egy kicsit natúrabb, ellenben zöldségesebb, viszont ugyanolyan finom, mint a fenti, majonézes verzió. A padlizsánkrém télire egyszerűen eltehető, ha frissen kiporciózzuk kisebb üvegekbe, majd ledunsztoljuk (gyakorlatilag házi konzervet készítünk belőle). Vigyázat! Nem fogunk tartósítószert használni a padlizsánkrémhez, azaz, ha kibontottuk, fogyasszuk el legfeljebb 3 napon belül!
Hozzávalók
- 6 db padlizsán
- 1 kisebb fej fokhagyma
- 4 db kápia paprika
- 4 db vöröshagyma
- 1 db citrom leve
- 1 dl olívaolaj
- só, bors ízlés szerint
- friss zöldfűszerek ízlés szerint
A padlizsánkrém elkészítése
Ugyanúgy, ahogy az előző recept esetében: szurkáljuk meg a padlizsánokat minden oldalról, majd tegyük egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, helyezzük mellé a kápia paprikát, illetve az olívaolajjal meglocsolt, alufóliába csomagolt fokhagymát. Süssük őket kb. 1-1,5 óra alatt, 200°C-on teljesen puhára, ezután még melegében távolítsuk el a padlizsánok héját és szárát. A padlizsán kesernyés levét ebben az esetben is megéri kicsepegtetni, mielőtt tovább dolgozunk velük.
A paprika megfeketedett héját húzzuk le, majd csumázzuk ki és máris mehet a tálba, ehhez adjuk hozzá a lecsepegtetett padlizsánbelsőket, illetve a fóliából kibontott fokhagymát is „nyomjuk” hozzá (olyan puha, hogy nem kell bajlódnunk a fokhagyma tisztításával sem). A hagymát tisztítsuk meg és aprítsuk finomra, majd dinszteljük meg egy kis sóval ízesítve az olívaolajon. Ha megpuhult, egyszerűen, az olajjal együtt adjuk hozzá a zöldségekhez, majd ízesítsük az egészet egy kis citromlével, illetve sóval és borssal ízlésünknek megfelelően – használhatunk hozzá zöldfűszereket is, például bazsalikomot, kakukkfüvet, oregánót vagy rozmaringot.
A padlizsánkrém befőzése
Botmixerezzük simára, kóstoljunk rá, hogy rendben vannak-e az ízek, majd porciózzuk ki a krémet kisebb befőttesüvegekbe. Zárjuk le a fedelüket, majd főzzük be őket befőzőautomatával vagy egyszerű vízfürdőben – utóbbi esetben vegyünk egy nagy fazék vizet, az edény aljára terítsünk konyharuhát, majd ültessük rá a padlizsánkrémes üvegeket. Gyöngyözve főzzük a vizet kb. 1 órán keresztül, majd hagyjuk az egészet szép lassan kihűlni – másnap már mehetnek is a padlizsánkrémek a kamra polcaira, ahol problémamentesen elállnak hosszú hónapokig.