HelloVidék • 2024. július 7. 14:08
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére 2024. július 7-én (vasárnap) 00 órától 2024. július 12-én (péntek) 24 óráig. Ezt nem csak mi, emberek, de a kertünk növényvilága is rosszul viselheti, ha nem figyelünk rájuk kellőképp. Mit tehetünk növényeink védelme érdekében? Ennek jártunk utána.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felhívja a lakosság és az országban tartózkodók figyelmét, hogy a tartósan fennálló meleg megviseli a szervezetet, ezért fokozottan figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra, kerüljük a megerőltető fizikai munkát, és pihenjünk többet.
A szabadtéren dolgozók, illetve a szabadtéri rendezvényeken szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen, a napszúrás elkerülése érdekében viseljenek napellenzős sapkát vagy kalapot.
A szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat. Ebben az állapotban a magas testhőmérséklet (40,5ºC fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ezt a jelenséget jellemzően fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére tovább edzenek. A kánikulában futni, kerékpározni kizárólag a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis a biciklitúra vagy egyéb aktív pihenési forma mellett dönt a hőségriasztás ideje alatt, gyakrabban tartson pihenőt, álljon meg a közterületi nyomós kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be pólóját. A katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyiségek listája, amelyet bárki igénybe vehet.
Akik a szabadságukat vízparton töltik, a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, illetve semmiképpen ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe.
Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra intjük, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg.
A gyermekeket, háziállatokat egy percre se hagyják a parkoló autóban! Még egy félárnyékban parkoló, leengedett ablakú jármű utastere is életveszélyesen felmelegedhet, akár 70 Celsius-fok fölé is emelkedhet az autó belső hőmérséklete. Ha napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot látnak, azonnal hívják a 112-es segélyhívószámot!
Mit tehetnek a kertészek ebben a hőségben?
A nyár az év legnehezebb időszaka a növények és a kertészek számára egyaránt, hiszen a tikkasztó hőség és az aszályos időjárás keményen próbára teszi őket. Ha nem szeretnénk stresszes, kókadt növényeket, akkor érdemes a Treehugger által összegyűjtött néhány tanácsot megfogadni.
Mire kell figyelnünk?
Ültetés nyáron
Ássuk szélesebbre az ültetőgödröt. A növekedés első évében a gyökerek inkább oldalra növekednek, mint lefelé, ezt ne feledjük, amikor kivesszük a növényt a cserépből. Lazítsuk meg a gyökérlabdát, ezzel ösztönözzük a gyökerek növekedését lefelé a talajba. Ha keskeny lyukat ásunk, ezek az új gyökerek tovább nőnek oldal irányba, de így szinte azonnal a kemény földfalba ütköznek. Így ugyan úgy csak körbe fogják nőni a keskeny ültetőgödröt – akárcsak a cserepet – ahelyett, hogy tovább növesztenék gyökereiket lefelé a földbe. Egy jó irány lehet, hogy a lyukat kétszer olyan szélesre kell ásni, mint a cserepünk volt, illetve a lyukat csak pár centivel mélyítsük el, mint a cserép volt.
Módosítsuk a talajt
A komposzt sokat tud javítani a silány minőségű talajunkon. Viszont mondj nemet a műtrágyára! Ne műtrágyázd most az évelők, cserjék és fák talaját. Különösen nem szabad trágyázni azokat a növényeket, amelyek szárazságtól szenvednek, vagy rovarok vagy betegségek miatt stresszesek.
Műtrágya helyett adj hozzá komposztot, például gilisztakomposztot, tyúktrágyát, gombakomposztot vagy házi komposztot a komposztládádból. A komposzt ugyanúgy segít, és további előnye, hogy nedvességet is tartalmaz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Talajtakarás
A szerves talajtakaró réteg biztosítása segít szabályozni a talaj hőmérsékletét, megtartani a nedvességet és megelőzni a gyomok növekedését. Fontos azonban betartani néhány alapvető szabályt, hogy a talajtakaró ne okozzon több kárt, mint hasznot. Ezek közül a legfontosabb, hogy az évelők szárai, illetve a fák és cserjék törzse között több centiméteres rést hagyjunk, és ne legyen olyan vastag a talajtakaró réteg, hogy a víz ne tudjon behatolni.
Olyan talajtakarót válasszunk, amely nagy valószínűséggel a helyén marad, vagy amely a legjobban megfelel a különböző növények változó igényeinek. A kis kéreg általában jól működik virágágyásokban és veteményeskertekben – különösen magasított ágyásokban, mert ezek a növények általában kicsik, amikor elülteti őket. A talajtakaró nem működik jól azokon a területeken, amelyek nem laposak vagy hajlamosak a lemosódásra, mert nagy esőben elúszhat az egész talajtakarásunk.
Gyomirtás
Míg a gyomok versengenek virágainkkal a vízért és a talajban lévő erőforrásokért, viszont tévedés lenne azt gondolni, hogy minden gyom rossz. Némelyik hasznos célt szolgálhat.
A lóhere például azt a jótékony célt szolgálja, hogy összegyűjti a nitrogént a leveleiben, és a nitrogént a szárán keresztül a talajba juttatja a nitrogénmegkötésnek nevezett folyamat során. Más növények, dísznövények vagy zöldségek, a lóhere növekedési helyétől függően, felszívják a lóhere által szállított nitrogént, és erős szárak és levelek építésére használják fel.
Az árvacsalán egy másik, amely előnyöket kínál; ez azért van, mert az árvacsalán praktikus táplálék- és nektárforrás a beporzók és más hasznos rovarok számára, és még az ember számára is ehető. Gyorsan növekszik, de nagyon könnyen eltávolítható a nem kívánt területekről, és könnyen kezelhető, hogy kordában tartsuk. Gyorsan elegyedik a virágzó évelők, fűszernövények és zöldségnövények között.
Locsolás
Vitathatatlanul ez a legfontosabb szempont a nyári kertgondozásban. Sokkal hatékonyabb, ha lassan, néhány naponként öntözzük meg a növényeket, mintha minden nap enyhén meglocsolnánk őket. A módszer az, hogy mélyen áztassuk kicsit a növényt, hogy a víz leszivárogjon a gyökérgolyó aljára. Gyakori enyhe öntözés esetén pedig a mély gyökerek nem kapnak vizet.